Rezultate 1 la 10 din 10

Subiect: Site pentru fiecare nisa sau multiniche?

Raneni este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    8th August 2017
    Posturi
    15
    Putere Rep
    0

Implicit Site pentru fiecare nisa sau multiniche?

Salut,

Acum cateva zile, am decis sa intru pe nisa site-urilor de stiri. Am luat un domeniu nou (stiu, mare greseala, caci va dura infinit mai mult sa se rankeze decat un domeniu expirat) si am inceput sa postez diverse stiri de actualitate. Printre ele, am bagat si 1-2 articole de sanatate, dar si unele retete.

Treaba e urmatoarea: mai am pregatite articole de sanatate, dar si retete. Si nu stiu cum ar fi mai bine sa procedez. Prima optiune ar fi sa le postez in timp pe site-ul asta de stiri. A 2-a optiune ar fi sa mai cumpar 2 domenii noi/expirate si sa incep un site de sanatate si unul de retete si sa ma aleg practic cu 3 site-uri de crescut.

Daca ar fi sa le postez pe toate pe site-ul asta de stiri, ma gandesc la urmatoarele dezavantaje:

1. Credibilitate redusa, mai ales in cazul articolelor de sanatate. Parca mai repede are lumea incredere intr-un site gen sanatate.com, decat intr-unul de genul ”stiriledeazi.com”.

2. Potential scazut de rankare. Aici e foarte posibil sa gresesc, dar ma gandesc ca un site de stiri se rankeaza destul de greu, dat fiind profilul unui astfel de site si e valabil pentru toate articolele.

3. Riscul de a nu ma accepta AdSense. Am inteles ca devine din ce in ce mai greu sa fii acceptat de AdSense pe stiri si si daca esti acceptat, un astfel de site nu prea face cine stie ce bani. (Sigur, nu vorbim aici de cazurile in care detii grupuri FB de sute de mii de membri si poti aduce trafic urias non-stop)

Daca ar fi sa le postez separat si sa ma aleg cu 3 site-uri, ma gandesc la urmatoarele dezavantaje:

1. Un timp crescut in care sa se poata ranka site-urile

2. Sume de bani mai mari de bagat in promovare, dat fiind faptul ca sunt 3 proiecte

3. Costuri de intretinere mai mari

In concluzie, voi cum credeti ca ar fi mai bine: sa bag tot ce am pe site-ul de stiri sau sa fac cate un site de micronisa pentru retete, sanatate si alte potentiale subiecte si sa pastrez site-ul de stiri doar pentru...stiri de actualitate?

Stima,
    Radu

Cristi Adam este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    4
    Data înscrierii
    26th February 2018
    Locaţie
    Targoviste
    Posturi
    79
    Putere Rep
    4

2 out of 2 members found this post helpful.

Implicit

Eu merg pe micronise, nu are nici un rost sa faci o ciorba de site care sa contina mai multe nise. Cat despre vechimea domeniului iar nu prea conteaza. Tu cumpara un domeniu nou, fresh, never folosit si construieste un site de micronisa pe el. In max 4-5 luni daca nu iti bagi joc o sa fie pe primele pozitii cu toate cuvintele cheie pe care le-ai folosit.

Sa zicem de ex pentru partea cu retete. Faci un site de micronisa de retete cu varza sa spunem. Iar pe site-ul asta scrii doar retete cu varza, nimic altceva, bineinteles vinzi pe acest site un produs care sa aibe legatura cu aceste retete cu varza. O sa rankeze imediat, fara PA, DA, dofollow sau nofllow bullshituri care daca le bagi in seama mai mult te incurca.

Acum acest site de micronisa il poti impartii pe categorii, de ex:
    Categorie cu retete de mancare din varza, categorie cu retete de deserturi din varza, categorie cu retete pentru sanatate gen leacuri, tot cu varza.

In felul asta acoperi cu acest site de micronisa absolut toate cuvintele cheie ce au legatura cu retetele de varza si automat google o sa iti dea tie autoritate, doar ca o sa ia ceva timp pana te va intelege ceea ce esti iar asta ii va lua undeva la 3-6 luni, depinde cat de bine ii faci site-ului scheletul seo

cristi_s este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    7
    Data înscrierii
    23rd March 2016
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    64
    Putere Rep
    7

Implicit

Citat Postat în original de Cristi Adam Vezi Post
    Eu merg pe micronise, nu are nici un rost sa faci o ciorba de site care sa contina mai multe nise.
    pai si ce trafic poate aduce un site de micronisa? cata lume cauta pe net retete de varza? parerea mea e ca micronisa inseamna si microtrafic. nu o zic neaparat ca sa te critic, chiar nu am experienta la micronise, dar sunt curios daca ai facut tu asa ceva si ai avut vizitatori suficienti. eventual sa il si monetizezi.
    Oferta advertoriale publicate in directoare de articole generaliste. Vand linkuri sitewide.

Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.352
    Putere Rep
    20

Implicit

Citat Postat în original de cristi_s Vezi Post
    pai si ce trafic poate aduce un site de micronisa?
    Nisa si micronisa se refera la categorii care au trafic, adica asa cauti despre ce scrii, dupa cautari, nu dupa ureche. Deci daca micronisa are 50.000 de cautari lunare, iar tu iei 10.000 pentru ca nu e acoparita, e ok. Nu orice subdomeniu al unei activitati este nisa sau micronisa, ci doar daca are cautari. Exemplul cu varza e tras de par, nu este unul concludent.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

Cristi Adam este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    4
    Data înscrierii
    26th February 2018
    Locaţie
    Targoviste
    Posturi
    79
    Putere Rep
    4

Implicit

Pai cel mai important din punctul meu de vedere este ce fel de lume intra pe site nu cata lume vine. Sa spunem ca scriu o carte de retete cu varza, in acest caz produsul asta il pot promova cu usurinta pe un site cu retete de varza, ai traficul foarte targetat. Daca iti intra un 2000 de persoane pe saptamana cel putin 50 din ei or sa cumpere cartea. pe mine nu ma intereseaza sa am trafic de 10k pe zi care nu sunt targetati si imi dea 100 click-uri pe o reclama si din astia 100 poate cumpara unul, pe mine ma intereseaza sa vand produsul si ca sa vand produsul respectiv trebuie sa ajung la oamenii dintr-o piata care are treaba cu acel produs. Acum tu cine crezi ca imi cumpara mai repede cartea, unul care cauta retete cu varza sau unul care a intrat pe un articol despre domnisoara Galetusa Largareta care si-a pus silicoane in bot sa o molfaie mai bine sau un articol despre domnul parlamentar Furisteanu Spagarel care prin minune a facut sa dispara 50M de $ de la buget?

Nu am lucrat cu site-urile de stiri si nici nu as stii cum sa monetizez un astfel de site, poate prin adsense sau ceva de genul si vindere de linkuri. Mie imi plac micronisele, lume putina dar este exact lumea de care am nevoie.

edy12006 este conectat acum Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Prahova
    Posturi
    3.173
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de cristi_s Vezi Post
    pai si ce trafic poate aduce un site de micronisa? cata lume cauta pe net retete de varza? parerea mea e ca micronisa inseamna si microtrafic. nu o zic neaparat ca sa te critic, chiar nu am experienta la micronise, dar sunt curios daca ai facut tu asa ceva si ai avut vizitatori suficienti. eventual sa il si monetizezi.
    Ideea la micronise e ca.. mai bine iei 30% din traficul micronisei decat 0,1% din traficul nisei. Daca joci direct pe nisa adica pe kw mari, poate ai pozitia 40 la kw-urile importante. Asa la micronisa ai pozitii in pagina 1 cu mai putin efort, in timp mai scurt si vei avea o conversie mult mai mare pentru ca traficul e mult mai targetat.

Cu acelasi volum de munca si investitie (linkuri, timp, content, etc.) sa zicem ca ai de ales intre:

1. "televizoare ieftine" care probabil are 10 k cautari, sa zicem ca obtii pozitia 30 si iei vreo 500 unici lunar, cu o conversie de 2% la valoarea de 25 ron => 10 conv x 25 = 250 ron

2. "televizoare samsung cu android" care are probabil vreo 500 de cautari si iei si tu vreo 200 dintre ele, cu o conversie de 4% sa zicem, ai 8 conversii x 40 ron => 320 ron

Cam pe ideea asta se merge la micronise. Conversia poate fi chiar mai mare. E un exemplu "din topor" dar intelegi ideea de baza.
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    8th August 2017
    Posturi
    15
    Putere Rep
    0

Implicit

Aveti dreptate. Si eu sunt de acord cu faptul ca o micronisa poate fi cu mult mai profitabila. Insa, nu am spus nicaieri de micronise, ci de nise. Altfel spus, articolele acelea cu retete si de sanatate de care am zis nu sunt scrise pe acelasi subiect. Asadar, pica din start ideea de a face o micronisa cu ele...

In principiu, ar fi vorba de 2 potentiale site-uri cu retete diverse si un altul cu articole despre sanatate, pe langa site-ul de stiri care e in picioare de cateva zile. Adica, 3 proiecte de care sa ma ocup in paralel. Sigur, multi probabil vor spune ca e foarte bine, ca n-as avea ouale intr-un singur cos, insa... E vorba si de volumul de munca si de viteza cu care vor veni (potentialele) rezultate.

Daca as merge cu planul asta, sa mai iau 2 domenii pentru retete si sanatate, as avea continut pentru ele pentru un timp, sa spunem. Dupa, ar trebui ca in fiecare zi sa gasesc subiecte noi si pentru ele si pentru site-ul de stiri. La site-ul de stiri nici c-as avea cum sa scriu din timp, ca doar nu stiu stirile dinainte. Problema? Lucrez de unul singur. Nu neaparat din placere, ci din necesitate. Eu fac site-urile, eu scriu articolele. Si ia destul de mult timp...

Planul 2, dupa cum am spus si initial, ar fi sa creez categorii speciale pe site-ul asta de stiri, RETETE si SANATATE, unde sa postez articolele astea. Sa spunem ca din punct de vedere al timpului, planul asta ar fi putin mai bun. As avea sa scriu cel putin cateva articole pe zi. Dar, e si aici o problema. Nu prea cred ca s-ar ranka atat de bine alte tipuri de articole de pe site-ul de stiri, in afara de...stiri.

Sunt multe site-uri de stiri din cate am vazut. Insa, daca e sa caut o reteta de nu stiu ce de exemplu, rar am gasesc in rezultate un articol de pe un site de genul. (sigur, aici nu vorbesc de trusturile de presa cu site-uri si bugete, care rankeaza orice). De obicei, apar site-urile nisate de retete si eventual, vreun articol al vreunui ziar din asta urias.

Una peste alta, nu prea stiu ce sa fac. Ar exista avantaje la ambele planuri. Chiar si asa, acum, dupa ce am intrat putin pe nisa asta de stiri, imi dau seama ca de unul singur, e greu sa intretii un site de acest gen. Trebuie sa fii conectat non-stop la ce se intampla si sa scrii rapid si tu despre evenimentele zilei, altfel, nema trafic. Ca o intrebare off-topic pentru cei care detin astfel de site-uri: merita macar? Se fac acolo niste bani macar, cat sa simti ca nu pierzi timpul? Daca scrieti doar voi pe site sau nu nu mai intreb, ca sigur raspunsul e ca nu.

Apophis este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    5
    Data înscrierii
    26th June 2017
    Vârstă
    34
    Posturi
    33
    Putere Rep
    5

Implicit

Va dura cel putin un an pana o sa incepe sa miste si chiar si atunci se va misca greoi. Insa daca esti constant in ceea ce faci, intr-un final vor veni si rezultatele.
    La site-ul de stiri poti sa captezi un trafic decent facand un pic de "spam" pe grupurile de facebook. La fel si la retete, mai ales daca le legi cu ceva diete: keto, rina, dunham sau cum naiba ii zicea

Poti sa faci 3 site-uri diferite sau poti sa faci 2 subdomenii cu retete.site.ro, sanatate.site.ro

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    8th August 2017
    Posturi
    15
    Putere Rep
    0

Implicit

Nu am luat in calcul sa gasesc un nume general pentru site si sa-l transform intr-un blog general, unde sa scriu despre o gramada de lucruri, printre care si retete si altele. Ar fi fost mai rentabil sa gasesc un nume general bun, sa-l transform in brand si sa bag articole din diverse domenii. Sigur s-ar fi rankat, parerea mea.

Site-ul in cauza are in numele domeniului cuvantul ”stiri” si nu prea ar functiona treaba cu subdomeniile, ca ar fi dubios.

Plus ca, se pare ca ocupa un timp zilnic considerabil site-ul de stiri si nu prea e bine. Daca nu dai la secunda stirile, greu sa aduni traficul. Si pe langa asta, trebuie sa scrii in fiecare zi cel putin cateva stiri sa ai sanse la vizite. Altfel spus, e nevoie de minim Asadar, incep sa ma gandesc sa il abndonez si eventual sa incep un nou proiect, un fel de blog generalist, cum am spus mai sus. Asa m-as putea concentra mai mult pe articolele de tip evergreen/semi-evergreen, pe care sa le pot scrie oricand si care sa fie relevante in timp.

Daca aveti alte idei, le ascult.

niket este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    27th August 2019
    Vârstă
    28
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

0 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Well explaintion

niket este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    27th August 2019
    Vârstă
    28
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

0 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Well explaintion

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 1st February 2012, 16:43
  2. Fiecare nisa trebuie exploata
    De Marius Cristian în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 13th July 2010, 11:25
  3. Ofer 2$ / Pentru Fiecare Cont Nou Creat
    De superbus în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 27
    Ultimul Post: 20th August 2009, 23:45
  4. Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 2nd January 2009, 23:04

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente