Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Rezultate 21 la 27 din 27

Subiect: Mai functioneaza SEO in 2018 prin linkbuilding?

  1. #21
    Avatarul lui iulipwnz
    iulipwnz este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    16th June 2013
    Locaţie
    Alexandria
    Vârstă
    32
    Posturi
    215
    Putere Rep
    20


    Implicit

    Si eu credeam acelasi lucru, fara backlinks nu poti ranka. Stiam un tip care avea un site, 0 backlinks, ma zero! era #1 pe vreo 6 keywords principale. Erau sub el oameni cu backlinks si nu il puteau depasi. A stat acolo vreo 2 ani. Cand si-a schimbat siteul( avea unul din ala vechi, html urat) si l-a mutat pe wp, atunci l-a aruncat google in spate rau. Nici el nu stia cum a ajuns acolo. Acelasi lucru l-am vazut si pe nisa fashion, unele siteuri cu foarte foarte putine backlinks 2-3-4 (slabe), erau rankate pe expresii cu competitie. Aici, sa zicem ca poate aveau PBN si erau blocati crawleri, dar mai sunt si site-uri fara backlinks care rankeaza. Singurul lucru din care au rankat, dupa parerea mea, au fost share-urile pe facebook/g+/pinterest.

  2. #22
    Avatarul lui cris
    cris este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    9th July 2007
    Vârstă
    41
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Citat Postat în original de iulipwnz Vezi Post
    Si eu credeam acelasi lucru, fara backlinks nu poti ranka. Stiam un tip care avea un site, 0 backlinks, ma zero! era #1 pe vreo 6 keywords principale. Erau sub el oameni cu backlinks si nu il puteau depasi. A stat acolo vreo 2 ani. Cand si-a schimbat siteul( avea unul din ala vechi, html urat) si l-a mutat pe wp, atunci l-a aruncat google in spate rau. Nici el nu stia cum a ajuns acolo. Acelasi lucru l-am vazut si pe nisa fashion, unele siteuri cu foarte foarte putine backlinks 2-3-4 (slabe), erau rankate pe expresii cu competitie. Aici, sa zicem ca poate aveau PBN si erau blocati crawleri, dar mai sunt si site-uri fara backlinks care rankeaza. Singurul lucru din care au rankat, dupa parerea mea, au fost share-urile pe facebook/g+/pinterest.
    se poate sa fii si #1 cu 0 backlinks doar trebuie sa intelegi perfect algoritmul lor. Probabil si un bun internal links ajuta mult, trimiteri de la o pagina la alta din continut. Daca gasesti si aplici corect algoritmul nu exista sa nu ajungi #1 sinonime, densitate, update, internal link, cam astea is la on page; si bineinteles puse cuvintele acolo unde trebuie la inceputul aliniatului in link-uri, in titluri si in numele paginii.

  3. #23
    Avatarul lui floreacalin
    floreacalin este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    21st June 2018
    Locaţie
    Targu Mures
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0


    Implicit

    E curios cum unele website-uri atat de puscate si prost puse la punct din punct de vedere vizual, dar cu cu continut bogat au rankinguri atat de mari.

  4. #24
    Avatarul lui edy12006
    edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.260
    Putere Rep
    38


    Implicit

    Dupa parerea mea, se s-a schimbat foarte mult fata de anii trecuti. Eu in ultimii 2 ani de zile m-am lovit de o problema ceva mai ciudata, provenita probabil din pricina unui profil de linkuri artificial. Am crescut peste 100 de siteuri in ultimii 2 ani, multe dintre ele ajungand la venituri decente, insa peste 80% s-au impotmolit la un moment dat.

    Mai exact, pe kw mai mici am reusit sa ajung pos 1 si sa ma mentin acolo sau sa fluctuez 1-2-3 pozitii. Pe kw mai mari ajung pana la pos 4-5 sa zicem, de unde nu mai pot urca orice as face. Daca incerc sa mai urc aducand backlinks noi si continut, reusesc doar sa cobor in serps. Cu fiecare campanie noua de backlinks sau content adaugat, cobor tot mai mult.


    Am ajuns sa trag concluzia (probabil pripita) ca totul se datoreaza faptului ca nu lucrez prea natural, nu diversific foarte mult profilul de linkuri. Uit de linkurile ieftine sau free si cumpar numai foarte scumpe de pe siteuri autoritare. Uit de nofollow, uit de linkurile din siteuri de aceeasi nisa.

    Seo a devenit mult mai dificil de facut decat acum cativa ani. Nu mai e de ajuns sa ai links de la siteuri foarte autoritare si sa fii in top. Conteaza zeci de alti factori mult mai importanti printre care naturaletea si relevanta (la link building vorbind, nu ne legam aici de onpage sau alte artificii).
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

  5. #25
    Avatarul lui iulipwnz
    iulipwnz este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    16th June 2013
    Locaţie
    Alexandria
    Vârstă
    32
    Posturi
    215
    Putere Rep
    20


    Implicit

    Citat Postat în original de edy12006 Vezi Post
    Dupa parerea mea, se s-a schimbat foarte mult fata de anii trecuti. Eu in ultimii 2 ani de zile m-am lovit de o problema ceva mai ciudata, provenita probabil din pricina unui profil de linkuri artificial. Am crescut peste 100 de siteuri in ultimii 2 ani, multe dintre ele ajungand la venituri decente, insa peste 80% s-au impotmolit la un moment dat.

    Mai exact, pe kw mai mici am reusit sa ajung pos 1 si sa ma mentin acolo sau sa fluctuez 1-2-3 pozitii. Pe kw mai mari ajung pana la pos 4-5 sa zicem, de unde nu mai pot urca orice as face. Daca incerc sa mai urc aducand backlinks noi si continut, reusesc doar sa cobor in serps. Cu fiecare campanie noua de backlinks sau content adaugat, cobor tot mai mult.


    Am ajuns sa trag concluzia (probabil pripita) ca totul se datoreaza faptului ca nu lucrez prea natural, nu diversific foarte mult profilul de linkuri. Uit de linkurile ieftine sau free si cumpar numai foarte scumpe de pe siteuri autoritare. Uit de nofollow, uit de linkurile din siteuri de aceeasi nisa.

    Seo a devenit mult mai dificil de facut decat acum cativa ani. Nu mai e de ajuns sa ai links de la siteuri foarte autoritare si sa fii in top. Conteaza zeci de alti factori mult mai importanti printre care naturaletea si relevanta (la link building vorbind, nu ne legam aici de onpage sau alte artificii).
    Intotdeauna trebuie un miX. Si social signals trebuiesc destul de multe. Nu pare natural ca un site sa aiba 10 like-uri dar 100 bl..adica eu asa cred. Si inca ceva, daca cuvintele erau mai competitive, gandeste-te ca poate foloseau pbn-uri cei din fata ta. De obicei se blocheaZa crawlerii si nu prea veZi backlinkurile cu tool-uri.

  6. #26
    Avatarul lui Claudyou
    Claudyou este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    19th May 2013
    Locaţie
    Cluj Napoca
    Posturi
    533
    Putere Rep
    24


    Implicit

    Citat Postat în original de edy12006 Vezi Post
    Am ajuns sa trag concluzia (probabil pripita) ca totul se datoreaza faptului ca nu lucrez prea natural, nu diversific foarte mult profilul de linkuri. Uit de linkurile ieftine sau free si cumpar numai foarte scumpe de pe siteuri autoritare. Uit de nofollow, uit de linkurile din siteuri de aceeasi nisa.
    .
    Ai luat in calcul si relevanta site-ului pentru diverse cautari pe care tu vrei sa il duci mai sus de 4? Ai luat in calcul Search Intent?
    In cazul in care cobori, probabil ca ceva nu faci bine pe Off.
    Fara semnatura.

  7. #27
    Avatarul lui fanseo
    fanseo este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    23rd August 2018
    Locaţie
    cluj
    Posturi
    87
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Citat Postat în original de kestor Vezi Post
    Va salut,

    Mai aveti rezultate prin linkbuilding? In ultima vreme observ ca orice articol/ link as pune, parca nu mai urca site-urile... ati intampinat aceleasi probleme? Si ma refer la site-uri simple, de prezentare, concurenta redusa/ locala.
    Iti pot spune din propria experienta ca functioneaza foarte bine . De curand am plasat un advertorial si m-a ridicat 50 locuri, cei drept advertorialul era pe cel mai bun site din acea nisa.

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. La multi ani 2018!
    De Mishu în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 17
    Ultimul Post: 2nd January 2022, 08:18
  2. Potentiale probleme cu noile reguli GDPR, vs. SEO si nu numai, din Mai 2018
    De emm în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 176
    Ultimul Post: 11th August 2020, 20:27
  3. Servicii Content Writer - Oferta Noua 2018
    De ekofresh în forumul Servicii web / Jobs
    Răspunsuri: 31
    Ultimul Post: 18th June 2019, 18:38
  4. Iulie 2018: Using page speed in mobile search ranking
    De Bogdan Calin în forumul Noutati de la Google (Stiri)
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 22nd January 2018, 23:23
  5. Functioneaza promovarea prin parteneriate?
    De Florin458 în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 4th October 2015, 12:50

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •