Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Rezultate 21 la 29 din 29

Subiect: Mascati impotriva piratilor

Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    119
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    41
    Posturi
    3.173
    Putere Rep
    119

Implicit

Citat Postat în original de Mishu Vezi Post
    Coincidenta?
    O aveau deja pe teava?
    Asteptau momentul?
    E coincidenta. E veche mutarea (incercarea), trebuia sa se intample de multi ani. Incearca sa scape de numele vechi, pagubos.

Cum sa faci un brand din rca-ieftin? Sau din ceva cu "ieftin"? Ce brand e ala?

Au gresit mult timp, acum incearca sa repare. Ce a fost in stire este doar can-can si genul de articol scris pe genunchi, din categoria: "dorele fa-te ca lucrezi".
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

Claudiu4 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    29th June 2013
    Locaţie
    Brasov
    Posturi
    76
    Putere Rep
    12

Implicit

Daca fata din poza e pusa acolo sa te sperie... ei bine, a reusit

Kaa
    Kaa este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    15th October 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    427
    Putere Rep
    22

Implicit

Citat Postat în original de Tom Vezi Post
    Nu inteleg de iei raspunsurile mele atat de "personal", dar daca tot intrebi, iti raspund. Daca o firma de nivelul lor platea licente de 800.000 euro, NU mai genera profit!

Articolul spune ca "softurile" de pe 1 pc, erau undeva la 2000 euro. Nu realizez despre ce softuri e vorba, pentru ca stiu foarte bine ce ai nevoie ca sa emiti polite. Iar eu de obicei vorbesc din ceea ce stiu, nu din auzite.

Cifrele din stire nu se leaga deloc, am spus si repet. Sunt ori "crescute" ca sa dea bine, ori ne lipsesc informatiile importante.
    De ce softuri ai nevoie?

Tom
    Reputatie:
    119
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    41
    Posturi
    3.173
    Putere Rep
    119

Implicit

Citat Postat în original de Kaa Vezi Post
    De ce softuri ai nevoie?
    Sunt 2 variante:
    1. soft specializat, face el tot.
    2. fara soft specializat: word/excel (cu add-on convert to pdf) sau direct din site, fara nimic altceva (site printeaza automat pdf pe format asigurator).

Mai ai nevoie de SO si driver de imprimanta
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

Kaa
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    15th October 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    427
    Putere Rep
    22

Implicit

Omiti multe aspecte. Contabilitatea firmei si gestionarea politelor implica alte softuri, FoxPro de exemplu, care este pe la 600$, impreuna cu back office 200 - 300$ la care se adauga SO 100$ si avem deja 1000$ la care se mai adauga si softuri impotriva virusilor. Tinand cont ca se emit asigurari pentru locuinte si ca Autodesk este printre pagubiti mai adaug si Autocad, care este intre 2000 si in jur de 4000$.
    Din cate stiu sunt obligati sa tina o evidenta pe propriile servere, daca au ales solutii de la Microsoft se poate justifica o mare parte din suma respectiva.

În ziua de joi, 3 iulie a.c., poliţiştii Capitalei specilizaţi în investigarea fraudelor, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 3, au făcut 19 percheziţii, într-un dosar privind comiterea infracţiunii de instalare şi utilizare de programe de calculator fără a deţine licenţă eliberată de titular.
    Acţiunea poliţiştilor Capitalei survine în urma sesizării a două companii cu sediul înregistrat în Statele Unite ale Americii şi sediul ales în România, cu privire la săvârşirea de către reprezentanţii unei societăţi comerciale, a infracţiunii de instalare şi utilizare de programe de calculator fără licenţă.
    În urma cercetărilor efectuate de către poliţiştii bucureşteni cu privire la societatea comercială în cauză, a reieşit faptul că aceasta funcţionează prin intermediul a 18 puncte de lucru în Bucuresti şi judeţele Constanţa, Braşov şi Prahova.
    Totodată, poliţiştii Capitalei au procedat la efectuarea de verificări cu privire la punctele de lucru, constatându-se faptul că în acestea sunt desfăşurate activităţi de brokeraj, în fiecare agenţie fiind folosite în mod curent, în vederea încheierii de asigurari online, sisteme de calculator, atât laptopuri cât şi unităţi centrale de calculator.
    În urma percheziţiilor efectuate, poliţiştii bucureşteni au ridicat în vederea continuării cercetărilor, mai multe medii de stocare a datelor (26 de unităţi de calculator, 7 laptopuri şi 4 hard-disk-uri externe), urmând a fi efectuate percheziţii informatice asupra acestora.
    Cercetările sunt continuate în acest caz de către Poliţia Capitalei, în vederea stabilirii întregii activităţi infracţionale a celor în cauză, precum şi a stabilirii cu exactitate a prejudiciului cauzat.

Nu stiu de unde a reiesit ca ar fi vorba de Microsoft si Autodesk pentru ca in comunicatul politiei nu s-a specificat.
    Rca-ieftin devine pint.ro.

Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    82
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    39
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    82

Implicit

Contactat de redactia 1asig.ro, Alexandru PINTILIE a mentionat ca "licentele software utilizate erau achitate. Nu se poate vorbi de un prejudiciu". De asemenea, el a dezmintit faptul ca a fost audiat la sediul Politiei Sector 3, discutiile cu investigatorii purtandu-se la birourile brokerului.

PINTILIE Broker, suspectat de folosirea unor soft-uri piratate. Vezi replica brokerului. - Asigurari - Asigurari - Totul despre asigurari - Piata asigurarilor din Romania - 1asig.ro
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

Tom
    Reputatie:
    119
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    41
    Posturi
    3.173
    Putere Rep
    119

Implicit

@Kaa, Daca vorbim de 1 pc, ok, poate avea zeci de softuri, dar stirea spune ca este o paguba de 800k euro, +blablabla si ca un singur program de pc era 2.000 euro.

Daca doar 1 pc era server si doar 1 pc conta (sau ce vrei tu), ok, inteleg valoarea de 2k, chiar si 10k, dar pana la 800k? Din cele 26 de pc-uri, 20 erau mai mult ca sigur pentru customer service: windows+office, dar autodesk? Nu cred.

Eu vb de emitere polite, care este un laptop legat la o imprimanta
    Ultima modificare făcută de Tom; 7th July 2014 la 15:10.

Kaa
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    15th October 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    427
    Putere Rep
    22

Implicit

Cu alte cuvinte zici ca exceptand cele doua calculatoare este imposibil ca ceilalti sa aiba instalate softurile de care zic eu sau macar altele?

Tom
    Reputatie:
    119
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    41
    Posturi
    3.173
    Putere Rep
    119

Implicit

Citat Postat în original de Kaa Vezi Post
    Cu alte cuvinte zici ca exceptand cele doua calculatoare este imposibil ca ceilalti sa aiba instalate softurile de care zic eu sau macar altele?
    Nu zic ca e imposibil, nu stiu ce setup au ei acum, poate au firma de IT si randeaza filme/jocuri, dar 99% cred ca e doar o "stire" gen can-can. Sunt totusi 19 locatii din care au ridicat 33 de pc-uri (26 pc+7 laptops), imposibil ca toate sa randeze in maya

Un broker de asigurari nu are programe autodesk (cel putin nu pe 33 de pc-uri). Eu am lucrat cu 4 brokeri (din top 10), iar la rca-ieftin am fost acum 3 ani la sediu, nu faceau randari la vremea aia, cine stie, poate intre timp fac asigurari 3d.
    Ultima modificare făcută de Tom; 7th July 2014 la 20:11.

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Boicot impotriva GoDaddy
    De puthre în forumul Stiri despre motoarele de cautare, SEO si Marketing
    Răspunsuri: 25
    Ultimul Post: 9th January 2012, 14:54
  2. Protectie impotriva warez
    De danP în forumul Server side
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 7th August 2011, 09:42
  3. Nu este impotriva TOS Adsense?
    De Popescu Marian în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 16th December 2009, 23:05
  4. Petitie impotriva taxei radio - tv
    De thefan în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 5th February 2009, 22:57
  5. Este impotriva adsense Tos ?
    De florin în forumul Adsense
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 4th February 2007, 18:44

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.