Pagina 4 din 6 PrimulPrimul ... 23456 UltimulUltimul
Rezultate 31 la 40 din 52

Subiect: Ai emigra?

  1. #31
    Avatarul lui bampiru
    bampiru este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    26th April 2011
    Posturi
    95
    Putere Rep
    28

    Implicit

    As alege Danemarca sau Suedia pentru modul de viata, dar cu siguranta imi va lipsi Romania f mult

  2. #32
    Avatarul lui superbus
    superbus este deconectat Banned
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    23rd October 2007
    Locaţie
    Madrid
    Vârstă
    49
    Posturi
    810
    Putere Rep
    0

    Implicit

    Ca romanii sunt foarte inteligenti nu e nici un secret
    Apropo de ce zicea Prometeu mai sus : o intamplare amuzanta :

    Eram la McDonalds in Madrid (McDonalds Opera - pentru cei care cunosc locatia).
    Imi luasem o cafea si stateam afara la terasa savurand cafeua si butonand telefonul.
    Vad asa.. cu coada ochiului cum se apropie o femeie cam in jur de 60 ani.. urata... jegos imbracata... ce sa mai... de toata mila ...clasicul cersetor...
    In gandul meu imi zic : daca ii raspund in spaniola nu mai scap de ea... daca ii zic in romana e posibil a fie romanca si atunci chiar ca nu mai scap.. zic : ii raspund in engleza.
    Zis si facut.
    Vine ea si zice in spaniola :

    - una moneda por favor !

    Ii raspund in engleza :

    - sorry i don't speak spanish... i don't understend..

    Raspunsul ei m-a dat pe spate :

    - give me a coin please !

    Am bagat mana in buzunar si am gasit o moneda de 2 euro pe care i-am dat-o

    Probabil ca femeia (romanca era) avea ceva "cursuri" pe perfectionare in cersit prin Anglia

  3. #33
    Avatarul lui Serban Cristian
    Serban Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    84
    Data înscrierii
    1st November 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    49
    Posturi
    4.328
    Putere Rep
    84

    Implicit

    Citat Postat în original de Prometeu Vezi Post
    Mie-mi place ca acolo se aplica "clientul nostru, stapanul nostru" . Poti sa cumperi si un covrig de pe strada dar te trateaza de parca esti cel mai important client.
    suntem la anii lumina de comertul si vanzatorii din america, nici restul europei nu se apropie.

    Citat Postat în original de doro Vezi Post
    Berlin
    uh, nu m-as baga in germania/austria mi ar placea sa stau intr-o localitate mica, satelit marilor orase. atmosfera e idilica isi spala nemtii breakurile duminica, ies la un carnat si o bere, curatenia luna, aer curat.

    Ma amuzam in ianuarie, in viena, erau -10 grade si era coada de 12 masini la spalatorie. Atentie, acolo e selfservice, iti aduci masinuta, bagi fisa sa o speli, iar stersul si interioarele le faci mataluta cu manuta. Nu am vazut spalatorii ca la noi, cu "argati"

    Citat Postat în original de superbus Vezi Post
    Ca romanii sunt foarte inteligenti nu e nici un secret
    sa nu generalizam, as spune ca suntem mai culti pentru ca sistemul scolar la noi e ceva mai aglomerat ca si materii, vrei-nu vrei 8 clase iti baga in cap de toate, indiferent ce te intereseaza pe tine. dar cu inteligenta, as fi mai moderat.

    Noi suferim mult si de pe urma educatiei, ne au tot bagat in cap ce popor ospitalier suntem, si independent, si ce am luptat noi,etc. Daca faceti abstractie de cartile de istorie scrise in "favoarea" romaniei, si faceti o socoteala, ajungeti la concluzia ca romanii au fost independenti din an in paste. Ne au calcat romanii si au stat pe aici un timp, ne-au calarit turcii cat au dorit ei, ne-au tras-o austro-ungurii din orice pozitie, am facut sluj la nemti bine mersi, apoi au dat stingerea rusii. De aia ne-am si invatat sa fim docili si ascultatori. Daca faceti calcul pe ani, descoperiti ca noi, romanii, suntem un neam de sclavi.
    Ultima modificare făcută de Serban Cristian; 15th November 2011 la 13:55.

  4. #34
    Avatarul lui 100R
    100R este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    42
    Data înscrierii
    1st December 2010
    Posturi
    749
    Putere Rep
    42

    Implicit

    Citat Postat în original de bampiru Vezi Post
    As alege Danemarca sau Suedia pentru modul de viata, dar cu siguranta imi va lipsi Romania f mult
    Nu stiu cat mai suporta si astia valurile de imigranti.

    Malmö shootings - Wikipedia, the free encyclopedia
    Ultima modificare făcută de 100R; 15th November 2011 la 16:16.

  5. #35
    Avatarul lui lovelife
    lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    103
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    49
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    103

    Implicit

    Citat Postat în original de Prometeu Vezi Post
    Mie-mi place ca acolo se aplica "clientul nostru, stapanul nostru" . Poti sa cumperi si un covrig de pe strada dar te trateaza de parca esti cel mai important client. Toti stiu ca daca nu , ai alte zeci de "covrigarii" de unde sa alegi .
    La noi nu, dom'le , la orice serviciu, la orice produs, te trateaza de parca iti fac tie o favoare ca vei cumpara de la ei .
    M-am simti prost si in magazine din Spania si Italia, unde am fost tratat prost si vanzatorul era localnic, iar in alta parte am fost tratat regeste mai mult decat am platit si in romania, tine mai mult de oamenii cu care ai norocul sa te intalnesti

    --- Later Edit --- (ca mi-a fost lene sa apas "Edit")

    uh, nu m-as baga in germania/austria mi ar placea sa stau intr-o localitate mica, satelit marilor orase. atmosfera e idilica isi spala nemtii breakurile duminica, ies la un carnat si o bere, curatenia luna, aer curat.
    O prietena de a mea a fost saptamana trecut in germania la munte, si a ramas socata ca astia tundeau iarba pe dealuri si munti, sa arate perfect
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

  6. #36
    Avatarul lui Balauta
    Balauta este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    27
    Data înscrierii
    20th October 2011
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    50
    Posturi
    37
    Putere Rep
    27

    Implicit

    Am fost in strainatate sa muncesc si m-am intors pentru ca si acolo este greu, si acolo este problema locurilor de munca, si costurile de viata sunt mult mai mari

  7. #37
    Avatarul lui edy12006
    edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    42
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    34
    Posturi
    3.260
    Putere Rep
    42

    Implicit

    Citat Postat în original de Balauta Vezi Post
    Am fost in strainatate sa muncesc si m-am intors pentru ca si acolo este greu, si acolo este problema locurilor de munca, si costurile de viata sunt mult mai mari
    Cum spuneam si mai sus, nu ma refeream la ideea dea emigra pentru a munci, ci pentru a lucra si a te acomoda intr-un mediu decent. A munci = pe plantatie sau in constructii, a lucra = a avea un job decent ce nu presupune numai forta fizica.
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

  8. #38
    Avatarul lui 100R
    100R este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    42
    Data înscrierii
    1st December 2010
    Posturi
    749
    Putere Rep
    42

    Implicit

    Inteleg comparatia dar e ciudata, a munci = a lucra din toate punctele de vedere, e prima oara cand vad asa o deosebire.

    Loc de munca poate fi si unul lejer.

    A robi e oarecum mai potrivit pentru a exprima o munca grea. Nu sunt specialist dar se intelege clar, am robit cateva luni , vrei sa spui ca ai muncit din greu cateva luni.
    Ceea ce vrei tu sa spui pentru mine e ceva de genul ca cel ce fuge e mai rapid decat cel ce alearga.

    MUNCÍ, muncesc, vb. IV. 1. Intranz. A desfășura o activitate, a depune un efort fizic sau intelectual pentru a produce, a crea ceva; a avea o ocupație; a lucra.
    Ultima modificare făcută de 100R; 17th November 2011 la 17:07.

  9. #39
    Avatarul lui edy12006
    edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    42
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    34
    Posturi
    3.260
    Putere Rep
    42

    Implicit

    Pentru "shm3k3r|_|l" care mi-a lasat urmatorul mesaj la reputatie "lasa talentele astea si treci la munca tipica tie, linkuri la 0.1 euro, advertoriale la 2 lei si domenii nevandute cu anii" tin sa precizez

    - munca tipica mie este cea la care ma pricep cel mai bine si oricat ai incerca tu sa ma cunosti nu imi vei sti niciodata dedesubturile si faptul ca muncesc pe branci de dimineata pana seara chiar daca sunt nevoit sa suport deseori prosti ca tine
    - niciodata nu am vandut un link cu un pret mai mic de cativa euro. daca cu asta te ocupi tu, esti problema ta. As fi fericit sa ne impresionezi tu cu sumele vehiculate de tine.
    - am vandut la viata mea sute de domenii, printre care zeci de bucati la preturi decente. Astept din partea ta un ghid scris de catre tine in care sa imi dai sfaturi de vindere a domeniilor web.


    Asadar, cand mai primesc reputatie negativa de la vreo persoana, pe motive ce nu tin de tema topicului, il invit sa discutam civilizat la telefon si sa imi explice problema reala pe care o are cu mine. Sunt satul de oameni de doi bani ce se ascund in spatele unui id.


    Cu scuzele de rigoare pentru interventie, propun sa revenim la thread.



    Citat Postat în original de 100R Vezi Post
    Inteleg comparatia dar e ciudata, a munci = a lucra din toate punctele de vedere, e prima oara cand vad asa o deosebire.

    Loc de munca poate fi si unul lejer.

    A robi e oarecum mai potrivit pentru a exprima o munca grea. Nu sunt specialist dar se intelege clar, am robit cateva luni , vrei sa spui ca ai muncit din greu cateva luni.
    Ceea ce vrei tu sa spui pentru mine e ceva de genul ca cel ce fuge e mai rapid decat cel ce alearga.

    Ai dreptate, daca este sa ne luam dupa conotatia cuvintelor. Cu toate astea, exista unele vorbe romanesti printre care "munca este pentru tractoare"! Din acest proverb nu trebuie sa se inteleaga ca nu trebuie sa muncim, ci faptul ca trebuie sa ne modernizam si sa inlocuim munca fizica cu utilaje ce ne pot ajuta in acest sens. La noi, in Romania, munca fizica este pe primul loc. Un procent foarte mic are un loc de munca ce ii foloseste intelectualul la nivelul care ar trebui.
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

  10. #40
    Avatarul lui toriana
    toriana este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    21st August 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    11
    Putere Rep
    0

    Implicit

    Din pacate nu am reusit sa plec din tara pana acum. Dar mi-ar place sa ajung prin Belgia sau Germania. Nu stiu cat de dor mi-ar fi de Romania, pe zi ce trece parca decade din ce in ce mai mult. Multa munca si bani putini, profesionistii nu mai sunt apreciati. Ma uit ca tot mai multe site-uri vor voluntari, dar au pretentii mari la continut. Eu sa plec si vad eu daca o sa-mi fie dor.

Pagina 4 din 6 PrimulPrimul ... 23456 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 2 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 2 vizitatori)

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •