Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 18 din 18

Subiect: pagina index a site-ului penalizata

  1. #11
    Avatarul lui Marius Cristian
    Marius Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.516
    Putere Rep
    49


    Implicit

    Citat Postat în original de Emil Chelariu Vezi Post
    Clasarea pe pozitia 5 nu a fost una norocoasa, de fapt acolo ar fi trebuit sate-ul sa fie plasat daca nu era penalizarea asta pt. continut duplicat. In mod ciudat site-ul este destul de autoritar, pentru cuvantele cheie secundare iese 95% pe prima pagina. (E vorba de aproximativ 20 de cuvinte.) In afara de index, site-ul de comporta exemplar , avand 300-400 viz pe zi, de aceea nu se pune problema unui nou domeniu.
    "Ai avut mare noroc ca ai aparut ..."" = ai avut noroc ca ai confirmarea ca siteul isi merita in continuarea acea pozitie daca nu ar exista penalizarea. Am intalinit acest tip de penalizare si este data de ceva mult mai grav decat continut duplicat si din aceasta cauza penalizarea poate sa existe mul timp (mai bine de un an) si dupa rezolvarea problemelor on-page. Bineinteles ca admit ca aceleasi efecte pot fi provocate si din alte cauze. Eventual daca o gasesti te-as ruga sa ma anunti fiindca m-a preocupat f. mult acesta problema. Sunt cateva zile de cand am scapat de cea mai importanta penalizare si mai bine de un an am tot cautat cauzele.
    Ultima modificare făcută de Marius Cristian; 22nd April 2011 la 16:19.

  2. #12
    Avatarul lui Hakuna Matata
    Hakuna Matata este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    21st January 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    44
    Posturi
    791
    Putere Rep
    44


    Implicit Similitudine

    Ma bucur ca am gasit deschis acest topic. Am si eu o problema asemanatoare insa aici este vorba de un site nou de prezentare. Site-ul a fost lansat de cca. 45 de zile, tot continutul acestuia este original (text creat de mine[text de pagina si meta description]). La o saptamana de la lansare acesta era pe pagina 2 pentru cuvantul cheie principal, toate bune pana aici ... De cca 2 saptamani acesta a disparut din cautari in sensul ca atunci cand il caut imi gasesc pagini interioare nicidecum indexul. Mai trebuie sa stiti ca a indexat si ultima virgula din acesta ....

    Eu am 2 banuieli legate de acesta situatie:

    1: Sandbox
    2: Am exagerat cu backlinkurile catre indexul site-ului in sensul ca in aceasta perioada (45 de zile) GOOGALAUL mi-a vazut deja 60 de backlinkuri, majoritatea avand de la PR3 in sus

    Voi ce parere aveti .... Multumesc anticipat pentru raspunsuri

  3. #13
    Avatarul lui Emil Chelariu
    Emil Chelariu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    1st March 2006
    Locaţie
    Ploiesti
    Posturi
    622
    Putere Rep
    35


    Implicit

    e ceva diferit la tine, singura problema cred ca este faptul de site-ul e prea nou, iar tu ai exagerat cu linkurile. Probabil o sa reapara dupa o perioada mai lunga sau mai scurta
    :)

  4. #14
    Avatarul lui Marius Cristian
    Marius Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.516
    Putere Rep
    49


    Implicit

    @karismasand: la fel cum spunea E. Chelariu e prematur de tras asemenea concluzii

    Legat de siteul meu care are aceeasi problema (cel putin ca si simptome): in procesul de "depenalizare" (sper sa fie vb de asta) se comporta astfel:
    - 1-2 zile revenit aproximativ la locurile de acum 18 luni
    - 2-3 zile comportament ca la penalizare (interna pe undeva, index nicaieri)
    - 3-4 zile iar la locurile de dinainte
    - acum este "frecat" zilnic: pagina index zboara intre locul 4 (locul probabil "meritat" conform istoricului), apoi trece aproximativ pe locul 14, apoi dispare iar. E vb de cuvantul principal.
    In mod similar, ptr celelalte cuvinte, se desfasoara acest joc, fara a exista o sincronizare intre aceste 2 procese.

  5. #15
    Avatarul lui Paula
    Paula este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    16th April 2011
    Locaţie
    Vaslui
    Posturi
    49
    Putere Rep
    24


    Implicit

    Eu am avut o penalizarepe site, dar nu a durat mult. Maxim 48 de ore, si asta sa datorat faptului ca articolul a fost preluat de pe wikipedia, desi sursa era precizata, nea google se pare ca ma penalizat. Deci incearca sa ai continut cat mai unic.

  6. #16
    Avatarul lui Emil Chelariu
    Emil Chelariu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    1st March 2006
    Locaţie
    Ploiesti
    Posturi
    622
    Putere Rep
    35


    Implicit

    @Marius
    - daca cauti cu o bucata de text exacta ("bla bla bla bla bla bla bla") din homepage... iti iese prima pagina? Ciudat este ca la mine nu iese pt o propozitie exacta din pagina..dar iese pentru numele firmei (care este si denumirea domeniului) si doar atat.
    - in cazul meu paginiile interne au pozitionare buna si foarte buna. Adica sunt vreo 20 de cuvinte secundare, 98% sunt pe prima pagina si jumate dintre ele in top 5.
    - la mine daca nu schimb continutul nu se intampla nimic (am asteptat o perioada mai mare de timp)
    :)

  7. #17
    Avatarul lui Nichita
    Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    90
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    3.415
    Putere Rep
    90


    Implicit

    Citat Postat în original de Emil Chelariu Vezi Post
    - la un moment dat am observat ca din cauza ca scriptul a fost facut defectuos au fost generate si indexate cateva pagini care afisau continutul primei pagini, atunci mi-am dat seama ca am o problema cu continutul duplicat pe care am si rezolvat-o.
    Cum ai rezolvat problema ? Redirect ? 404 si stergere din webmaster tools ? Canonical ?

    Citat Postat în original de Emil Chelariu Vezi Post
    - daca caut cu cuvant cheie + numele firmei, google imi returneaza o pagina interioara pe prima pozitie si imi baga pagina index la rezultate suplimentare
    - la momentul actual daca se cauta in google cuvantul cheie pentru care trebuia sa iasa indexul mi se returneaza o pagina interioara pe poz 15- 16 (pagina 2)
    Sfatul meu este ca din paginile care ies la cautare inaintea indexului sa pui link catre pagina home, eventual cu ancora respectiva. Eu banuiesc ca este vorba despre ceva gen keyword cannibalization, mai ales ca ai adaugat linkuri catre paginile interioare iar catre index nu ai pus foarte multe.

    Parerea mea e ca ar trebui sa dai link din acele pagini catre index. In felul asta paginile respective, care par momentan mai relevante pentru google, vor recomanda pagina home, datorita linkurilor. Dupa ce faci asta, adauga niste ibl-uri catre paginile respective dar si catre home, din diverse surse.
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

  8. #18
    Avatarul lui Marius Cristian
    Marius Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.516
    Putere Rep
    49


    Implicit

    Citat Postat în original de Emil Chelariu Vezi Post
    @Marius
    - daca cauti cu o bucata de text exacta ("bla bla bla bla bla bla bla") din homepage... iti iese prima pagina? Ciudat este ca la mine nu iese pt o propozitie exacta din pagina..dar iese pentru numele firmei (care este si denumirea domeniului) si doar atat.
    - in cazul meu paginiile interne au pozitionare buna si foarte buna. Adica sunt vreo 20 de cuvinte secundare, 98% sunt pe prima pagina si jumate dintre ele in top 5.
    - la mine daca nu schimb continutul nu se intampla nimic (am asteptat o perioada mai mare de timp)
    Nu apare daca realizez o cautare cu expesii luate la intamplare.
    Apare doar ptr cuvintele/expresiile importante pe care este clasat inaintea siteului cu care a fost asociat de catre google.
    Astazi am descoperit prima expresie (formata din 3 cuvinte) pentru care siteul este pe locul 2 desi celalat este pe 1.

    --- Later Edit --- (ca mi-a fost lene sa apas "Edit")

    Am analizat rezultatele cautarilor dupa cele mai importante 50 de cuvinte/expresii din domeniu si situatia si siteul se gaseste la cautari pe 5 din ele cu pagina index distribuite astfel:
    - 3 in fata siteului autoritar (pe toate are sitelinks)
    - 1 dupa siteul autoritar, dar are sitelinks
    - 1 dupa siteul autoritar, dar fara sitelinks
    Teoria mea (ramane nepenalizat doar ptr expresiile importante unde era pozitionat in fata siteului autoritate in domeniu si cu care a semanat in trecut, chiar si acum mai sunt unele elemente identice) nu mai e in acest caz 100% riguroasa.
    Am mai incercat si teoria cu ramane nepenalizat pe expresiile pe care a avut/are sitelinks, insa si la asta am gasit o exceptie.

    Cat schimbi (ce procent) in site de totusi reusesti sa scapi temporar de penalizare? Sper ca nu 100% din pagina...

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. No index pe o portiune de pagina?
    De Prometeu în forumul Google
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 19th October 2010, 22:55
  2. Despre headingul h1 in prima pagina a site-ului
    De username în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 16
    Ultimul Post: 23rd August 2010, 11:18
  3. Diferenta intra PR site si PR site/index.html
    De Nichita în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 23
    Ultimul Post: 10th June 2009, 11:08
  4. CPanel-Index Manager E bine sa pun No index?
    De evolution în forumul Server side
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 8th July 2008, 21:17
  5. Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 25th November 2007, 21:56

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •