Pagina 5 din 6 PrimulPrimul ... 3456 UltimulUltimul
Rezultate 41 la 50 din 52

Subiect: Update algoritm 12-13 martie 2019

  1. #41
    Avatarul lui CalinB
    CalinB este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    20th January 2014
    Posturi
    435
    Putere Rep
    22


    Implicit

    De 2 zile observ fluctuatii masive... la voi nu?

  2. #42
    Avatarul lui Nica Cristian
    Nica Cristian este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    23rd May 2007
    Locaţie
    Bucharest
    Vârstă
    35
    Posturi
    652
    Putere Rep
    32


    Implicit

    Sunday, April 7
    9.0 / 10
    Very High range
    There're constant and massive tremors on Google search results, suggesting a significant algorithm update. It's time to check if your site is going up/down.

    Imi puteti spune va rog la voi cum se prezinta situatia in cautari azi?

  3. #43
    Avatarul lui Nichita
    Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    90
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    3.415
    Putere Rep
    90


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    Un raspuns pe care l-am primit de la cineva de la Google News (am pus o intrebare specifica). Se pare ca problema nu afecteaza doar Google News.

    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

  4. #44
    Avatarul lui RaduC
    RaduC este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    31st May 2017
    Posturi
    8
    Putere Rep
    0


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Am publicat si noi ce concluzii am putut trage pana acum din evolutia site-urilor post update.

    https://seomark.ro/update-de-algorit...e-2019-opse24/

    Pe scurt, CRED ca au fost major modificati factorii de ranking legati de user experience. Asta a fortat partial stergerea istoricului Google pe zona asta, ceea a fortat - temporar - revenirea (sau cresterea ponderii) la factori mai "primari" - Links si analiza semantica. Daca teoria mea se dovedeste corecta, in timp (luni) paginile si site-urile care aveau scor mare de la user experience vor reveni si chiar vor performa mai bine decat pre-update.

  5. #45
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29


    Implicit

    Citat Postat în original de RaduC Vezi Post
    Pe scurt, CRED ca au fost major modificati factorii de ranking legati de user experience.
    Pe mine ma mitra altceva: ma uit la pozitii keywords si in cel mai rau caz s-a pierdut o pozitie, dat tot TP 5 au ramas, in schimb au disparut cautarile. avand in vedere site-uri cu trafic mai mic [ 1 -2 k pe zi ] observ zile cu pauza in cautari [ nu caderi la zero, ci efectiv nu sunt date in ziua respectiva ], ceea ce e mai grav. Eca si cum site-ul tau nu a existat [ ok, ai cazut de pe prima pagina, dar nici macar in TOP 100? ]. Si mai rau mi se pare ca ... nu stii cum sa remediezi pe termen scurt, sa nu pierzi venituri prea mult.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  6. #46
    Avatarul lui Apophis
    Apophis este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    13
    Data înscrierii
    26th June 2017
    Vârstă
    38
    Posturi
    40
    Putere Rep
    13


    Implicit

    A mai fost si problema legata de dezindexarea unor url-uri.
    Pe anumite site-uri, disparuse homepage-ul si in locul ei, apareau pagini interioare site-ului pentru diverse keywords. Scaderile erau de peste 20-30 de pozitii. Dupa ce au reindexat homepage-ul, totul a revenit la normal.

  7. #47
    Avatarul lui Nichita
    Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    90
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    3.415
    Putere Rep
    90


    Implicit

    Citat Postat în original de Apophis Vezi Post
    A mai fost si problema legata de dezindexarea unor url-uri.
    Pe anumite site-uri, disparuse homepage-ul si in locul ei, apareau pagini interioare site-ului pentru diverse keywords. Scaderile erau de peste 20-30 de pozitii. Dupa ce au reindexat homepage-ul, totul a revenit la normal.
    Asta e ceva separat, o problema aparuta acum cateva zile.
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

  8. #48
    Avatarul lui Mishu
    Mishu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    28th March 2013
    Vârstă
    55
    Posturi
    1.307
    Putere Rep
    28


    Implicit

    Citat Postat în original de Nichita Vezi Post
    @Meetzah, nu ati remarcat problema principala si anume faptul ca Google a inlocuit pentru foarte multe cautari rezultatele in limba romana cu cele in limba engleza. Pentru foarte multe cautari, din 10 rezultate, Google afiseaza doar 1-2 pagini in limba romana, restul rezultatelor fiind pagini in limba engleza.

    E in mod clar o problema tehnica / bug de algoritm.

    Am deschis o postare ieri pe forumul Google: https://support.google.com/websearch.../3055890?hl=en

    Am rugamintea sa adaugati niste comentarii + upvotes, ca sa incercam sa tinem threadul sus, pentru o eventuala rezolvare mai rapida.

    Multumesc anticipat.
    Nu stiu daca e o chestie chiar atat de noua, cred ca de vreo doua ori am semnalat probleme asemanatoare.
    A inceput de prin 2015 Dă Google rateuri pe RO? si a devenit mult mai evident in 2018 Am eu probleme sau avem noi probleme? ...
    Ok, chestiile astea le gasesc utile pentru situatiile cand chiar nu exista continut in limba romana. Dar atunci cand exista....?!

    Macar sa le propunem ca inainte de rezultate sa afiseze si mesajul "Learn English, foolish Romanians!" (multumesc google translate...). Sa se simta cei din "clasele inferioare", probabil pentru ei, conform comportamentului, suntem un fel de indieni (pentru cei care nu stiu, in India e o rusine sa nu stii engleza, esti din start etichetat ca prost), nu un fel de nemti (care nu invata engleza nici de-ai dracu, din patriotism, sic!).

    Revenind la subiect, cred ca algoritmul ia de referita comportamentul utilizatorului pe cazuri concrete. Căuta omul telefon Samsung Galaxy S4 (ca ala era pe atunci) si naviga pana pe pagina a doua sa dea click pe gsmarena. Adica românul e amator de continut in engleză, nu? L-a pus in prima pagina si a rezolvat problema. Apoi romanul a cautat Samsung Galaxy S8 antutu si a mai venit unul in prima pagina, apoi Samsung Galaxy S8 SAR si tot asa.
    Adica tot noi suntem de vina. Zic si eu...

  9. #49
    Avatarul lui dascalescu
    dascalescu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    19th August 2006
    Posturi
    364
    Putere Rep
    37


    Implicit

    Rateurile cu deindexarea homepage-ului nu sunt doar pe RO. Nu va mai amagiti, nu suntem atat de speciali

  10. #50
    Avatarul lui RaduC
    RaduC este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    31st May 2017
    Posturi
    8
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Google Spune ca a rezolvat complet problema cu deindexarea

    https://www.searchenginejournal.com/...solved/303007/

Pagina 5 din 6 PrimulPrimul ... 3456 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Domain Authority 2.0 (Update 5 Martie 2019)
    De tiroid în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 18th July 2019, 20:11
  2. Update algoritm Google - 1 august
    De SergiuB în forumul Noutati de la Google (Stiri)
    Răspunsuri: 41
    Ultimul Post: 29th December 2018, 20:26
  3. Google update - 8 martie 2017
    De Bogdan Calin în forumul Noutati de la Google (Stiri)
    Răspunsuri: 25
    Ultimul Post: 24th March 2017, 19:04
  4. Update de algoritm?
    De rcostica în forumul Stiri despre motoarele de cautare, SEO si Marketing
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 21st December 2016, 21:48
  5. Update algoritm ?
    De darkstar_tfd în forumul Google
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 14th January 2009, 16:26

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •