Rezultate 1 la 10 din 37

Subiect: Omg Wtf Fmm Lol

Afișare hibrid

  1. #1
    Avatarul lui dacian
    dacian este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    4th May 2007
    Locaţie
    [root@localhost root]#
    Vârstă
    50
    Posturi
    346
    Putere Rep
    35


    Implicit

    Conteaza mult si clientul , sunt multi care vor site-uri super-mega-profi dar sa plateasca 30-50 de euro sau chiar mai putin .Clientilor de acest gen eu unul le recomand calduros sa-si caute alta firma cu care sa lucre.

  2. #2
    Avatarul lui roadrunner
    roadrunner este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    2nd November 2006
    Vârstă
    47
    Posturi
    60
    Putere Rep
    36


    Implicit

    Citat Postat în original de dacian Vezi Post
    Conteaza mult si clientul , sunt multi care vor site-uri super-mega-profi dar sa plateasca 30-50 de euro sau chiar mai putin .Clientilor de acest gen eu unul le recomand calduros sa-si caute alta firma cu care sa lucre.
    Sunt de acord cu tine... Daca incep cu fraza "Vreau chestia asta.. simplu nu complicat.. cat mai simplu posibil" ai pus-o ca programator . Si tot acest gen de clienti sunt super entuziasmati cand le faci anumite chestii care lor li se par super sofisticate dar tu pierzi cel mult 10-15 minute la ea

  3. #3
    Avatarul lui dacian
    dacian este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    4th May 2007
    Locaţie
    [root@localhost root]#
    Vârstă
    50
    Posturi
    346
    Putere Rep
    35


    Implicit

    Citat Postat în original de roadrunner Vezi Post
    Daca incep cu fraza "Vreau chestia asta.. simplu nu complicat.. cat mai simplu posibil" ai pus-o ca programator .
    Deloc , le spun doar cat va costa acea chestie , daca o vor platesc , daca nu asta este , nu o vor avea (cel putin nu facuta de mine).Ex.: un client a zis ca vrea gratis un script pentru a vedea numarul de vizitatori online.Am zis ca voi face acel script contra cost.Daca vrea bine , daca nu la fel (inca nu s-a hotarat).Si daca mai vine cu idei de genul "eu faceam asta in X minute" raspunsul meu este intotdeauna "fa-ti tu".Stiu ca suna cam "acid" dar cam asta este adevarul.

  4. #4
    Avatarul lui roadrunner
    roadrunner este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    2nd November 2006
    Vârstă
    47
    Posturi
    60
    Putere Rep
    36


    Implicit

    Asa si trebuie procedat... intentia mea era de fapt alta: sa arat ca perceptia unuia care nu stie ce implica procesul face ca unele situatii sa devina de-a dreptul hilare in sensul ca unele chestii care cer timp lui i se pare ca pot fi rapid implementate si vita-vercea . De aceea ziceam ca e esential sa i se explice si "de ce" i se cere clientului suma respectiva, nu doar sa i se spuna ca "facem si dregem"...
    Daca pricepe "de ce" atunci vei avea un client cu care vei putea lucra. Daca nu pricepe atunci mai bine renunti ptr ca vei investi de 3-4 ori mai mult timp decat ai avea nevoie in mod normal.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •