Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Legea privind confidențialitatea consumatorilor din California (CCPA) a intrat în vig

Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.522
    Putere Rep
    22

Implicit Legea privind confidențialitatea consumatorilor din California (CCPA) a intrat în vig

Legea privind confidențialitatea consumatorilor din California (CCPA) a intrat în vigoare ne anunta Google. Voi luati ceva masuri, sau avand in vedere ca nu va intereseaza traficul de la ei lasati asa? Sau poate de bifat pentru California tocmai pentru ca nu te afecteaza? Ma refer evident la cei cu trafic romanesc preponderent din Europa. Oare exista riscuri ca nu te supui CCPA ?

Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

O. Cosmin este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    16th March 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    33
    Posturi
    327
    Putere Rep
    17

Implicit

1. Exista zeci de astfel de legi daca iei fiecare tara in parte? Ce faci? Le aplici pe toate?
    2. Este mai dur CCPA-ul decat GDPR-ul? Citind printre randuri CCPA-ul, mi se pare mai soft decat GDPR-ul. Cred ca daca aplici GDPR-ul in totalitate acoperi si CCPA-ul daca nu in totalitate, macar peste 90%.

Parerea mea, nu prea documentata: Atat timp cat nu vinzi produse sau servicii in California, n-ar cam trebui sa iti bati capul cu CCPA-ul. Pentru linistea ta, urmareste site-urile din alte state americane, care sunt pe nisa ta, si daca ele nu aplica CPPA-ul, intreaba-te daca are rost sa iti bati tu capul, mai ales daca ai un site in limba romana.

Rapsodia este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.522
    Putere Rep
    22

Implicit

Citat Postat în original de O. Cosmin Vezi Post
    1. Exista zeci de astfel de legi daca iei fiecare tara in parte? Ce faci? Le aplici pe toate?
    2. Este mai dur CCPA-ul decat GDPR-ul? Citind printre randuri CCPA-ul, mi se pare mai soft decat GDPR-ul. Cred ca daca aplici GDPR-ul in totalitate acoperi si CCPA-ul daca nu in totalitate, macar peste 90%.

Parerea mea, nu prea documentata: Atat timp cat nu vinzi produse sau servicii in California, n-ar cam trebui sa iti bati capul cu CCPA-ul. Pentru linistea ta, urmareste site-urile din alte state americane, care sunt pe nisa ta, si daca ele nu aplica CPPA-ul, intreaba-te daca are rost sa iti bati tu capul, mai ales daca ai un site in limba romana.
    Eu ma refeream la ce sa bifezi, clar ca daca ai respectat GDPR esti acoperit, dar aici e vorba de ce vace Google cu anunturile in functie de ce ce bifezi. Ei se jura ca se aplcia la traficul din California, dar experienta de 15 ani imi zice ca la inceput cel putin te trage in jos. Asa ca am zis sa intreb pareri si de la altii care folosesc si aplica ce cer ei.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

Bela este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    10
    Data înscrierii
    23rd May 2015
    Posturi
    197
    Putere Rep
    10

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Am bifat casuta a doua sa fie mai safe.
    Adica s-a dus re-targeting-ul din reclame.
    Prin urmare traficul din CA o sa genereze 30% mai putin venit.

Dar, better safe than sorry.
    Busy

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. UE a votat legea anti-Google
    De emm în forumul Noutati de la Google (Stiri)
    Răspunsuri: 23
    Ultimul Post: 7th December 2014, 14:44
  2. "Majoritatea consumatorilor sustin ca nu sunt influentati de Social Media"
    De ForeverYoung în forumul Discutii Social Media
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 26th June 2014, 14:34
  3. Ordonanță privind drepturile consumatorilor: modificări privind comerțul electronic
    De Olivian Breda în forumul Comert electronic, e-Commerce
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 23rd June 2014, 22:14
  4. Legislatie forumuri - Legea nr. 677/2001
    De RedHat în forumul Legislatie internet
    Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 10th May 2012, 14:30
  5. Urban si Asociatii isi fac legea!
    De thefan în forumul SPAM made in .RO
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 26th May 2008, 17:07

Permisiuni postare