Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: Ajutor utilizare WP

Marcous este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    12th March 2014
    Posturi
    375
    Putere Rep
    0

Implicit Ajutor utilizare WP

Am un domeniu .ro , pe care doresc sa il folosesc in felul urmator: pe adresa simpla, adica domeniu.ro , sa creez un landing page, iar blogul in sine, adica articolele, pe domeniu.ro/blog.

Am instalat wordpress pe ambele, avand gazduirea de la Namecheap. L-am instalat in felul urmator: utilizand Softaculous, atunci cand ma punea sa aleg unde sa se instaleze WP, prima oara am lasat doar domeniu.ro, iar a doua oara am adaugat si "Directory" /blog .

Problema e ca atunci cand intru in contul de la Namecheap si accesez Cpanelul aferent hostului pt domeniul respectiv, imi arata fisierele doar de la domeniu.ro .

Intrebarea mea e: vor avea Cpanel-uri diferite cele doua, domeniu.ro si domeniu.ro/blog ?

Daca da, cum il accesez pe cel de la /blog?

Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.299
    Putere Rep
    19

Implicit

Citat Postat în original de Marcous Vezi Post

Intrebarea mea e: vor avea Cpanel-uri diferite cele doua, domeniu.ro si domeniu.ro/blog ?

Daca da, cum il accesez pe cel de la /blog?
    cPanel este pentru domenii , deci daca ai de exemplu subdomenii [ nu e cazul tau ] ai un singur cont de cPanel. Mai mult, chiar daca ai 10 domenii pe un cost shared, ai un singur cPanel. Ai mai multe doar daca ai cont de reseller si/sau un VPN configurat ca atare. Sper ca am zis ce trebuie.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

Empire este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    16
    Data înscrierii
    14th December 2010
    Locaţie
    BM
    Vârstă
    35
    Posturi
    332
    Putere Rep
    16

Implicit

Cum vrei tu sa faci nu ai nicio treaba cu cpanel, un subdomeniu ar fi blog.domeniu.com, pe cand solutia e mult mai simpla https://www.wpbeginner.com/wp-tutori...-in-wordpress/
    Urmeaza tutorialul.

Marius Cristian este conectat acum Ambasador
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.429
    Putere Rep
    41

Implicit

Daca doresti sa ai NUMAI o pagina statica pe index/root (pagina de start a siteului) si celelalte pagini web (nu pagini wprdpress) sa sa fie doar articole [WP], nu ai decat sa setezi de la setari (sic) acea pagina ca fiind pagina principala iar restul merge de la sine.
    O singura implementare WP [direct pe root/radacina domeniului].

evolution este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    29th October 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    996
    Putere Rep
    28

Implicit

Ai procedat bine cu folderele. Au acelasi Cpanel, dar trebuie sa creezi 2 baze de date diferite - fiecare blog cu baza lui de date.

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    12th March 2014
    Posturi
    375
    Putere Rep
    0

Implicit

Cred ca era prea tarziu aseara si intrebarile mele nu au cuprins toate aspectele

Deci, la instalare am procedat asa cum am spus si in primul post. Nelamurirea mea era legata de faptul ca, atunci cand intram in File Manager din Cpanel, in public_html, imi apareau fisierele de la domeniu.ro , si nu stiam unde sunt cele de la domeniu.ro/blog .

Dupa aceea am observat ca in lista de fisiere din public_html a aparut si un folder denumit "blog" , in care se aflau fisierele aferente domeniu.ro/blog , gen wp-admin, wp-content, wp-includes, etc.

Intrebarea mea de acum este: e ok asa sau exista alta varianta mai buna? As putea avea vreo problema pe viitor daca le las asa?

Empire este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    16
    Data înscrierii
    14th December 2010
    Locaţie
    BM
    Vârstă
    35
    Posturi
    332
    Putere Rep
    16

Implicit

Nu e nicio problema.

Benko Zoltan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    13
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Vârstă
    46
    Posturi
    352
    Putere Rep
    13

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Citat Postat în original de Marcous Vezi Post
    Cred ca era prea tarziu aseara si intrebarile mele nu au cuprins toate aspectele

Deci, la instalare am procedat asa cum am spus si in primul post. Nelamurirea mea era legata de faptul ca, atunci cand intram in File Manager din Cpanel, in public_html, imi apareau fisierele de la domeniu.ro , si nu stiam unde sunt cele de la domeniu.ro/blog .

Dupa aceea am observat ca in lista de fisiere din public_html a aparut si un folder denumit "blog" , in care se aflau fisierele aferente domeniu.ro/blog , gen wp-admin, wp-content, wp-includes, etc.

Intrebarea mea de acum este: e ok asa sau exista alta varianta mai buna? As putea avea vreo problema pe viitor daca le las asa?
    Acesta este varianta corecta >>

Citat Postat în original de Marius Cristian Vezi Post
    Daca doresti sa ai NUMAI o pagina statica pe index/root (pagina de start a siteului) si celelalte pagini web (nu pagini wprdpress) sa sa fie doar articole [WP], nu ai decat sa setezi de la setari (sic) acea pagina ca fiind pagina principala iar restul merge de la sine.
    O singura implementare WP [direct pe root/radacina domeniului].

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    12th March 2014
    Posturi
    375
    Putere Rep
    0

Implicit

Posibil sa incerc sa creez un alt site pe domeniu.ro, un fel de site de anunturi. Blogul in sine, cu articolele, o sa ramana pe domeniu.ro/blog

As putea sa redirectionez traficul de pe domeniu.ro pe domeniu.ro/blog , dar in acelasi timp sa pot sa lucrez la domeniu.ro separat?

Toate astea vreau sa le fac folosind wordpress, cu altceva nu stiu

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Idei utilizare domeniu
    De marius_vasile în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 30th December 2018, 14:40
  2. Riscuri utilizare extensie Firefox
    De Marius Cristian în forumul Client side
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 1st April 2018, 18:55
  3. Problema utilizare imagini
    De iasivezi în forumul Plagiat
    Răspunsuri: 3