Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Problema utilizare imagini

  1. #1
    Avatarul lui iasivezi
    iasivezi este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    26th August 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    37
    Posturi
    162
    Putere Rep
    20


    Implicit Problema utilizare imagini

    Salutare tuturor,

    Am nevoie de ajutorul vostru pentru o problema legata de folosirea unei imagini intr-un articol de prezentare pe site-ul meu.
    Mentionez de la inceput ca articolul si imaginilile nu au fost folosite in scop comercial (am folosit si o sursa) ci intr-un articol in care am prezentat cateva imagini cu niste peisaje printre care se pare ca a fost si imaginea unui fotograf care mi-a trimis un avocat din Germania pe cap. Avocatul imi cere datele de contact pentru a imi trimite nu stiu ce. Ideea este ca pana acum a vorbit cu reprezentatul firmei de hosting, iar acest avocat insista sa ii dea datele mele de contact.

    Acum nu stiu cum sa procedez. Sa ii dau datele mele sau nu. Ca eu nu as dori si din ce am vazut mi-a trimis ceva gen declaratie pe care sa o semnez.
    Intre timp am sters si articolul cu pricina, dar nu stiu daca ajuta la ceva.

    Ma poate ajuta cineva cu sfaturi in acest sens?

    Multumesc,
    Scriu despre Tehnologie si Gadgeturi si ofer servicii de design bannere

  2. #2
    Avatarul lui Bogdan Anghelina
    Bogdan Anghelina este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    2nd April 2009
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    217
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Ai mai făcut tu un concurs cu domenii .com acum câțiva ani, la care nu ai mai oferit premiile. Poate-ți amintești de mine, eram unul dintre participanți. Ideea e că lucrurile acestea se întorc asupra ta.

    Ceva mai on-topic: am scris un articol în urmă cu câțiva ani despre o firmă locală care fura; patronul candidează pentru postul de primar trei ani mai târziu și-mi trimite un avocat pe cap pentru că îi stricam imaginea publică; deși în cazul meu tot ceea ce era scris în articol era real și nu aveam informații / materiale preluate fără drept, am preferat să cad la înțelegere cu avocatul și să elimin articolul - acesta își făcuse treaba în cei trei ani, iar eu nu aveam nevoie de un proces.

    În cazul tău, având în vedere că a plătit un avocat, iar câștigul lui nu survine de pe urma eliminării fotografiei, ci de pe urma plății dreptului de autor, s-ar putea să dorească să meargă mai departe. Totuși nu cred că e o tactică bună să te ascunzi de avocat fiindcă, în instanță, va putea dovedi apoi că nu ai dorit să iei contact cu acesta - deci erai conștient de greșeală. Poate ajungi să te înțelegi cu el.

  3. #3
    Avatarul lui iasivezi
    iasivezi este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    26th August 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    37
    Posturi
    162
    Putere Rep
    20


    Implicit

    @Bogdan Anghelina de tine imi amintesc dar nu ca ai fi participat la concurs ci in alte circumstante. Oricum cred ca am explicat destul de clar acum 6-7 ani ca domeniile erau oferite de un partener si el nu si-a respectat promisiunea, nu eu..In fine toate s-au petrecut pe site-ul meu si e normal sa fii suparat. Dar pe aceasta cale da-mi voie sa imi prezint scuzele in numele tuturor celor care au fost implicati.

    Am inteles acum de la tine cum functioneaza karma

    Oricum merci de raspunsul tau, insa am procedat prin contactarea directa a fotografului pentru a-mi prezenta scuzele si a-mi lasa o portita in cazul in care doreste sa ajungem la o intelegere.
    Scriu despre Tehnologie si Gadgeturi si ofer servicii de design bannere

  4. #4
    Avatarul lui CosminB
    CosminB este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    29th July 2015
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Intre timp am sters si articolul cu pricina, dar nu stiu daca ajuta la ceva.
    Stai linistit, nu are ce sa iti faca

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Sfat utilizare set atribute magento
    De focus18 în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 15th October 2015, 23:09
  2. Google Analytics - sfaturi de utilizare
    De Duca Adrian în forumul Google
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 25th April 2014, 16:59
  3. Problema copyright imagini
    De lovelife în forumul Plagiat
    Răspunsuri: 25
    Ultimul Post: 12th November 2013, 18:49
  4. Problema link-uire imagini
    De Guess Who în forumul Discutii Social Media
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 18th November 2012, 04:55
  5. Problema imagini
    De Mike220v în forumul Client side
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 29th September 2011, 20:42

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •