Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Testare continut duplicat

  1. #1
    Avatarul lui kestor
    kestor este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    25th April 2013
    Posturi
    142
    Putere Rep
    0


    Implicit Testare continut duplicat

    Am intalnit inca un subiect- strain inca pt mine. Acesta este:
    "h t tp: //w w w.domeniu. ro si site:domeniu. ro sa vad daca am continut duplicat si daca sunt indexate ambele variante."
    Raspunsul a fost acesta: "Testeaza cu H TT P Headers Response. Daca si htt p://w w w.domeniu.ro si domeniu.ro returneaza 200, atunci ai continut duplicat."

    Dar nu m a lamurit.Adica testarea aia o fac aici: web-sniffer.net ? Am primit: Status: H T TP/1.1 200 OK pt amandoua variantele, deci e duplicat?


    Scuze ca pun atatea spaceuri dar nu ma lasa sa postez inca linkuri.

  2. #2
    Avatarul lui avram
    avram este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    57
    Data înscrierii
    7th May 2011
    Posturi
    1.361
    Putere Rep
    57


    Implicit

    nu e corecata ratiunea....headerul trebuie sa intoarca 200 , e normal, dar fiindca motorul de cautare vede versiunea siteului cu www ca domeniu diferit fata de cel fara www , inseamna ca ai acelasi continut si pe domeniul cu www si pe cel fara si atunci e indicat sa faci redirect( headerul va avea 301 )
    ░▒▓█▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀█▓▒░

  3. #3
    Avatarul lui kestor
    kestor este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    25th April 2013
    Posturi
    142
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Bun, intrebarea mea era cum imi dau seama daca motorul de cautare vede versiunea cu www ca fiind diferita de cea fara www?

  4. #4
    Avatarul lui avram
    avram este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    57
    Data înscrierii
    7th May 2011
    Posturi
    1.361
    Putere Rep
    57


    Implicit

    Citat Postat în original de kestor Vezi Post
    Bun, intrebarea mea era cum imi dau seama daca motorul de cautare vede versiunea cu www ca fiind diferita de cea fara www?
    e axioma ... sigur o vede diferita(ca domeniu) si e obligatoriu sa faci redirect ...
    ░▒▓█▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀█▓▒░

  5. #5
    Avatarul lui kestor
    kestor este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    25th April 2013
    Posturi
    142
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Deci sa inteleg ca intotdeauna www . site.com este vazut diferit de site.com si prin urmare trebuie sa fie facut redirect?

    Din cate am citit acum, trebuie ca din webmaster tools sa mi setez care e preferatul(cel cu www sau cel fara) iar mai apoi sa fac redirect 301 de la celalalt spre preferat. Am dreptate?

  6. #6
    Avatarul lui lovelife
    lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    99
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    47
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    99


    Implicit

    Teoretic trebuie sa faci redirect, dar din practica am vazut ca google se prinde singur ca este acelasi site, la cate stie sa fac, fii sigur ca inginerii google nu sunt asa de idioti si nu considera continut duplicat daca vad ca este acelasi site si cu www si non www
    Am testat, am avut versiune fara redirect cateva luni si am facut apoi redirect, dupa cateva luni nu sa vazut nici o modificare in pozitii, am incercat si varianta inversa si tot la fel totul este la fel
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

  7. #7
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    107
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    107


    Implicit

    Confirm si eu testul facut de lovelife.
    Din 4 versiuni diferite (cu/fara www fiecare cu/fara index.php) Google vede numai una, fara sa fie setat ceva din Webmaster Tools si fara redirects.
    Dupa "corectare", nu am observat nici un fel de schimbare in SERPS.

    Continutul duplicat NU se refera la pagina unui site, ci la copiat continut de pe alt site.

    E o diferenta intre "google recomanda" si "google penalizeaza daca nu....".
    E recomandat sa ai o singura versiune de URL pentru o anumita pagina, dar in practica, daca ai 12 URL-uri la tine pe site si toate au acelasi continut, Google va lua in considerare numai una, fara sa o penalizeze in vreun fel.

    Probabil exista cazuri exceptionale, dar eu nu am intalnit si nici nu am auzit de ele.
    Trust, but verify.

  8. #8
    Avatarul lui falcos
    falcos este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    22nd April 2013
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    19
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Confirm si eu faptul ca acelasi continut pe www si fara www nu iti va aduce penalizari.
    Detin un domeniu care e pe primul loc in cautari pe un cuvant cheie de peste 4 ani si afisez acelasi continut pe www, www1, www2 si pana acum nu am fost penalizat in nici un fel.
    P.S. am avut nevoie de multiple subdomenii pentru solutia de traffic balancing.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. continut duplicat
    De helyos în forumul Google
    Răspunsuri: 16
    Ultimul Post: 22nd August 2012, 21:35
  2. Trecere de la continut duplicat la continut unic
    De sergiuliano în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 4th July 2012, 01:00
  3. Continut duplicat?
    De RandomHero în forumul Google
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 8th June 2011, 15:43
  4. Continut duplicat?
    De Kaa în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 24th May 2011, 15:24
  5. Continut duplicat
    De Leviathan în forumul Google
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 8th August 2010, 23:52

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •