O idee... alege-ti un script cu vechime gen comert ceva ce te atrage apoi incepi sa citesti codul sa vezi exact cat intelegi si ce au vrut sa faca si cum au facut programatorii respectivi. Apoi incearca sa-ti faci singur diferite clase personale pe care sa le folosesti la alte proiecte gen o clasa care sa se conecteze la mysql si sa detecteze singura cand este proiectul pe localhost si cand este pe remote (asta o sa te ajute mult sa ai o vesiune de site pe care sa o muti de colo colo in 2 minute) sau o clasa ajax cu post si get securizata, sau o clasa care sa-ti faca logare securizata si sa o poti folosii la multe proiecte imediat. Avantajul? ai multe scripturi facute de tine cat mai simplu, poti sa faci modificari imediate in functie de nevoi... dupa 6 luni ai un adevarat cms personal cu care faci zeci de lucruri in stilul tau. Inca un sfat de exemplu ai nevoie sa faci un script...nu stiu un formular de contact cu captcha. Nu te grabi fa-ti tot o clasa serioasa pe care sa o refolosesti pentru ca o sa mai ai nevoie de ea sau o sa te trezesti ca ai nu stiu ce problema in 5 site-uri si tot acolo ajungi. Programarea e ca sahul pe masura ce joci castigi tot mai multa experienta. E normal sa-ti pui problema daca o sa ajungi angajat mai ales ca ai observat multi cer ceva ani de experienta. Experienta ca experinta dar iti mai trebuie si incredere in tine... deci tot la practica ajungi ca sa te simti "bazat" Relaxat, gandim ca la programare nu e ca la sapa si mai avem nevoie si de igiena psihica ok my friend?!

P.S. Vezi care-i treaba si cu javascript o sa ai mare nevoie.