Pagina 5 din 17 PrimulPrimul ... 3456715 ... UltimulUltimul
Rezultate 41 la 50 din 167

Subiect: Penguin 2.1 update - vineri 4 octombrie 2013

  1. #41
    Avatarul lui Marius Cristian
    Marius Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.516
    Putere Rep
    49


    Implicit

    Citat Postat în original de Tom Vezi Post
    Mai daug o observatie de astazi:
    - site-uri penalizate in trecut (dar cu eliminare penalizare prin review manual), sunt penalizate din nou. Cred ca a sarit peste "review manual" sau peste disavow + reconsideration. Nu cred ca le mai repara (vedem in zilele urmatoare).

    Si reversul: site penalizat de acum 4 ani revenit in forta (loc 6 pe cuvantul ce defineste nisa, nisa competitiva). Vreo 2 ani de zile, pana la penalizare, a fost al doilea site ca valoare din nisa.
    De ani de zile s-au scos toate ibl-urile catre el din siteurile din retea sau de la parteneri, au mai ramas linkurile din directoare, eventual in pagini din retea de mai mica valoare (link uitat de scos).
    Siteul nu a primit niciun mesaj de penalizare in WMT. De fapt niciun mesaj.

  2. #42
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de Marius Cristian Vezi Post
    Si reversul: site penalizat de acum 4 ani revenit in forta (loc 6 pe cuvantul ce defineste nisa, nisa competitiva). Vreo 2 ani de zile, pana la penalizare, a fost al doilea site ca valoare din nisa.
    De ani de zile s-au scos toate ibl-urile catre el din siteurile din retea sau de la parteneri, au mai ramas linkurile din directoare, eventual in pagini din retea de mai mica valoare (link uitat de scos).
    Siteul nu a primit niciun mesaj de penalizare in WMT. De fapt niciun mesaj.
    Acum 4 ani nu se dadeau mesaje. Pe vremea aia aveam telefon fix, cu roata

    Cum e sa stai 4 ani la puscarie? Cred ca google a zis ca ai scos destul, e vremea sa te (site-ul) elibereze conditionat.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  3. #43
    Avatarul lui Marius Cristian
    Marius Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.516
    Putere Rep
    49


    Implicit

    Citat Postat în original de Tom Vezi Post
    Cum e sa stai 4 ani la puscarie? Cred ca google a zis ca ai scos destul, e vremea sa te (site-ul) elibereze conditionat.
    Siteul e un emd luat prin 2006. De prin 2007 s-a infipt bine in piata.
    N-a fost prea rau cu penalizarea (2009) fiindca si primul site din nisa era tot al meu. Initial primul a fost facut pentru seo, iar pe acesta il foloseam utilizand reclama adwords. Am renuntat la adwords in momentul in care si el a devenit bine pozitionat.
    Asa ca am fost bucuros ca am scapat doar cu atat si am inceput sa scot linkurile catre el de pe siteurile unde erau prezente amandoua.
    L-am pastrat ca sa vad ce se mai intampla, am mai adaugat din cand in cand linkuri din directoare web.

    Din ce am mai vazut, dupa anumite penalizari siteul revine pe unde era inainte desi acum nu mai are linkuri de sustinere valoroase. In scurt timp insa este pus la "locul lui".
    Nu am mai avut curaj sa refac procesul de link building ca sa vad daca isi revine.
    Deocamdata siteul este doar un studiu de caz.
    Ultima modificare făcută de Marius Cristian; 7th October 2013 la 01:21.

  4. #44
    Avatarul lui astterx
    astterx este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    21st May 2013
    Locaţie
    craiova
    Posturi
    128
    Putere Rep
    22


    Implicit

    Site cu vechime de cateva luni, cateva linkuri din directoare, cateva advertoriale si 3 linkuri pr2-3 tot urca de vreo 2 saptamani. De 2 zile fluctueaza pe locurile 13-15.

  5. #45
    Avatarul lui Benko Zoltan
    Benko Zoltan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Vârstă
    51
    Posturi
    359
    Putere Rep
    22


    Implicit

    Monitorizez si eu un site si am observat o scadere de 10-15% la aproapte toate cuvintele cheie. Siteul are vechime mare si a fost promovat in directoare web si directoare articole. In ultimul an am redus linkurile cu ancora sa nu fie exces.
    Am analizat doua siteuri concurente care s-au ridicat pe aceeasi cuvinte cheie, acestia sunt promovate cu linkuri inserate in comentarii de pe forumuri de specialitate fara autoritate sau cu autoritate foarte mica. O sa mai incerc sa analizez si alte siteuri si pe alte cuvinte cheie sa vad daca este buna observatia ca linkurile de pe forumuri sunt privite bine de google. A mai observat cineva acest lucru?
    Ultima modificare făcută de Benko Zoltan; 7th October 2013 la 12:02. Motiv: corectura

  6. #46
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127


    Implicit

    Citat Postat în original de Benko Zoltan Vezi Post
    Monitorizez si eu un site si am observat o scadere de 10-15% la aproapte toate cuvintele cheie. Siteul are vechime mare si a fost promovat in directoare web si directoare articole. In ultimul an am redus linkurile cu ancora sa nu fie exces.
    Am analizat doua siteuri concurente care s-au ridicat pe aceeasi cuvinte cheie, primele doua sunt promovate cu linkuri inserate in comentarii de pe forumuri de specialitate fara autoritate sau cu autoritate foarte mica. O sa mai incerc sa analizez si alte siteuri si pe alte civnte cheie sa vad daca este buna observatia ca linkurile de pe forumuri sunt privite bine de google. Am mai observat cineva acest lucru?
    Eu nu cred, momentan. Chiar am impresia ca link-urile din forum sunt "naspa", in cantitati (semnatura). Cei care aveti link-uri in semnatura pe seopedia, cum stati?

    Link-urile in posturi, sunt naturale si asa raman.

    - pe nisa de cazare a aparut booking, direct in prima pagina Era posibil sa fie acolo si inainte, nu am mai verificat de 6 luni.

    Oricum asta inseamna ca daca orice site mare, adauga limba romana (sau nu), rankeaza in ro = teoretic asa trebuie sa fie. Cu booking in top, a devenit extrem de greu pe nisa de cazare.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  7. #47
    Avatarul lui Benko Zoltan
    Benko Zoltan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Vârstă
    51
    Posturi
    359
    Putere Rep
    22


    Implicit

    M-am referit la linkuri din posturi si nu din semnatura, linkurile nu contin ancora ci inserate direct in post. Eu consider acest tip de promovare spam de aceea nu utilizez.

  8. #48
    Avatarul lui Robert
    Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94


    Implicit

    Citat Postat în original de Benko Zoltan Vezi Post
    M-am referit la linkuri din posturi si nu din semnatura, linkurile nu contin ancora ci inserate direct in post. Eu consider acest tip de promovare spam de aceea nu utilizez.
    Atata vreme cat linkul este related discutiei (si nu este pe ancora exact match) NU are cum sa fie considerat spam.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

  9. #49
    Avatarul lui LensFlare
    LensFlare este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    39
    Data înscrierii
    25th November 2010
    Posturi
    1.114
    Putere Rep
    39


    Implicit

    Citat Postat în original de Tom Vezi Post
    Chiar am impresia ca link-urile din forum sunt "naspa", in cantitati (semnatura).
    Sunt de acord, am testat o perioada link-urile din diverse forumuri si mai rau ma trantea in SERP, in niciun caz nu ajuta.

  10. #50
    Avatarul lui lovelife
    lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    99
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    47
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    99


    Implicit

    Citat Postat în original de Benko Zoltan Vezi Post
    M-am referit la linkuri din posturi si nu din semnatura, linkurile nu contin ancora ci inserate direct in post. Eu consider acest tip de promovare spam de aceea nu utilizez.
    Daca ai folosit acelasi user name pe mai multe forumuri unde ai postat link, e foarte posibil ca google sa detecteze ca fiind link nenatural
    Eu le consider printre cele mai bune link-uri acelea din posturile de pe forum la discutii related, utilizator cu minim 10 posturi pe forum si username diferit
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

Pagina 5 din 17 PrimulPrimul ... 3456715 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Update Penguin, Sambata 06 Octombrie 2012
    De Robert în forumul Google
    Răspunsuri: 95
    Ultimul Post: 23rd October 2012, 14:23
  2. Scaderi masive de trafic in Octombrie ?
    De Nichita în forumul Google
    Răspunsuri: 36
    Ultimul Post: 14th December 2010, 09:40
  3. Răspunsuri: 43
    Ultimul Post: 14th December 2010, 08:32
  4. Intalnire SEOpedia Cluj (4-5 octombrie)
    De crash în forumul Intalniri si Conferinte SeoPedia
    Răspunsuri: 35
    Ultimul Post: 6th October 2008, 20:51
  5. Nou IBL update?
    De too_night în forumul Google
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 3rd February 2007, 23:45

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •