Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 16

Subiect: Ceva la care visez

Vlad I este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    2nd January 2017
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit Ceva la care visez

In primul rand, vreau sa va urez tuturor: Un an nou fericit si La multi ani!

Titlul thread-ului este "Ceva la care visez", deoarece mi se pare un lucru destul de greu de realizat ceea ce imi propun sa fac, si tocmai de aceea, am zis sa insir aici ideile pe care le am, si eventual sa va solicit niste sfaturi.
    Pentru inceput, tin sa mentionez ca nu am buget prea mare: 100 euro.
    Caut sa imi fac un site pe nisa IT (Ceva asemeni mobilissimo.ro si gadget.ro), cu canal de YouTube, pentru review-uri la anumite produse pe care le-as putea primi in teste.
    Presupunand ca mi-am achizitionat deja domeniul + host-ul, ar fi vorba de reclama: Am mai vazut la un coleg ca i-ati recomandat sa nu isi cumpere reclama pe Facebook de 100 lei, ci mai bine sa ii bage in advertoriale, aici nu cred ca ar fi o problema.
    Insa, problema ar veni la primirea produselor pentru teste. Tinand cont ca nu am 18 ani impliniti (Fac 17 pe 8 ianuarie), cum as putea fi credibil in fata unor magazine pentru a putea primi produse in teste?
    Evident, canalul de YouTube va fi pus la punct dupa ce voi avea o baza de vizitatori unici pe zi (Minim 200-300 pentru inceput).

Cam asta ar fi ceea ce planuiesc eu pentru 2017, iar dupa cum am spus si mai sus, m-am gandit sa postez aici pentru a primi eventuale sfaturi, tinand cont ca majoritatea de aici sunt oameni cu experienta.
    Mentionez ca de scrierea articolelor ma voi ocupa eu, urmand sa le optimizez cu ajutorul plugin-ului "Seo All-In-One" - parca asa se numea.

Multumesc!

Mishu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    14
    Data înscrierii
    28th March 2013
    Vârstă
    48
    Posturi
    1.125
    Putere Rep
    14

Implicit

Salut Vlad, la multi ani!
    Daca ai un asemenea proiect inseamna ca doresti sa ramai pe forumul asta, nu esti doar un "trecator". In conditiile astea iti recomand sa iti faci timp sa citesti regulamentul si sa treci prin sectiunea prezentare forumisti unde sa ne spui cateva cuvinte despre tine (chiar daca ai facut-o si aici).
    Poate am inteles gresit dar se pare ca este vorba despre primul tau site.
    Ce iti recomand eu, este sa nu incerci sa copiezi un alt site, fie el si de succes, ci sa incerci sa fii unic, atat prin aspect cat si prin continutul si structura site-ului. Se poate, inca mai e loc!
    Continutul... Zici ca il vei scrie tu. Vei avea atata putere de munca incat sa creezi suficient continut pentru a fi luat in seama? Sa stii ca nimeni nu-ti da produse pentru teste. Prima oara trebuie sa demonstrezi, abia apoi poti avea pretentii.
    Nu in ultimul rand, incerca sa faci totul perfect de la inceput. Pune-ti site-ul pe hartie, vezi ce categorii vei avea si cum le structurezi, scrie cateva zeci de articole care sa acopere toate categoriile, optimizeaza totul si abia apoi pune-l online.
    Nu te feri de colaborari dar ai grija cum iti alegi colaboratorii. E o competitie puternica si, imi pare rau ca trebuie sa spun asta, mi s-a intamplat sa am probleme dupa unele colaborari.
    Fii discret, creste-ti site-ul si abia apoi incepi sa faci galagie.
    Bafta!

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    2nd January 2017
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit

Salut Mishu,

Am mai avut cateva site-uri, micute, nu m-am gandit la ceea ce ma gandisem acum, poate nu eram destul de "copt". Nu ma gandeam sa copiez, mobilissimo si gadget.ro erau doua exemple de succes, dupa parerea mea.
    Ma pot descurca cu scrisul, ma gandeam la 300 cuvinte per articol, circa 7-10 articole pe zi, tinand cont ca e site pe nisa IT si continutul trebuie reimprospatat destul de des.
    Iti multumesc pentru sfatul de a pune toate lucrurile pe hartie.
    In privinta colaborarilor, ma gandeam la oameni de aici, de pe forum, de incredere, dar si la reclama de la Facebook, in timp, deoarece bugetul de 100 euro cel mai probabil imi va ajunge doar pentru domeniu, host, optimizare, logo, tema, trepied.

Analiză este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    9
    Data înscrierii
    1st November 2012
    Locaţie
    Braila
    Posturi
    356
    Putere Rep
    9

Implicit

Citat Postat în original de Vlad I Vezi Post
    Salut Mishu,

Am mai avut cateva site-uri, micute, nu m-am gandit la ceea ce ma gandisem acum, poate nu eram destul de "copt". Nu ma gandeam sa copiez, mobilissimo si gadget.ro erau doua exemple de succes, dupa parerea mea.
    Ma pot descurca cu scrisul, ma gandeam la 300 cuvinte per articol, circa 7-10 articole pe zi, tinand cont ca e site pe nisa IT si continutul trebuie reimprospatat destul de des.
    Iti multumesc pentru sfatul de a pune toate lucrurile pe hartie.
    In privinta colaborarilor, ma gandeam la oameni de aici, de pe forum, de incredere, dar si la reclama de la Facebook, in timp, deoarece bugetul de 100 euro cel mai probabil imi va ajunge doar pentru domeniu, host, optimizare, logo, tema, trepied.
    ai timp de 7 articole pe pe zii ?Mi se pare ok si pe saptamana numarul asta... cred ca cel mai mult conteaza seo onpage nu offpage...
    Eu dau 70 lei pe an pe host, domeniul il poti cumpara si la 5-10 lei... inscrierea in directoare si putin linkbuiling eu cred ca poti face si tu... Eu personal as investii in continut, credibilitate si imagine si dupa 6 luni as investi in reclama...

Cred ca e mai bine sa investesti 400 lei odata la 3 luni intr-un concurs decat reclama pe facebook, e fain ca poti testa cati useri revin.

Problema nu e reclama, problema e cum iti pastrezi userul...

Si eu mi-as face un blog it sincer dar nu am talent la scris deci eu spre deosebire de tine ar trebuii sa investesc cam 200-300 lei lunar doar pe content... ca sa vezi ce avantaj ai tu.

UrsanCristian este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    3
    Data înscrierii
    31st October 2015
    Vârstă
    24
    Posturi
    35
    Putere Rep
    3

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Ca si un sfat, ziceai că vrei să scrii 7/10 articole pe zi. Dacă nu ai experienţă, automat timpul de redactare pentru un articol va creşte simţitor. De aceea, 10 articole pe zi îţi va lua ceva timp, pe urmă trebuie să de ocupi de muult mai multe lucruri dacă ai planuri mari cu acest proiect.
    În altă ordine de idei, dacă nu ai experienţă, personal cred că e mai bine să colaborezi cu cineva de încredere şi care te poate ajuta acolo unde tu unde nu poţi sau nu ştii.

Ţine cont de faptul că aici seo este un pas foarte important şi îţi va trebui alocat un buget mare pentru asta, şi de asemenea, it-ul e o nişă grea, deci ai de muncit la greu şi cu multă, multa perseverenţă.
    Multă baftă.

Reputatie:
    14
    Data înscrierii
    28th March 2013
    Vârstă
    48
    Posturi
    1.125
    Putere Rep
    14

Implicit

Sa nu-mi spui ca te-ai lasat de scoala sa iti faci site!
    Dar chiar, cand dai tu Bacu? Mai ai timp de invatat? Cu site-ul nu se stie daca faci ceva, dar fara bac ajungi la sapa, matura sau alte unelte de doua maini...

PS: pe trepied nu mai da banii, ii pui o propta...

LogOn este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    5
    Data înscrierii
    17th April 2015
    Locaţie
    Nespecificat
    Vârstă
    32
    Posturi
    271
    Putere Rep
    5

6 out of 7 members found this post helpful.

Implicit

Ce interesant este cum cineva isi doreste sa faca ceva si toata lumea ii spune cum nu se poate face!... Exact la fel ca-n viata

Reputatie:
    14
    Data înscrierii
    28th March 2013
    Vârstă
    48
    Posturi
    1.125
    Putere Rep
    14

Implicit

Citat Postat în original de LogOn Vezi Post
    Ce interesant este cum cineva isi doreste sa faca ceva si toata lumea ii spune cum nu se poate face!... Exact la fel ca-n viata
    Ce interesant este cum rezonanta unei "cugetari" e mai puternica decat sensul cugetarii! Exact la fel ca-n filme...
    Au ce vrei tu sa spui?

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    2nd January 2017
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit

Nu Mishu, le pot face pe amandoua in paralel.

Empire este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    14th December 2010
    Locaţie
    BM
    Vârstă
    33
    Posturi
    193
    Putere Rep
    12

Implicit

Spor la lucru.

Ca sa primesti produse pentru review nu iti ajung cateva sute de vizitatori pe zi, deci nu are rost sa te gandesti la asta acum.

Pentru articole a urcat stacheta de ceva vreme si cu 300 de cuvinte nu faci mare lucru, trebuie sa scrii spre 1000 si bine structurate. Spre exemplu primul articol din google la "iphone review" are spre 5000 de cuvinte http://www.theverge.com/a/apple-ipho...-iphone-7-plus

Chestia asta te limiteza foarte mult, un articol de 1000 de cuvinte e dificil de scris deoarece necesita documentare. Daca scrii unul pe zi te poti considera expert. Insa asa, incet, poti creste si sa ajungi si unde visezi tu, ai nevoie doar de ambitie.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Care mai sunt metodele prin care aducem vizitatori pe un site?
    De beatrice88 în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 1st December 2016, 14:20
  2. Se poate face ceva unui publisher ID care fura?
    De daniweb în forumul Adsense
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 2nd June 2010, 22:52
  3. care foloseste DP forum, stie ceva despre....
    De poison17 în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 11th February 2009, 00:54
  4. Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 1st October 2007, 11:30
  5. Un script ceva.. ceva sa ma scoata din oala
    De voiculau1 în forumul Server side
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 20th January 2007, 17:45

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte