Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 39

Subiect: Cum pot creste PA si DA in timp scurt?

content_writer este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    4
    Data înscrierii
    19th October 2017
    Posturi
    37
    Putere Rep
    4

Implicit Cum pot creste PA si DA in timp scurt?

Am citit si rascitit articole in romana si engleza despre cresterea PA si DA, dar toate cer timp. Pt as scrie pe blog pt agentii, am nevoie de PA si DA peste o anumita limita, pe care nu reusesc sa o ating doar natural, ca la carte.
    Am incercat inclusiv si generatoarele de backlink-uri, desi unii le recomanda si altii nu.
    Imi poate spune cineva o masura mai rapida de crestere PA si DA, una care sa nu ia luni sau ani de zile? Am domenii proprii dar sunt f noi, poate si din cauza asta am PA si DA 0.
    Multumesc anticipat pt sprijin, de oricare ar fi el- explicatii, sugestii, observatii, etc.
    O zi buna.

allflorentin este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    20th August 2015
    Locaţie
    Calarasi
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

sal,

articole unice si multa rabdare!

Apophis este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    4
    Data înscrierii
    26th June 2017
    Vârstă
    33
    Posturi
    26
    Putere Rep
    4

Implicit

Cea mai "rapida" metoda, fara a-ti pune in pericol site-ul este aceea de a achizitiona prin diverse metode (unele mai ortodoxe, altele nu) backlink-uri catre blog-ul tau. Incearca sa cumperi cateva advertoriale pe alte blog-uri sau cauta sa gasesti pe cei care accepta guest post (scrii tu articole pe blog-ul lau, unde dai si un link catre un articol similar, de pe blog-ul tau). Oricum, tine cont ca rezultatele nu apar chiar peste noapte.

lecktronix este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    4th July 2011
    Locaţie
    Italia
    Vârstă
    46
    Posturi
    119
    Putere Rep
    15

Implicit

@content_writer Salut, ca sa cresti DA si PA rapid ai nevoie de linkuri cat mai multe. O modalitate rapida este sa comentezi pe bloguri cu DA/PA mare. Sunt linkuri nofollow, deci nu te ajuta cu nimic nici pe tine nici pe cei carora apoi le trimiti link. Evita blogurile cu https, OSE MOZ nu le "vede".

Dar nu pot sa nu ma intreb, de ce ai nevoie de PA/DA mare ca sa publici advertoriale pe blog? Crede-ma, daca ai un blog de calitate cu articole care se pozitioneaza bine in SERP, nimeni care se pricepe putin la SEO nu o sa te intrebe de DA si PA.

Apophis este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    4
    Data înscrierii
    26th June 2017
    Vârstă
    33
    Posturi
    26
    Putere Rep
    4

Implicit

Citat Postat în original de lecktronix Vezi Post
    @content_writer Salut, ca sa cresti DA si PA rapid ai nevoie de linkuri cat mai multe. O modalitate rapida este sa comentezi pe bloguri cu DA/PA mare. Sunt linkuri nofollow, deci nu te ajuta cu nimic nici pe tine nici pe cei carora apoi le trimiti link. Evita blogurile cu https, OSE MOZ nu le "vede".

Dar nu pot sa nu ma intreb, de ce ai nevoie de PA/DA mare ca sa publici advertoriale pe blog? Crede-ma, daca ai un blog de calitate cu articole care se pozitioneaza bine in SERP, nimeni care se pricepe putin la SEO nu o sa te intrebe de DA si PA.
    Majoritatea cer: domeniu cu vechime de minim 1 an si PA/Da peste [insert random number]

Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    4th July 2011
    Locaţie
    Italia
    Vârstă
    46
    Posturi
    119
    Putere Rep
    15

Implicit

Salut, vechimea de minim 1 an pot s-o inteleg ca cerinta, dar nu pot sa inteleg de ce se raporteaza puterea/bunatatea/autoritatea unui site la valorile date de acel instrument. Este pur si simplu lipsit de orice logica. Oricine se pricepe putin la SEO (si isi foloseste creierul sa gandeasca) stie asta.

Eu vand 5-10 advertoriale pe luna, pretul este variabil, de la 130¤ la 360¤, in functie de nisa site-ului, numar de articole pubblicate, link-uri spre site si vizite. Niciodata nimeni nu m-a contactat sa ma intrebe de DA/PA si nu am preturi tocmai mici. Mai jos este ultima factura trimisa zile trecute unei agentii din Olanda pentru un advertorial. De curiozitate m-am uitat sa vad ce imi arata acel instrument verificand site-ul pe care am publicat advertorialul: DA 24 si PA 31.
    fact.jpg

Pe diferite forumuri, inclusiv pe acesta sunt o gramada de anunturi cu vanzari de advertoriale. Site-uri cu valori DA/PA mult mai mari decat ale mele, dar toti vand advertoriale si de 10 ori mai ieftin decat mine. Oare cei care ma contacteaza si cumpara de la mine sunt toti idioti si nu stiu unde sa gaseasca aceste anunturi? Sau vad ceva bun la site-urile mele si nu baga in seama site-urile cu DA/PA "umflate" facute doar sa vanda link-uri?

Repet, sunt multe modalitati ca sa ai un DA/PA mare, principala fiind link-urile spre site (chiar si nofollow), dar cine se pricepe putin la SEO nu cumpara link-uri bazandu-se pe acele valori.

Ovidescu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    18
    Data înscrierii
    28th April 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    263
    Putere Rep
    18

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Citat Postat în original de lecktronix Vezi Post
    Salut, vechimea de minim 1 an pot s-o inteleg ca cerinta, dar nu pot sa inteleg de ce se raporteaza puterea/bunatatea/autoritatea unui site la valorile date de acel instrument. Este pur si simplu lipsit de orice logica. Oricine se pricepe putin la SEO (si isi foloseste creierul sa gandeasca) stie asta.

Eu vand 5-10 advertoriale pe luna, pretul este variabil, de la 130¤ la 360¤, in functie de nisa site-ului, numar de articole pubblicate, link-uri spre site si vizite. Niciodata nimeni nu m-a contactat sa ma intrebe de DA/PA si nu am preturi tocmai mici. Mai jos este ultima factura trimisa zile trecute unei agentii din Olanda pentru un advertorial. De curiozitate m-am uitat sa vad ce imi arata acel instrument verificand site-ul pe care am publicat advertorialul: DA 24 si PA 31.
    Poate nu e tocmai lipsit de logica, avand in vedere ca "sunt multe modalitati ca sa ai un DA/PA mare, principala fiind link-urile spre site" si "de la 130¤ la 360¤, in functie de nisa site-ului, numar de articole pubblicate, link-uri spre site".

Daca DA si PA mari pot fi susceptibile a fi manipulate, sigur un website cu PA1/DA1 nu are rost sa fie luat in calcul, deci scutesc o munca de analiza care consuma timp.
    Pe mine ma ajuta acel toolbar in felul urmator:
    - primesc URL website
    - observ valorile DA/PA (daca sunt sub 10-15, il inchid instant in afara cazului in care cumpar pentru PBN, la preturi mici). Eu cred ca indiferent cat de tampit si lipsit de logica este algoritmul Moz, imi poate indica nu cat de bun e website-ul, ci daca e atat de prost incat nu merita sa-l mai analizez in continuare (profil de linkuri, pozitionare pe nisa etc).
    Iata logica pentru care (sper) unii cer metricii respectivi.
    Stiri din domeniul tehnologiei, evaluari de produse si sfaturi IT&C.

Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    4th July 2011
    Locaţie
    Italia
    Vârstă
    46
    Posturi
    119
    Putere Rep
    15

Implicit

Salut Ovidescu, spun ca este lipsit de logica sa incerci sa-ti dai seama de autoritatea unui site cu instrumentul ala pentru ca, dupa cum bine se stie, factorii de ranking pe care ii foloseste Google sunt peste 200 (pe unele forumuri se vorbeste ca ar fi mai multi) si sunt secreti. Deci nu se stie nici numarul exact si nici in ce masura influenteaza fiecare. Noi stim din surse sigure (declaratii Google) doar 3 factori care conteaza extrem de putin: viteza, template adaptabil si https. Punct. Restul sunt doar supozitii bazate pe experienta fiecaruia care nu pot fi generalizate.

Daca ar fi o lista cu numarul exact al factorilor de ranking si sa se stie fiecare cat conteaza atunci oricine cu putine cunostinte in programare ar putea sa creeze un algoritm care sa arate autoritatea pe care Google o atribuie unui site. In lipsa acestor date toate aceste instrumente sunt doar niste simple pareri ale unor oameni care nu au nimic in comun cu Google, bazate pe cine stie ce teste facute cine stie cand.

Daca cineva foloseste OSE doar ca sa vada link-urile spre un site sunt instrumente mult mai bune, Ahrefs de exemplu. Dupa cum am mai spus, OSE nici macar nu vede link-urile cu https. Poate un site primeste link-uri dofollow bune de pe site-uri puternice, dar nu le ia in calcul pentru ca au https. Personal mi se pare absurd sa nu poti sa iei in calcul link-urile cu https acum cand toate site-urile adopta certificatele ssl. Ma intreb ca o sa faca cei de la Moz cand or sa treaca toti pe https ...

Apoi nici nu mai vorbesc de noile extensii (.online, .gratis, .click, etc.) pe care nu le poate analiza deloc. La aceste site-uri poti sa ai tone de continut si miliarde de link-uri spre site, OSE nu le vede si arata DA/PA 1.

Stiu ca am mai dat ca exemplu acest post mai vechi, dar si azi inca reflecta realitatea despre valoarea unui link.
    Ultima modificare făcută de lecktronix; 15th January 2018 la 22:10.

Ovidescu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    18
    Data înscrierii
    28th April 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    263
    Putere Rep
    18

Implicit

Salut,
    Ai dreptate, dar cred ca nu ai citit ce am scris eu.
    Oricate supozitii s-ar face pe tema algoritmului Google, linkurile (implicit calitatea lor) si continutul (dimensiune si viralitate) sunt cele mai importante, factori in functie de care poti evalua rapid, grosso modo, un website; repet: "pentru a-ti da seama daca merita sa mergi mai departe cu analiza". Ca nu-ti ofera acurat greutatea(dpdv Google) website-ului analizat, e alt aspect pe care l-am recunoscut.
    Ca atare, cred ca PA/DA reprezinta niste metrici orientativi care salveaza timp in anumite/multe cazuri.
    Stiri din domeniul tehnologiei, evaluari de produse si sfaturi IT&C.

shadowandrey este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    8
    Data înscrierii
    10th March 2015
    Locaţie
    Ploiesti
    Vârstă
    27
    Posturi
    91
    Putere Rep
    8

Implicit

continutul unic e foarte important dupa parerea mea , am incercat recent advertoriale si chiar functioneaza dar in timp din ce vad

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Realizam oricefel de site intr-un timp foarte scurt..
    De d_alinus2004 în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 23rd September 2009, 16:49
  2. Care a fost cel mai scurt timp de indexare?
    De soldatu în forumul Google
    Răspunsuri: 21
    Ultimul Post: 9th August 2007, 16:58
  3. Cum fac PR1 in cel mai scurt timp ?
    De Silver în forumul Google
    Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 19th July 2007, 13:36
  4. Nu mai creste PR?
    De Cristy în forumul Google
    Răspunsuri: 14
    Ultimul Post: 17th August 2005, 22:04
  5. Forumul creste