Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 25

Subiect: Carnivore Diet

powder este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    2nd May 2013
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    31
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit Carnivore Diet

Buna ziua,

recent am inceput sa fac parte, din nou, din comunitatea SeoPedia (ca si content writer) si vreau sa fac public (pentru cine este interesat) de un stil de viata pe care l-am adoptat de aproximativ un an.

Dupa cum spune si titlul, urmez o dieta full carnivore (ZeroCarbDiet, UltraKeto, si alte denumiri), unde imi iau, practic, 70-75% dintre calorii din grasimi saturate si 25-30% din proteine. Absolut 0 carb, ceea ce inseamna ZERO PLANTE (stiu cum suna).

Eu nu vad "Dieta Carnivore" ca fiind ceva inedit. TOTI stramosii nostri (de milioane de ani) mancau animale. Vanat. Fructe doar o luna pe an, in special berries (si cele din natura de acum sute de mii de ani sunt cu MULT mai mici decat cele modificate genetic din ziua de astazi si aveau o cantitate foarte mica de zahar, comparativ cu cele din era noastra)

Am sa revin cu un post mai lung unde am sa explic mai multe, dar, pe scurt, am sa insirui cateva dintre beneficiile ei (100% subiectiv, ce am observat la mine):

1. Ateroscleroza picior stang - Principalul motiv pentru care am vrut sa imi schimb stilul de viata. Long story short, inainte de a o incepe nu puteam sa fac mai mult de 10 pasi fara sa ma opresc. Acum, orice urma de coagulare a disparut.
    Legat de coagularea sangelui, mi-au disparut hemoroizii (fara sa fac nimic), nu ma mai inteapa inima DELOC (si, inainte, simteam la orice tip de efort dureri de inima)
    2. Artrita la genunchiul drept - o chestie mostenita de la bunicul meu, am suferit din cauza ei de la varsta de 15 ani (acum am 31). De cand am inceput dieta, ptr prima data dupa perioada adolescentina, am avut ZERO dureri.
    3. Am scoleoza toracica dextroconvexa (coloana e foarte stramba, in forma de S invers). Dureri de cand ma stiu. Ele au disparut odata cu dieta (disparitia inflamatiei sau a ingerarii de alimente care provocau inflamatie).
    4. Sindromul metabolic (a DISPARUT)

Efectiv, de 1 an, ma simt asa cum ma simteam la 14 ani. Lean and fit.

In 2009 am avut 140 de kg. In 2019 aveam 95 (dar o GUTA IMENSA). Astazi am 70-75 si ma simt incredibil de bine.

Din nou, acest post a fost scris impulsiv si voi reveni cu mai multe (mult mai multe) detalii, cand voi avea timp liber.

P.S. Imi cer scuze pentru eventualele typo-uri.

Sa aveti o zi buna si, pana cand voi scrie un post mai lung, puteti sa ma intrebati orice.

tottyovi este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    2nd August 2013
    Vârstă
    35
    Posturi
    394
    Putere Rep
    15

Implicit

Salutati,
    Daca tu te simti bine, e super. Asta conteaza cel mai mult.
    Totusi, iti recomand cartea Studiul China.
    Multa sanatate!

kleampa este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    45
    Data înscrierii
    31st May 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    32
    Posturi
    1.527
    Putere Rep
    45

Implicit

Ce te faci daca cineva ia de bun ce zici tu aici si se imbolnaveste?
    Ești bun/ă la SEO? Vezi joburi disponibile.

PhoeniXman este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    8th October 2010
    Locaţie
    Tara Hategului
    Vârstă
    33
    Posturi
    1.702
    Putere Rep
    29

Implicit

Romanii tin dieta asta de obicei de craciun si apoi ajung la spital, eu am o dieta de genul de cand cu covidul si stau mai mult pe acasa, nu stiu cat o mai duc .

Adelin este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    18th June 2013
    Locaţie
    Tg. Jiu
    Posturi
    463
    Putere Rep
    17

Implicit

Cainele meu ar fi bucuros sa citeasca asta. Daca ar sti!
    Nimic.

enzoloco este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    11
    Data înscrierii
    26th July 2015
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    40
    Posturi
    381
    Putere Rep
    11

Implicit

"The Carnivore Diet is extremely restrictive, consisting entirely of meat, fish, eggs, and small amounts of low-lactose dairy.
    It’s said to aid weight loss and several health issues, but no research backs these claims.
    What’s more, it’s high in fat and sodium, contains no fiber or beneficial plant compounds, and is difficult to maintain long term.
    Overall, the Carnivore Diet is unnecessarily restrictive. Eating a balanced diet with a variety of healthy foods is more sustainable and will likely afford you more health benefits."

Pare o tampenie sa o urmezi cu strictete, mai ales pe termen lung. Beneficiile de acum probabil se vor transforma in dureri mai incolo.
    Si ca tot ziceai de stramosi. Aia pe la varsta ta cam dadeau coltul. Care sarea de 40 era considerat deja batran, asa ca dieta asta nu prea se mai potriveste erei in care traim.

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    2nd May 2013
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    31
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

tottyovi - am sa citesc
    kleampa - Nu recomand nimanui sa faca chestia asta. Doar mi-am facut experienta publica. Si mie, personal, mi-a salvat viata.
    PhoeniXman - da, romanii tin de craciun dieta asta, cu inca 15 kg de tort si o coca cola de 5L langa.
    enzoloco - De ce s-ar transforma in dureri mai incolo? Ofera argumente. Daca mananci un animal head to toe, ai parte de absolut toti nutrientii de care ai nevoie. TOTI NUTRIENTII ESENTIALI SUNT FAT SOLUBLE. Daca adaugi carbs, acestia sunt inhibati, de cele mai multe ori.

Corpul are doua metode de a isi folosi metabolismul. O metoda e carb metabolism (ceea ce faceti majoritatea - cand corpul elibereaza insulina) si FAT metabolism (ketoza). Pentru a atinge ketoza, trebuie sa tai TOTI carbohidratii (amidon e un carb, glutenul e un carb - deja s-au scos 50% dintre plante).

Totusi, nu m-as fi asteptat la unele raspunsuri. Rezistenta la schimbare is real )

O chestie sa va intreb pe toti. Avem o EPIDEMIE de diabet si obezitate, in intreaga lume dar si noi. De ce majoritatea romanilor au guta? Nu vi se pare ca exista o problema in chestiile pe care le mancam in viata de zi cu zi?

matei este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    6th October 2010
    Vârstă
    32
    Posturi
    888
    Putere Rep
    35

Implicit

Ateroscleroza nu dispare in urma regimului. La imposibilitate de a merge 10 pasi inseamna stadiu sever de arteriopatie cronica obliteranta care se trateaza cu prostaglandine pentru a evita amputatia. La 31 de ani ff putin problabil.
    De asemnea, nu are treaba cu coagularea. E un proces incredibil de complex. Daca avem coagulare intravasculara, well, e nasol si ajungem sa ne vedem prin UPU sau prin ATI.

Eu obisnuiam sa dau sfaturi despre nutritie, dar dupa ce am inceput sa studiez un pic, m-am oprit. Eram mare fan Keto si eu, insa dupa ce am inceput sa studiez, m-am potolit. Iti dau un exemplu pentru care cred ca genul asta de recomandari e gresit: cei care au parinti cu rinichi polichistici cu transmitere autosomal dominanta. Expusi la asa ceva, isi fac praf rinichii mai repede decat face Google pozitiile in SERPS chiar daca exista studii care arata ca dieta inalt proteica nu afecteaza rinichii SANATOSI. Vrea cineva dializa? Nu cred.

Also, durerile de la coloana au disparut secundar pierderii in greutate. Sunt corelate cu alimentatia indirect. Dar corelatia nu implica cauzalitate. Pentru ca la fel si cineva care ar fi pierdut din greutate cu alt tip de dieta/schimbare igieno-dietatica ar fi beneficiat.
    Also, glutenul nu este carb nici macar ca structura (este proteic).
    Nutrienti inhibati de carbs?!?!?!?!?!

Ai in posturile astea cateva greseli fff mari.
    Ma ocup si cu testare manuala/automata.
    PS:Vand advertoriale ieftine pe site cu profil medical.

catalinux19 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    7th October 2013
    Locaţie
    Romania
    Vârstă
    32
    Posturi
    458
    Putere Rep
    17

Implicit

Exact ce zice Matei mai sus am patit si eu. Am tinut vreo luna de zile o dieta bazata pe carne de pui, peste si oua, si chiar daca mai continea si diverse fructe.... mi-a aparut o piatra la rinichi. Mi s-a intamplat de 2 ori... Prima data n-am stiut ca are legatura cu dieta (ca durerile au inceput la vreo 2-3 luni dupa ce mi-am atins obiectivul de slabit 10kg intr-o luna)...am facut legatura cand mi s-a intamplata a doua oara, anul urmator... chiar daca am slabit cam 10kg intr-o luna, de la 102 la 92... e super nasol

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    2nd May 2013
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    31
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

? Te rog, matei, argumenteaza ce am scris gresit. Ce greseli ft mari ) TOT ce-am exemplificat sunt CHESTII SUBIECTIVE (asa cum am precizat)

Tot ce am scris e despre problemele care mi-au disparut.

Am avut ateroscleroza flacau, eram la un pas de amputatie. LDL-UL era blocat in artere (am fost in spital in UK/ Londra si asta mi-au zis). Insulina e cea care INHIBA LDL-ul sa isi faca functia si motivul principal pentru care apare ateroscleroza. E BUILD-up-ul de LDL. Dar e imposibil sa ai BUILD-UP de LDL in artere in KETOZA.

Singura greseala pe care am facut-o a fost in exprimare. Glutenul e un grup de proteine (foarte damaging ptr corp, nu mai intru in detalii) si nu un carbohidrat. AI dreptate, m-am exprimat gresit acolo.
    Nu am dat nicaieri NICI UN SFAT. Am si zis ca PAREREA E SUBIECTIVA si imi EXPUN EXPERIENTA.

Durerile de spate si artrita au disparut pentru ca NU MAI INGEREZ ALIMENTE CARE PROVOACA INFLAMATIE.

Acum, ce sa zic... am 31 de ani si super fit. De la 15 ani sunt imbalonat si am avut o multime de probleme de sanatate. De la ce-am zis, pana la pre-diabet si altele. Acum am fix ZERO probleme. ZERO. Super fit, super energic. Nici cea mai mica problema.

Dar e ok, e rau ptr mine ))

prefer sa traiesc asa decat sa fiu mort. simple as that
    Si ceea ce nu inteleg e "defensiva" asta folosita.

Am sa mai las asta si gata, ca e greu cu defensivii:

De ce inuitii (eskimosii) sunt super sanatosi? Sa imi ziceti cum mananca ei plante.
    Sau triburile din africa (care au si fost studiate) unde au in dieta lor 99% carne grasa.

Ne-am reprodus milioane de ani cu agricultura pe care am dezvoltat-o doar de 10.000 ani?

stiti ce sunt aia antinutrienti? Stiti ce sunt oxalatii? care inhiba cu pana la 95% capacitatea corpului de a absorbi minerale? probabil nu
    dar e ok

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 19th May 2015, 06:39
  2. Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 5th October 2012, 16:02

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •