Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 12

Subiect: Preluare/copiere articol, cu citarea sursei

haiduc este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    22nd June 2011
    Locaţie
    oriunde
    Posturi
    124
    Putere Rep
    25

Implicit Preluare/copiere articol, cu citarea sursei

Titlul topicului spune aproape totul: daca site-ul X, copie un articol de pe site-ul Y, pe care-l si citeaza ca sursa, intra sub incidenta "duplicate content"?

Petronel D este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    16th November 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    552
    Putere Rep
    21

Implicit

Citisem undeva ca in momentul in care precizezi sursa google te-ar lasa in pace, insa nu sunt sigur. Am vazut multe site-uri mai mici de stiri care puneau sa zicem 50-70 cuvinte dintr-un articol iar apoi ''citeste mai departe pe XYZ.ro'', in cazul in care si acea particica era tot din stirea completa de pe siteul XYZ.ro.

Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94

2 out of 2 members found this post helpful.

Implicit

DA, este duplicat content, chiar daca citezi sursa. Si de regula siteul mai autoritar este creditat ca original, chiar daca el e cel care copiaza.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

Popa Mihai este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    21st November 2010
    Locaţie
    Germania
    Vârstă
    34
    Posturi
    877
    Putere Rep
    28

Implicit

Da, da este duplicat contet, am pus si eu intrebarea mai demult si am fost taxat: Plagiat sau nu? - Pagina 2

Creati content unic si fresh, cu linkuri bine aduse, incepeti sa rankati bine si sa vina traficul de calitate.

haiduc este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    22nd June 2011
    Locaţie
    oriunde
    Posturi
    124
    Putere Rep
    25

Implicit

Intrebarea avea alta conotatie, pentru ca eu am si voi avea doar content unic. Un site situat pe o pozitie (mult mai) buna (isi) dorea un review pe blogul meu, cu preluarea ulterioara a materialului in paginile sale.

imagini este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    29th June 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    676
    Putere Rep
    30

Implicit

Cand am lansat un site cu mult continut am fost copiat de foarte multi: agentii de stiri, site-uri pe nisa respectiva etc. Rezultatul a fost ca eu eram declasat, desi continutul imi apartinea. La un moment dat erau cautari unde, daca eram pozitia 3-4, cautam sa vad cine m-a copiat.

Odata cu trecerea timpului, rolurile s-au inversat. Au mai fost curajosi care au copiat dar google nu ii afiseaza in cautari, asta fara ca eu sa mai fac report.

Concluzia: daca site-ul nu are autoritate, are de suferit. Invers, daca esti copiat de altii care nu au autoritate, poti dormi linistit.

Claudyou este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    19th May 2013
    Locaţie
    Cluj Napoca
    Posturi
    533
    Putere Rep
    25

Implicit

Citat Postat în original de imagini Vezi Post
    Cand am lansat un site cu mult continut am fost copiat de foarte multi: agentii de stiri, site-uri pe nisa respectiva etc. Rezultatul a fost ca eu eram declasat, desi continutul imi apartinea. La un moment dat erau cautari unde, daca eram pozitia 3-4, cautam sa vad cine m-a copiat.

Odata cu trecerea timpului, rolurile s-au inversat. Au mai fost curajosi care au copiat dar google nu ii afiseaza in cautari, asta fara ca eu sa mai fac report.

Concluzia: daca site-ul nu are autoritate, are de suferit. Invers, daca esti copiat de altii care nu au autoritate, poti dormi linistit.
    Reporturile te-au scapat de Panda sau alte updateuri? Banuiesc ca serp-ul nu se modifica nici dupa reporturi, in defavoarea siteurilor cu autoritate.
    Fara semnatura.

Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    29th June 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    676
    Putere Rep
    30

Implicit

Claudyou, la momentul lansarii site-ul avea aproximativ 12.000 de articole si in primele 6 luni au fost copiate cel putin 300 dintre ele. Era foarte greu sa stau sa verific, luam prin sondaj. Inainte de a-ti raspunde la intrebare, actiunile mele au fost:
    - notificari transmise proprietarilor site-urilor sau firmelor de hosting. In 80% dintre cazuri continutul a fost eliminat de catre ei. Aici este foarte important un aspect, fiind vorba de un volum mare de continut pe care il aveam inainte de lansare, l-am inregistrat la ORDA. Am recomandat acest lucru in alte topicuri.
    - site-urile mari nu raspund la notificari iar firmele care le gazduiesc dau un raspuns de genul "nu ne amestecam". Caz in care am facut report Google si rezultatele au fost bune (nu imediat, dureaza ceva).
    - pentru a stopa cat de cat acest fenomen, am dezactivat click dreapta pe site. Stiu ca cine vrea poate copia in continuare, dar am eliminat secretarele de la diverse firme care inca n-au invatat cum.

Si acum sa-ti raspund. Probabil toate aceste actiuni cumulate m-au scapat de penalizari, poate si faptul ca cele cateva sute de articole care mi-au fost copiate nu reprezentau un procent foarte mare din total. Cat despre serp, se modifica odata cu eliminarea celor care copiaza. Odata ce ei nu mai apar in cautari pe acele subiecte, tu incepi sa cresti.

Floki este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    15th March 2015
    Vârstă
    55
    Posturi
    301
    Putere Rep
    21

Implicit

"Constituie infractiune și se pedepseste cu inchisoare de la 1 an la 4 ani sau cu amenda punerea la dispozitia publicului, inclusiv prin Internet sau prin alte rețele de calculatoare, fara consimtamantul titularilor de drepturi...".

Legea dreptului de autor, art. 4, prevede si situatiile in care se poate trece peste consimtamantul autorului si fara plata vreunei remuneratii, niciuna dintre acestea permitand preluarea integrala.

Conditiile in care se poate (consimtamantul autorului) face preluarea textului, le treci in TOS. Daca tu ceri link do-follow, aia trebuie sa primesti; daca ceri maxim 200 de cuvinte, atatea raman. Fara sa faca ce-i ceri tu, nimeni nu poate prelua continut decat in limitele art. 4 mentionat.

Daca legile sunt respectate, Google nu are nici o problema in a stabili care e autorul si atunci nu-ti faci probleme pentru "duplicate content".

Sunt destui care cred ca pot da lovitura, fara educatie si munca, doar cu o thema WordPress. Atunci trebuie sa te lupti pentru a iti proteja drepturile. Google chiar iti pune la dispozitie un instrument de raportare. Abia acum incepe adevarata problema - chiar esti autorul sau risti sa fii catalogat "hotul striga hotii"? Cati "autori" citeaza diferitele surse utilizate? Cand spui ca "Lacul Baikal este cel mai adanc lac de pe glob", ai facut tu masuratorile sau ai preluat informatia de undeva fara sa mentionezi sursa?

imagini: ca utilizator, ma calca pe nervi site-urile care imi blocheaza click-dreapta; daca in text imi apare "Razboiul Civil American" si eu vreau sa aflu mai multe despre el, ma pui la munca si nu mai calc pe site a doua oara. Cu ochii dupa secretare, risti sa superi utilizatorii.

Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    29th June 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    676
    Putere Rep
    30

Implicit

Floki, pe mine ma calca pe nervi si mai tare faptul ca am investit peste 50k euro in continut si altii il copiaza cu nerusinare. Ce ne facem? Care crezi ca e mai nervos?

Am discutat problema asta cu mai multi si parerile au fost impartite. Am urmarit evolutia unor indicatori (% returning, time on site, pageviews etc). N-au fost fluctuatii.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Preluare articole fara mentionarea sursei
    De iuddavali în forumul Plagiat
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 15th May 2011, 20:33
  2. Copiere articol despre Hosting
    De Iulian în forumul Plagiat
    Răspunsuri: 25
    Ultimul Post: 16th April 2009, 14:45
  3. Copiere sursa cap-coada
    De warrior în forumul Plagiat
    Răspunsuri: 19
    Ultimul Post: 20th March 2009, 19:04
  4. Protectie copiere linkuri site
    De Popescu Marian în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 17th June 2008, 23:56
  5. Protejare la copiere
    De Diana în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 24th June 2006, 14:07

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •