Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 23

Subiect: Ne ajutam cu Accelerated Mobile Pages (AMP)

vertedi este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    3rd January 2011
    Locaţie
    Alba Iulia
    Posturi
    477
    Putere Rep
    26

Implicit Ne ajutam cu Accelerated Mobile Pages (AMP)

Folosesc la cateva site-uri inca din 2015 "Accelerated Mobile Pages (AMP)" si nu prea vad mare avantaj insa, tre sa ne conformam. Pentru platforma WordPress, am incercat o gramada de plugin-uri dar majoritatea sunt create doar sa existe, nu sa faca si treaba. Pana la urma am gasit si modificat ceva si am scapat de erori, Google, vede paginile si articolele bine. Daca cineva doreste acest plugin pentru WordPress, il trimit cu placere. Pot pune un link aici insa, nu stiu daca este OK.

Voi ce parere aveti despre "Accelerated Mobile Pages (AMP)"? Merita efortul? Aveti ceva crestere in rezultatele organice? Ceva statistici? In doua luni Google, a indexat doar 14 pagini la un website creat in WordPress. Atasez o imagine:

accelerated-mobile-pages.jpg

Infrasunete este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    16
    Data înscrierii
    14th August 2015
    Locaţie
    Bucharest
    Posturi
    65
    Putere Rep
    16

Implicit

Salut. Il vreau eu, te rog. Cautam ceva de genul, sau mai bine zis incercam sa-mi dau seama de unde sa incep.

Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    3rd January 2011
    Locaţie
    Alba Iulia
    Posturi
    477
    Putere Rep
    26

Implicit

Am trimis mesaj cu link catre plugin. Trebuie instalat si atat!

lecktronix este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    4th July 2011
    Locaţie
    Italia, România
    Vârstă
    50
    Posturi
    168
    Putere Rep
    24

Implicit

Merita efortul? Aveti ceva crestere in rezultatele organice?
    Salut, AMP e foarte potrivit (as putea spune obligatoriu) doar pentru cine are un site de stiri inclus in Google News. Pentru cine are un site static, magazin sau un blog, AMP nu isi are rostul, pentru ca niciodata nu va fi inclus in acel carusel. Cu AMP nu te pozitionezi mai bine, ci doar Google pune in evidenta ultimele stiri ale site-urilor incluse in GN care folosesc acesta tehnologie. Cel putin eu asa am inteles si am vazut, dar poate ma insel.

O curiozitate: pe google.ro nu functioneaza sau inca nu a fost adaugata tehnologia AMP pe site-urile romanesti de stiri? Pentru ca am cautat mai multe cuvinte de actualitate si niciodata nu a iesit in caruselul stirilor rezultate cu AMP, cum este pe google.it/uk de exemplu.

Screenshot_2016-04-24-08-46-03.jpg Screenshot_2016-04-24-08-46-37.jpg Screenshot_2016-04-24-09-19-20.jpg

Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    107
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    107

Implicit

Salut, vreau si eu pluginul, sa vad despre ce e vorba
    Multumesc!

Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    3rd January 2011
    Locaţie
    Alba Iulia
    Posturi
    477
    Putere Rep
    26

Implicit

Rezultatele AMP, se pot vedea in UK, USA, Brazilia, Germania, Franta, Spania, Indonezia, India, Mexic, Japonia, Rusia si parca mai era ceva. Eu il folosesc pe site-urile din UK si cu siguranta am instalat si pe cateva din Romania, pentru ca va fi vizibil si aici cat de curand.

Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    4th July 2011
    Locaţie
    Italia, România
    Vârstă
    50
    Posturi
    168
    Putere Rep
    24

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

@vertedi

Salut, daca ai instalat AMP pe site-urile tale banuiesc ca ai site-uri de stiri incluse in Google News, deci iti este indispensabil pentru ca fara AMP nu vei intra niciodata in caruselul stirilor.

Pentru cine nu are un site de stiri inclus in GN (ma refer la site-uri statice, bloguri personale, magazine online, etc, etc) AMP este inutil.

Incerc si sa explic de ce spun asta, bineinteles este doar opinia mea personala bazata pe ceea ce vad si inteleg in prezent.

Deseori multi webmasteri confunda obiectivul cu instrumentul. In cazul nostru obiectivul este sa accelerezi incarcarea unei pagini pe un dispozitiv mobil in cat mai putin timp pentru a beneficia de o pozitie cat mai buna in SERP, iar AMP nu este decat un instrument. Dar exista numeroase alte instrumente pentru a face un site cat mai sprinten pe mobile, ma refer la optimizarea pozelor, js, preload, sa eliminati continutul inutil in versiunea pentru mobile, sa investiti intr-un server bun, etc, etc, etc.

Este clar ca fiecare poate sa faca cu site-ul sau ceea ce crede ca este necesar, dar repet, pentru un site care nu este in GN acest instrument este inutil, pentru ca AMP este rezervat doar stirilor. Ce sens ar avea sa instalez AMP pe o pagina de aterizare sau pe pagina unui produs a unui magazin online? Acele pagini nu voi intra niciodata in caruselul AMP si pot sa fac mai rapide acele pagini si fara AMP; in plus nu voi renunta la nici o tehnologie recenta pentru a face pagina cat mai captivanta, capabila sa faca cat mai multe conversii. Cu AMP am impresia ca ma intorc in urma cu 20 de ani, practic este un HTML foarte redus, iar JS este exclus cu desavarsire.

Iata ce se poate face cu AMP in acest moment:

fred.jpg

Iata ce se poate face cu clasicul HTML/CSS/JS:

ferrari.jpg

Pentru mine, neavand site-uri incluse in GN, AMP este deocamdata ceva cu care nu merita sa imi pierd timpul, vazand ca nu aduce nici un beneficiu la pozitionarea site-urilor.

Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    3rd January 2011
    Locaţie
    Alba Iulia
    Posturi
    477
    Putere Rep
    26

Implicit

Parerea mea despre AMP, este alta insa nu conteaza cum gandesc eu. Curios este ca wordpress .com, a introdus AMP, la toate blogurile si nu sunt de stiri, corect? Parerea mea este ca se poate beneficia de pe accelerarea AMP si asta nu inseamna ca mergem in epoca de piatra, sa fim seriosi, aici se discuta despre viteza de incarcare a paginilor si articolelor in browser, nu fac referire la magazine online.

Mutex este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    14th August 2015
    Locaţie
    Caracal
    Posturi
    102
    Putere Rep
    0

Implicit

PM si mie cu pluginul respectiv. Multumesc!

Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    4th July 2011
    Locaţie
    Italia, România
    Vârstă
    50
    Posturi
    168
    Putere Rep
    24

Implicit

@vertedi

Salut, te asigur ca sunt extrem de serios, ce am scris in legatura cu magazinul online era doar simplu exemplu, dar care se poate aplica la orice pagina sau articol de pe orice site in afara de cele din Google News. Crede-ma ca si eu sunt foarte interesat de cum sa optimizez cat mai bine site-urile mele pentru mobile, doar Adsense imi numara in jur de 2,5M de pagini vizualizate pe luna doar pe dispozitive mobile (in acest post am adaugat un screenshot), dar AMP pe mine nu ma ajuta cu nimic.

Pentru cine se descurca cu limba italiana, in acesta conversatie Luca Forlin, responsabilul Google pentru Europa, Africa si Orientul Mijlociu a sectorului news si informatii, prezinta lansarea proiectului AMP in Italia. Incepe cu prezentarea, apoi nu mai tin minte la ce minut a spus ca AMP nu este pentru orice site pentru ca se pierd multe functii, apoi la minutul 32.48 la intrebarea specifica daca AMP va avea un impact asupra site-urilor din punct de vedere SEO va spune ca nu si va termina spunand ca AMP si SEO sunt 2 universuri separate (daca ascultati de la minutul 35.29 si fara sa stiti limba italiana veti intelege "AMP e SEO sono universi staccati... separati"). Daca o spune el, cine sunt eu sa nu il cred?

In orice caz, iti doresc doar succes cu AMP.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. [FB] Pages To Watch
    De tiberiur în forumul Stiri Social Media
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 22nd August 2013, 21:04
  2. Google+ allows business pages
    De ivok în forumul Google
    Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 8th November 2011, 22:20
  3. Custom error pages ?
    De emanuel în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 1