Rezultate 1 la 10 din 4136

Subiect: Afiliere Emag ProfitShare

Vizualizare arbore

  1. #11
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    131
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    48
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    131


    Implicit

    Citat Postat în original de Kaa Vezi Post
    Tom am impresia ca faci o confuzie privind pietele. Daca un supermarket are produse proaspete, prefabricate, patiserie, bauturi... nu inseamna ca fac parte din aceeasi categorie. Amazon a ales sa mearga cu prefabricate si bauturi, acelasi mod il poate adopta si Mega Image care oricum se pot lauda cu o retea generoasa de magazine in Bucuresti prin care pot acoperi o livrare intr-un timp relativ scurt. Pe langa acest lucru, statistic, Europa intra la categoria de 48h privind livrarea, spre deosebire de americani care pentru mancare de exemplu comanda in aceeasi zi - obiceiuri diferite -.
    Si tot statistic vorbind, Amazon nu vinde produse proaspete pentru ca nu se cumpara online. Omul vrea sa vada ce bucata de carne cumpara, ce culoare si forma are.

    Piata romaneasca nu se rezuma doar la buticuri si magazinele online, exista o multime de producatori ori distribuitori care pot apela la astfel de servicii de afiliere in acelasi mod in care in extern producatorii apeleaza la Amazon. Iar pe langa acest lucru nu te poti rezuma doar la prezent, orice afacere deschide noi oportunitati, cine zice ca branduri externe ori lanturi de magazine(pe jucarii, ca tot vorbesti de ele) care sunt prezente de ani buni pe piata locala nu se pot extinde online? La noi abia acum incepe expansiunea in online, romanul inca nu a prins gustul, insa cu cat capata popularitate cu atat mai multe afaceri se vor extinde online. Profishare a luat-o inainte, da un sut in fund pietei, nu consider ca este un lucru rau.
    Parerea mea este ca esti cam negativist privind Romania, desi momentan onlineul nu este o piata stabila si nici pe departe un apogeu.
    Cand ai fost in america ultima data? Cand ti-ai comandat ultima data un max de apa (sau o lada de bere), si a venit cu un curier?

    Cum vezi tu livrarea in "timp relativ scurt" de la Mega image? Fiecare magazin are cateva masini de livrare? Erp-ul lor e conectat intre toate magazinele, cu erp emag si marketplace, tu comanzii 2 sticle de cola, 1 utie de bomboane, 1 lada de bere, 1kg de carne tocata si niste seminte, un nene preia comanda automat, la cel mai apropriat magazin, il cheama pe sofer, si ii da comanda ta, mai putin cutia de bomboane (nu e in stock) si soferul pleaca spre tine? Tu fiind langa bucuresti? Cum vezi tu functionalitatea?

    Corect, amazon nu vinde "food" in conceptie generala. Vinde prostiile. Romanul de unde isi ia food? Cumpara de la emag (comanda de mai sus) si dupa se urca in masina si se duce sa-si ia carne, varza, fructe, niste mici, etc de la supermarket?

    Sa facem o lista de cumparaturi:

    1. sac de dero X de 11 kg
    2. un (2-3) bax de apa X de 10 kg
    3. un bax de bere (6 sticle) de 1 kg
    4. 3 verze + 2 pepeni de 5 kg
    5. 1 sac boabe caini de 10 kg
    6. 2 kg carne
    7. 1 kg mere + 1 kg banane+ 1 kg rosii+ 1 kg...

    Intelegi ideea, sau vrei sa vorbim de cipsuri online?

    Vezi ca faci o confuzie mare intre marketplace si afiliere.

    Aia cu "acum incepe expansiunea" este valabila doar pentru proprietari. Este criza, din ce in ce mai adanca, proprietarii migreaza spre online, din NECESITATE. Clientii sunt aceeasi, sau crezi si tu ca dotcom, ca pana acum au hibernat?

    Orice magazin se poate extinde online, doar ca fiecare tip de magazin are strategia lui. Online este o strategie mult mai ieftina in comparatie cu offline, doar ca NU ieftina, cum cred multi. Ai nevoie de buget, si rabdare. Intamplator eu ma lovesc de foarte multi proprietari zilnic, pentru ca asta fac ca business.

    Nu sunt negativist deloc, sunt un pic mai realist. Traiesc din online, "fac" online zi de zi, deci imi doresc o piata dezvoltata si de calitate. Cred doar ca unele "strategii" sunt inteles gresit si altele aplicate gresit in piata de la noi. Sunt adeptul copiatului la "ce merge" si mai putin a testelor.

    Romania este o tara de test, si o tara cu mult in urma dpdv dezvoltare online fata de alte tari. Ca piata online este in crestere, este o "pleasca", clientii sunt aceeasi, doar proprietarii de afaceri online sunt in crestere, si asta din motive "fortate de criza", nu datorita unor strategii de marketing, sau proiecte pe termen lung.

    Iti dau un ex simplu. In Ungaria, populatie 9 milioane, brokerul care vinde asigurari prin emag, vinde 1 mil asigurari pe an (singur). In Romania, populatie dubla, vinde (cu tot cu emag) maxim 100 k(la cel mai mic pret de pe piata). Deci?
    Ultima modificare făcută de Tom; 8th July 2013 la 11:49.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. voucher emag
    De prodan_13 în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 26th January 2010, 15:04
  2. SPAM: eMAG.ro (din nou!)
    De c_n_m în forumul E-mail SPAM
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 5th July 2007, 08:55
  3. eMag.ro
    De Diana în forumul E-mail SPAM
    Răspunsuri: 19
    Ultimul Post: 20th July 2006, 21:23
  4. Emag In Rep. Moldova?
    De alfie în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 17th April 2006, 14:50
  5. Emag In Dmoz
    De Iskander în forumul DMOZ
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 6th January 2006, 23:35

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •