Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 17

Subiect: Metode corecte de promovare a articolelor

dragusind este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    18th March 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    32
    Posturi
    55
    Putere Rep
    19

Implicit Metode corecte de promovare a articolelor

Scenariu: Sa zicem ca avem 10 articole pe 10 siteuri diferite care contin ancore atat catre site-ul principal cat si catre pagini/categorii interioare ale acestuia.

Exista o varianta safe de promovare a lor care sa nu ridice vreun flag rosu de la google ?
    Ce solutii ar fi sa creasca valoarea articolelor / impactul in serps pe ancorele din articole ?
    M-am gandit pana acum la 4 variante:
    1.Agregatoarele de articole -- Dar... am auzit de la cateva persoane ca pot risca chiar sa le scada valoarea.
    2. Directoare de articole. (Adica sa fac articol secundar la articolul principal) . Suna natural dar daca sunt directoare de articole generaliste nu prea vad cum ar putea sa ma ajute .
    3. Semnale sociale: FB likes, Tweets, Retweets, G+1 .
    4. Articole secundare de pe bloguri sau alte siteuri cu ancora catre articolul principal .

Cum credeti ca se merita sa fie facut tier 2 linkbuilding ?
    E ok vreo varianta din cele enuntate sau exista altele ?
    Sunt curios cum poate depista google un tipar negativ pentru serps sau cum sa evit crearea unui tipar negativ.

Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    85
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    41
    Posturi
    3.978
    Putere Rep
    85

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

In primul si primul rand, iti recomand sa nu mai pui doua linkuri in articole (unul catre index si unul catre pagina interioara). E o metoda de linkbuilding fortata, in opinia mea. Lasa un singur link, eu as pune doar catre pagina interioara.
    Referitor la second tier, din experienta iti spun ca functioneaza destul de bine. Fie ca sunt linkuri ce provin din directoare de articole, fie ca vin din bloguri. Aaa, si uita de agregatoarele de articole.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

fixbrain este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    13th February 2011
    Vârstă
    44
    Posturi
    134
    Putere Rep
    17

Implicit

Citat Postat în original de robyroy Vezi Post
    In primul si primul rand, iti recomand sa nu mai pui doua linkuri in articole (unul catre index si unul catre pagina interioara). E o metoda de linkbuilding fortata, in opinia mea. Lasa un singur link, eu as pune doar catre pagina interioara.
    Referitor la second tier, din experienta iti spun ca functioneaza destul de bine. Fie ca sunt linkuri ce provin din directoare de articole, fie ca vin din bloguri. Aaa, si uita de agregatoarele de articole.
    Ce inseamna second tier. Si in ce consta metoda respectiva?

Reputatie:
    85
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    41
    Posturi
    3.978
    Putere Rep
    85

Implicit

Citat Postat în original de fixbrain Vezi Post
    Ce inseamna second tier. Si in ce consta metoda respectiva?
    Se da x, siteul principal.
    Se da y, siteul pe care publici un articol catre Siteul principal. Articolul de pe siteul y il sprijini cu un articol publicat pe siteul z. Cam asta e second tier

Schema e Z->Y->X
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

fixbrain este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    13th February 2011
    Vârstă
    44
    Posturi
    134
    Putere Rep
    17

Implicit

Bine ca stii tu limbi straine. Multumesc

lancetti este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    16th April 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    35
    Posturi
    184
    Putere Rep
    20

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Salut,

Iti recomand metoda lui robyroy, un singur link pe articol + inscriere in retelele de socializare si semnale sociale naturale si de calitate.

Este de preferat sa nu se dea like-uri, share-uri, tweeturi, plusuri, pin-uri etc fortat.

Succes cu proiectul dvs !
    VAND ARTICOLE PE RETEA DE BLOGURI si ofer SERVICII DE SEO COPYWRITING pentru campaniile tale

aliens este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    19th October 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    34
    Posturi
    215
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de dragusind Vezi Post
    Scenariu: Sa zicem ca avem 10 articole pe 10 siteuri diferite care contin ancore atat catre site-ul principal cat si catre pagini/categorii interioare ale acestuia.

Exista o varianta safe de promovare a lor care sa nu ridice vreun flag rosu de la google ?
    Ce solutii ar fi sa creasca valoarea articolelor / impactul in serps pe ancorele din articole ?
    M-am gandit pana acum la 4 variante:
    1.Agregatoarele de articole -- Dar... am auzit de la cateva persoane ca pot risca chiar sa le scada valoarea.
    2. Directoare de articole. (Adica sa fac articol secundar la articolul principal) . Suna natural dar daca sunt directoare de articole generaliste nu prea vad cum ar putea sa ma ajute .
    3. Semnale sociale: FB likes, Tweets, Retweets, G+1 .
    4. Articole secundare de pe bloguri sau alte siteuri cu ancora catre articolul principal .

Cum credeti ca se merita sa fie facut tier 2 linkbuilding ?
    E ok vreo varianta din cele enuntate sau exista altele ?
    Sunt curios cum poate depista google un tipar negativ pentru serps sau cum sa evit crearea unui tipar negativ.
    3 si 4 sunt metodele cele mai bune, desi mai greu de realizat fata de 1 si 2.

Citat Postat în original de robyroy Vezi Post
    Nu inteleg de ce spui ca e o metoda fortata. E o metoda foarte folosita, chiar si in mod natural (aka cand nu esti tu cel care pune sau cere linkurile). Din experienta mea, de multe ori exista un link catre homepage (in cazul unui guest post de exemplu, la author bio) si unul sau mai multe linkuri catre pagini interioare (referinte in articol).

Un alt exemplu natural, scris de cineva din nisa SEO despre un altcineva din nisa SEO: "Wil Reynolds from SEER Interactive recently wrote a post regarding the Not Provided issue, mentioning that...", unde cuvintele in bold sunt link-uri (primul catre homepage, al doilea catre articolul la care se face referinta).

Reputatie:
    85
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    41
    Posturi
    3.978
    Putere Rep
    85

Implicit

Citat Postat în original de aliens Vezi Post
    3 si 4 sunt metodele cele mai bune, desi mai greu de realizat fata de 1 si 2.

Nu inteleg de ce spui ca e o metoda fortata. E o metoda foarte folosita, chiar si in mod natural (aka cand nu esti tu cel care pune sau cere linkurile). Din experienta mea, de multe ori exista un link catre homepage (in cazul unui guest post de exemplu, la author bio) si unul sau mai multe linkuri catre pagini interioare (referinte in articol).
    In mod natural, cine face un articol bine documentat, face trimitere la mai multe surse related. Exact ceea ce evita majoritatea webmasterilor sa faca. Ca na, doar nu si-or ajuta concurenta.

I.Alex este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    16th November 2011
    Posturi
    146
    Putere Rep
    17

Implicit

In primul rand "A link is a link". Sunt de parere ca cel mai bine e sa promovezi acele articole cu linkuri din toate cele 4 exemple enumerate de tine. Cu cat diversitatea este mai mare, cu atat este mai bine.

Nu prea sunt de acord cu robyroy la afirmatia "uita de agregatoarele de articole" pentru ca de multe ori am gasit in primele 5 pagini rezultate din agregatorul de articole smen,ro. Pe langa acest lucru, un link de acolo ajuta la indexare. Insa fiecare cu propria metoda de promovare.

Google ar putea depista un tipar daca vei trimite linkuri catre cele 10 articole de pe exact aceleasi bloguri/directoare de articole/conturi G plus/etc in acelasi numar.

danielicb este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    27
    Data înscrierii
    4th February 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    32
    Posturi
    440
    Putere Rep
    27

Implicit

Citat Postat în original de lancetti Vezi Post

Este de preferat sa nu se dea like-uri, share-uri, tweeturi, plusuri, pin-uri etc fortat.

Succes cu proiectul dvs !

Si cum le detectezi pe cele care sunt fortate?

@dragusind: articolele pt ce le scrii? Le scrii pentru linkuri? Pentru semnale sociale? Pentru trafic? Pentru user? Pentru site/blog? Sau pentru toate?
    SEOarch.ro - Strategii si Tehnici de Optimizare. SEO nu inseamna SPAM.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Metode de promovare fara seo
    De scoopo în forumul Dezbateri SEM
    Răspunsuri: 32
    Ultimul Post: 3rd February 2015, 01:56
  2. Metode gratuite de promovare a unui site
    De Nic în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 7th May 2011, 16:47
  3. Ce alte metode de promovare putem folosi?
    De opeth în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 9th October 2007, 14:39
  4. metode de promovare...in natura
    De zaducu în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 28
    Ultimul Post: 7th August 2006, 23:15
  5. Ce alte metode de promovare putem folosi?
    De Razvan Pop în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 18th April 2005, 17:49

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •