Pagina 1 din 10 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 99

Subiect: Google new - Webmaster guideline - Modificari MAJORE

Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    120
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    42
    Posturi
    3.173
    Putere Rep
    120

17 out of 17 members found this post helpful.

Implicit Google new - Webmaster guideline - Modificari MAJORE

Google a modificat destul de mult regulile jocului in ultimul timp, si se pare ca "se grabeste" destul de tare. Dupa cum avram si doro au specificat aici http://forum.seopedia.ro/google/1128...google-84.html , google modifica incepand cu 2 octombrie, (la doar cateva zile dupa modifcarea EMD), regulile jocului : Link schemes - Webmaster Tools Help

Modificarile noi:

"However, some webmasters engage in link exchange schemes and build partner pages exclusively for the sake of cross-linking, disregarding the quality of the links, the sources, and the long-term impact it will have on their sites. This is in violation of Google's Webmaster Guidelines and can negatively impact your site's ranking in search results"

a devenit:

Any links intended to manipulate a site's ranking in Google search results may be considered part of a link scheme. This includes any behavior that manipulates links to your site, or outgoing links from your site. Manipulating these links may affect the quality of our search results, and as such is a violation of Google’s Webmaster Guidelines.

Examples of link schemes can include:
    • Links intended to manipulate PageRank
    • Links to web spammers or bad neighborhoods on the web
    • Excessive reciprocal links or excessive link exchanging ("Link to me and I'll link to you.")
    • Buying or selling links that pass PageRank

a devenit:

The following are examples of link schemes which can negatively impact a site's ranking in search results:

• Buying or selling links that pass PageRank. This includes exchanging money for links, or posts that contain links; exchanging goods or services for links; or sending someone a “free” product in exchange for them writing about it and including a link
    • Excessive link exchanging ("Link to me and I'll link to you")
    • Linking to web spammers or unrelated sites with the intent to manipulate PageRank
    • Building partner pages exclusively for the sake of cross-linking
    • Using automated programs or services to create links to your site

This includes exchanging money for links, or posts that contain links; exchanging goods or services for links; or sending someone a “free” product in exchange for them writing about it and including a link

eu traduc asa:
    - fara linkuri cumparate (logic )
    - fara advertoriale
    - fara press release
    - fara produse gratis pentru linkuri
    - fara link exchange

"exchanging goods or services for links" - aici nu am inteles exact ce vrea sa zica. Inteleg traducerea, dar nu sunt genul care sa adopte astfel de strategii, asa ca nu inteleg.

Urmeaza:

Here are a few common examples of unnatural links that violate our guidelines:

Text advertisements that pass PageRank

Links that are inserted into articles with little coherence, for example:
    most people sleep at night. you can buy cheap blankets at shops. a blanket keeps you warm at night. you can also buy a wholesale heater. It produces more warmth and you can just turn it off in summer when you are going on france vacation.

Low-quality directory or bookmark site links

Links embedded in widgets that are distributed across various sites, for example:
    Visitors to this page: 1,472
    car insurance

Widely distributed links in the footers of various sites

Forum comments with optimized links in the post or signature, for example:
    Thanks, that’s great info!
    - Paul
    paul’s pizza san diego pizza best pizza san diego

Deci inteleg asa:
    - fara text baners, blogroll, parteneri
    - fara linkuri diferite (ca nise) in articole. Adica un singur tip de link (nisa) pe articol.
    - fara directoare si bookmarks (el zice low, dar alea bune au nofollow, iar restu sunt low )
    - fara widgets
    - fara footer links
    - fara semnatura in footer
    ok.

Note that PPC (pay-per-click) advertising links that don’t pass PageRank to the buyer of the ad do not violate our guidelines. You can prevent PageRank from passing in several ways, such as:

Adding a rel="nofollow" attribute to the <a> tag
    Redirecting the links to an intermediate page that is blocked from search engines with a robots.txt file

Deci ca sa nu "incalci" regulile lui, trebuie ca toate linkurile tale sa fie ori "nofollow" ori un redirect NEINDEXAT!

Ok, deci am ramas doar cu:

Links are usually editorial votes given by choice, and the buzzing blogger community can be an excellent place to generate interest.

Dar defapt "editorial votes" trebuie sa contina "nofollow", si un post pe un blog, trebuie sa contina obligatoriu doar link catre mine, si atat! In acelasi timp, trebuie sa inceapa articolul cu un non disclosure:
    - acest articol nu este unul comercial, nu am primit produse sau servicii, nu scriu in schimbul unui avantaj! Si daca e dofollow, trebuie sa explici ca nu stii sa pui nofollow, altfel e posibil ca botul sa-l vada ca spam!

Site-urile clientilor mei din europa, aveau toate un partner page. Asa erau ei obisnuiti, era defapt inceputul seo. Acum e interzis.

Cum vede google ca un bloger scrie "din interes". Banuiesc ca verifica cate linkuri are din bloguri, in comparatie cu site-ul (content, SM, trafic, ...)si multe alte zeci de date, pe care noi, normal, nu trebuie sa le stim.

Nu mai poti sa recomanzi un produs pe blog fara sa adaugi nofollow! Interesant.

Deci, in concluzie, nu mai ai voie sa primesti link decat nofollow, altfel daca e dofollow, e spam signal!

A venit vremea in care site-uri de pe locul 1 sa aiba doar 5 linkuri. De unde alea 5? Habar nu am!

Sa vezi acum munca de "scos" linkuri! Bloguri, advertoriale, press release, site-wide, ..........................

Mai sunt modificari si aici: Keyword stuffing - Webmaster Tools Help , dar nu cred ca aveti site-uri cu nr de telefon, sau pagini speciale pentru oras+servicii! Sau aveti? )

Si aici: Automated queries - Webmaster Tools Help . E usor de detectat ce site verifici
    Ultima modificare făcută de Nichita; 5th October 2012 la 16:16.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    91
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    43
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    91

Implicit

"exchanging goods or services for links" adica ca eu iti dau o bere daca scrii ceva pentru mine
    Si am inteles ca trebuie sa ma orientez catre o noua meserie, oricum o sa fie atat de sensibili algoritmii, chiar daca vei fi corect ai toate sansele sa fii penalizat daca unul care are site de manele scrie ca si-a cumparat castraveti de la tine si pune link catre tine, va fi link from unrelated sites si site-ul tau va fi promovat in pagina 10

Am vazut ca a aparut si
    Note that PPC (pay-per-click) advertising links that don’t pass PageRank to the buyer of the ad do not violate our guidelines. You can prevent PageRank from passing in several ways, such as:

Adding a rel="nofollow" attribute to the <a> tag
    Redirecting the links to an intermediate page that is blocked from search engines with a robots.txt file
    Ma gandesc ca fraza cu bold ar putea sa ne spuna ca google este de acord sa trecem link-urile de afiliat prin astfel de pagini
    Ultima modificare făcută de lovelife; 5th October 2012 la 02:47.
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    99
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.366
    Putere Rep
    99

2 out of 2 members found this post helpful.

Implicit

Devine din ce in ce mai usor sa "spargi" concurenta. Din exterior sau pacalindu-i sa faca ceva "inacceptabil".
    Esti stabil pe pagina 10? Firma mea de SEO nu te ridica, n-are cum. In schimb distruge cele 100 de rezultate de deasupra ta.
    Unul pe zi. cika..buuuuum
    Trust, but verify.

Reputatie:
    91
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    43
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    91

2 out of 2 members found this post helpful.

Implicit

O sa apara anunturi de genul
    "am blog penalizat pentru vanzare de link-uri, public pe al contracost link-uri catre concurenta ta, am 100 de pozitii libere."
    "Vand link-uri in pagini de tip link farm pe care este scris fac schimb de link-uri cu toata lumea pentru a creste PR"
    Ultima modificare făcută de lovelife; 5th October 2012 la 03:03.

Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    120
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    42
    Posturi
    3.173
    Putere Rep
    120

Implicit

Intodeauna a fost mai usor sa distrugi decat sa construiesti

La atac, dai mail si spui: Tata Google, astia ma atacaaaa! Merge de fiecare data! Nu e asa usor sa distrugi un site.

offtopic: nu mai poate omu sa spele o podea la o universitate pentru un link edu! Si nici Dan sa mai ofere servicii sexuale contra linkuri!

--- Later Edit --- (ca mi-a fost lene sa apas "Edit")

Realizez pe zi ce trece, ca seo a devenit un LUX!

Nu mai poti "cumpara", servicii seo pe modelul 3 linkuri la 10.000 (lei vechi)

Pe baza noilor reguli, nu cred ca ai nevoie de mai mult de 10 linkuri pt top 3. Dar ca sa ai cele 10 linkuri, o sa coste o avere!

Partea buna este ca dansez de aproape 1 an pe muzica lui google, si am slabit destul de mult! Si se pare ca lui google ii plac dansurile si dansatorii. Urmeaza o hora
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

Reputatie:
    91
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    43
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    91

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Pe baza noilor reguli, nu cred ca ai nevoie de mai mult de 10 linkuri pt top 3. Dar ca sa ai cele 10 linkuri, o sa coste o avere!
    Un singur link catre tine si cate 10.000 catre fiecare concurent, reteta unui seo perferct

Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    99
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.366
    Putere Rep
    99

Implicit

Bai ex Catt Mutts, nu ne mai aburi.
    Stii foarte bine ca "seo is not dead". Sperii lumea aiurea sa faci capital de imagine.
    Mergem inainte, nu sta Google sa vada mililioarde de site-uri ce fac ele amanuntit asa. Cat timp maschezi totul ca sa para "legit", poti face tot seo-ul din lume.

Zici ca e cine stie ce noutate ca tre' facut totul cu cap.

PS: si nu stiu ce va pasa asa tare de fiecare modificare a lui Google. Nu trebuia sa vina sfarsitul lumii anul asta?
    Ultima modificare făcută de Dan; 5th October 2012 la 03:13.
    Trust, but verify.

Reputatie:
    91
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    43
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    91

Implicit

Citat Postat în original de Dan Vezi Post
    PS: si nu stiu ce va pasa asa tare de fiecare modificare a lui Google. Nu trebuia sa vina sfarsitul lumii anul asta?
    Am avut o relevatie, sfarsitul lumii va fi de fapt ziua in care toate site-urile vor fi penalizate. google o fi anticristul, ala care grabeste sfarsitul lumii?

Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    85
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    42
    Posturi
    3.981
    Putere Rep
    85

Implicit

Ca tot veni vorba, chiar sunt curios cu va trata mr. G linkurile de afiliere . E interesanta supozitia lui lovelife.
    Ultima modificare făcută de Robert; 5th October 2012 la 10:10.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

Serban Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    72
    Data înscrierii
    1st November 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    42
    Posturi
    4.328
    Putere Rep
    72

Implicit

ok, ma reapuc de instalatii

Pagina 1 din 10 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 822
    Ultimul Post: 17th April 2013, 12:02
  2. Monitorizare Algoritmi si modificari majore in google.
    De indiscutabil34 în forumul Utile
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 14th August 2012, 11:01
  3. Modificari in cautarile Google?
    De Sandu Stefan în forumul Google
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 15th July 2011, 16:05
  4. Webmaster Tool - new look
    De Diana în forumul Google
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 12th June 2009, 09:10
  5. IBL-uri in Webmaster Tool