Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 19

Subiect: Monitor LED sau LCD ?

LuKian este deconectat Membru SeoPedia
    Data înscrierii
    7th October 2010
    Locaţie
    Petrosani
    Vârstă
    29
    Posturi
    457
    Putere Rep
    8

Implicit Monitor LED sau LCD ?

Buna ,

M-am hotarat sa imi schimb monitorul cu unul nou, si doresc sa aflu parerile voastre care ar fi mai bun pentru protectia ochilor LED sau LCD? si sa fie si ok, bugetul nu conteaza... as dori niste recomandari..

Si daca tot am deschis un topic nou va intreb tot aici "Ce faceti voi sa va protejati ochii?" cei care lucrati in acest domeniu sigur petreceti foarte mult timp in fata monitorului, Eu am un LCD de 19" PHILIPS, stau cam 7 ore pe zi in fata monitorului si de la un timp am inceput sa am probleme cu ochiul drept, de la distanta vad nelcar textul, scrisul la tv, etc.. si tot de ceva timp am inceput la fiecare 30 de minute sa fac o pauza de 10 minute fara sa ma mai uit la monitor , ma ridic si 10 minute fac alceva...dupa care revin .. dar tot nu se indreapta "lucrurile"

Astept sfaturile voastre,
    Multumesc.
    Scriu prost gramatical.... dar totusi, fii pozitiv!

StarNET este deconectat Membru SeoPedia
    Data înscrierii
    5th March 2009
    Locaţie
    Brasov
    Posturi
    1.357
    Putere Rep
    15

Implicit

Acum vreun an si ceva imi puneam si eu intrebarea asta ... pe vremea aia aveam si eu un LCD ...
    ma dureau ochii ingrozitor dupa 7 .. 8 ore in fata lui pe zi ...

dupa putin research am dat peste cea mai buna solutie: LED ! am LG Flatron E2260 si pot sta in fata lor si 10 ore si nu simt nici cel mai mic disconfort la ochi.

Led-ul totusi nu e suficient si trebuie sa combini si cu o luminozitate medie ... cu cat luminozitatea monitorului e mai mare cu atata are efect mai mare asupra ochilor tai ( in rau ) ... un led bunicel setat pe o luminozitate medie ... e cerul pe pamant pentru ochisori

Sper sa te ajute
    Vezi cum e vremea inainte sa iti faci planuri !
    Peste 3000 iconite in ORICE culoare, orice dimensiune si in 5 formate: iconsDB.com

100R este deconectat Ambasador
    Data înscrierii
    1st December 2010
    Posturi
    746
    Putere Rep
    20

Implicit

Si pe mine ma intereseaza subiectul, ce tine de sanatate e foarte important.
    Un amanunt care sper sa ajute, incercati cu monitorul sub nivelul ochilor, majoritatea birourilor sunt inalte, ochii obosesc daca te uiti in sus, chiar si la acelasi nivel, in schimb daca te uit un pic in jos e mai odihnitor.

LuKian este deconectat Membru SeoPedia
    Data înscrierii
    7th October 2010
    Locaţie
    Petrosani
    Vârstă
    29
    Posturi
    457
    Putere Rep
    8

Implicit

Deci un LED este mai ok ca un LCD , am gasit un LG E2290V-SN 21.5" LED ce parerea aveti ?

100R da asa e santatea este foarte importanta, am citit si eu undeva ca e mai ok ca monitorul sa fie sub nivelul ochilor dar e putin cam aiurea cu birourile astea trebuie sa stau drept si incordat ca sa am privire deasupra monitorului
    Scriu prost gramatical.... dar totusi, fii pozitiv!

Cristi Ursut este deconectat Super Moderator
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    26
    Posturi
    3.095
    Putere Rep
    29

Implicit

eu am grija ca intotdeauna sa am lumina puternica din alte surse. Acum, iarna fiind cu ziua asta atat de mica si cu nori afara, becurile din camera unde lucrez sunt aprinse non stop. N-am mai stat noaptea de exemplu cu becul stins si sa ma uit in monitor de ani de zile.
    Adauga-ti si tu GRATIS articolul in directorul de articole.

StarNET este deconectat Membru SeoPedia
    Data înscrierii
    5th March 2009
    Locaţie
    Brasov
    Posturi
    1.357
    Putere Rep
    15

Implicit

cristi ... faptu ca tii lumina aprinsa pe timp de noapte e ok dar tre sa combini si cu luminozitate scazuta ca altfel nu rezolvi prea mare lucru ...
    Vezi cum e vremea inainte sa iti faci planuri !
    Peste 3000 iconite in ORICE culoare, orice dimensiune si in 5 formate: iconsDB.com

1nesco este deconectat Ambasador
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    42
    Posturi
    3.235
    Putere Rep
    40

Implicit

Citat Postat în original de LuKian Vezi Post
    ...Eu am un LCD de 19" PHILIPS, stau cam 7 ore pe zi in fata monitorului si de la un timp am inceput sa am probleme cu ochiul drept, de la distanta vad nelcar textul, scrisul la tv, etc.. si tot de ceva timp am inceput la fiecare 30 de minute sa fac o pauza de 10 minute fara sa ma mai uit la monitor , ma ridic si 10 minute fac alceva...dupa care revin .. dar tot nu se indreapta "lucrurile"...
    Deci: marea diferenta intre led si lcd e ca al doilea are un tub de neon in spate care nu stiu ce lumineaza, iar la led tubul ala e inlocuit cu leduri albe.

Oboseala la ochi: o ai sau nu, indiferent la ce te uiti. Vezi daca poti rezista 8 ore si cu carti, registre... in fata. E fix acelasi lucru. Oarecum ca exemplu apropiat de oboseala e condusul fara pauza, mai ales cel de noapte: stai cu ochii fixati la X m ore in sir = unii oameni obosesc, altii nu.

Mai e un lucru legat de refresh: ideea e sa nu-ti palpaie imaginea in vreun fel si sa ai un scris cu font suficient de mare ca sa nu te chiorasti, chiar daca presupune o rezolutie mai mica.

Lumina de fundal e indicata inclusiv la tv: macar o bricheta cu led si tot ajuta.

Ca idee, mi-s pe calculatoare din 1990, ca job zilnic din 1993 si nu am ochelari de distanta sau departare.
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem SEO
    Stiu un om de seo de la 16 ani

lovelife este deconectat Ambasador
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    37
    Posturi
    5.845
    Putere Rep
    80

Implicit

si eu lucrez la calculatoar mult timp de multi ani, multumesc lui Dumnezeu nu am probleme cu vederea si fac si eu o completare la ce spune 1nesco, o alta cauza a oboselii, este si faptul ca in camera este intuneric, si monitorul este luminat, ochiul face eforturi mereu sa se adapteze la diferenta de lumina dintre monitor si ambient, apoi mai este si distanta fata de monitor, pozitia pe scaun (investeste intr-un scaun de calitate si ai sa vezi diferentele), pauzele in care mai faci un pic de miscare. Felul cum sta capul tau cumsunt pozitionate mainile toate conteaza, acestea deformeaza pozitia coloanei si modul cum sunt presati nervii, vasele de sange care alimenteaza creierul implicit ochii (sotia mea este de specialitate, si studiaza aceste aspecte, chiar a vazut un caz saptamana trecuta la un om caruia i sau reasezat primele 2 vertebre prin manevre de kiropractica si a inceput sa vada mai bine )
    Am doua site-uri un director web vechi si un director de articole coment.ro si castig cu internetul 30$ pe luna.

Cristi Ursut este deconectat Super Moderator
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    26
    Posturi
    3.095
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de StarNET Vezi Post
    cristi ... faptu ca tii lumina aprinsa pe timp de noapte e ok dar tre sa combini si cu luminozitate scazuta ca altfel nu rezolvi prea mare lucru ...
    Evident. Luminozitatea e un echilibru intre luminozitate puternica si nevoia de a ma chiori. Pentru ca daca e prea scazuta, obosesti ochiul in celalalt sens, pentru ca se chinuie sa inteleaga detaliile.
    Adauga-ti si tu GRATIS articolul in directorul de articole.

Realtuning este deconectat Junior SeoPedia
    Data înscrierii
    25th January 2011
    Locaţie
    Nadrag
    Vârstă
    24
    Posturi
    128
    Putere Rep
    0

Implicit

Eu recomand LED. Am un SAMSUNG si nu am probleme. Luminozitatea se regleaza foarte finut si nu este obositor. Eu unul iti recomand LED

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Pareri Accurate Monitor for Search Engines?
    De 1nesco în forumul SEO Soft
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 13th July 2011, 12:10
  2. Ce doresti de la un traffic monitor?
    De edy12006 în forumul Dezbateri SEM
    Răspunsuri: 32
    Ultimul Post: 21st May 2011, 22:41
  3. Cablu monitor dual dvi
    De Leviathan în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 30th October 2006, 17:51
  4. Trafic Ranking / Neogen Monitor / Etc
    De Stelian în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 27th April 2006, 11:36

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •