Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 22

Subiect: Site umanitar "Fa Un Bine" - idei optimizare

  1. #11
    Avatarul lui raluca
    raluca este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    22nd February 2011
    Posturi
    112
    Putere Rep
    26


    Implicit

    Balauru, un "donate" button mi-ar trebui, dar pentru un alt proiect

    Si multumesc pentru aprecieri si idei, dar am o intrebare (de curiozitate): voi ati dona, daca ati vedea butonul "Donate" pe un site al cuiva despre care nu stiti nimic? Nu ati fi sceptici deloc: cine e, ce face cu banii, nu cumva profita de cazuri, etc? Eu una cu siguranta nu as apasa pe "Donate", dar oi fi eu prea paranoia

  2. #12
    Avatarul lui Sorin Frumuseanu
    Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    62
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    51
    Posturi
    3.946
    Putere Rep
    62


    Implicit

    Cu siguranta nu
    Ca ma injuri sau nu... nu as dona pe un site care are ca partener tigara electronica.
    In plus, m-am uitat pe pagina celor afisati in multumim.php. Nu m-am prins cu ce ajuta, dar ca si companie, nu as vrea sa fiu afisat alaturi de ei.
    Evident, lipseste pagina de contact.
    Descurajeaza textul: "ATENTIE: Informatiile sunt preluate de pe site-urile cazurilor si NU sunt verificate. "Fa Un Bine" NU isi asuma responsabilitatea privind veridicitatea cazurilor prezentate."

    Cu parere de rau...
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

  3. #13
    Avatarul lui raluca
    raluca este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    22nd February 2011
    Posturi
    112
    Putere Rep
    26


    Implicit

    1nesco, multumesc pentru feedback, exact asta era si punctul meu, ca nici eu nu as dona pe un buton "Donate" pe un site care nu e al unei fundatii/asociatii/organizatii despre care sa stiu totusi cate ceva.

    Cat despre pagina cu multumiri, poti sa-mi spui de ce nu ai vrea sa fi afisat alaturi de ei? acolo am incercat sa strang toate site-urile care sustin site-ul meu, fara sa fac discriminari (evident ca unele mi-au scapat, ca le adauga acolo pe cele pe care le descopar sau care imi sunt semnalate).

    Si ca pagina de contact este pagina de "Semnaleaza un caz", dar inteleg ce vrei sa spui (cred)

  4. #14
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    49


    Implicit

    El prin pagina de contact se referea la mai mult decat un form Adica ceva care sa-mi dea incredere, sa-mi spuna despre tine/fundatia ta si eventual si alte cai de contact (telefon, un sediu, etc.)
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  5. #15
    Avatarul lui Sorin Frumuseanu
    Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    62
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    51
    Posturi
    3.946
    Putere Rep
    62


    Implicit

    Citat Postat în original de raluca Vezi Post
    Cat despre pagina cu multumiri, poti sa-mi spui de ce nu ai vrea sa fi afisat alaturi de ei? acolo am incercat sa strang toate site-urile care sustin site-ul meu, fara sa fac discriminari (evident ca unele mi-au scapat, ca le adauga acolo pe cele pe care le descopar sau care imi sunt semnalate).
    Motivele sunt simple.
    Odata ca pare link farm sau poate parea pt google.
    Alt motiv e ca nu vreau sa fiu asociat ca "related" cu site-urile din zona respectiva. M-am uitat la cateva, inclusiv la inkurile externe si par cel putin "sub nivelul meu" ca sa spun asa.
    Ca sa intelegi mai bine, prin 2008 m-am ocupat de Zona Bran, un proiect al fostei firme. Cazare de cazare, pensiuni de pensiuni, totul gratuit, fiind proiect pilot. O pensiune mult peste medie a refuzat inscrierea gratuita, motivand, pe buna dreptate, ca nu vrea ca o investitie de sute de mii de euro, inclusiv cu preluare de pe aeroport/helioport sa fie alaturi de o pensiune care traieste de azi pe maine.

    Strict dpv SEO nu cred ca ar deranja f mult. Dar ca si brand... (nu vreau sa fiu rau), dar parca nu vreau sa fiu la gramada cu siteurile de acolo.
    Vrei banii mei (speciali, multi, fara numar...), ofera-mi ceva special atunci

    Unei firme/companii dispuse sa arunce dintr-o semnatura 1000-10.000 euroi chiar trebuie sa-i oferi ceva.
    Si aici revenim la seo, studiind "ce vor companiile" si automat selectia de cuvinte cheie dupa care sa te caute.

    Referitor la contact, da
    Inclusiv pe seopedia la intrebari despre garantie (la diverse propuneri), am primit raspunsuri hilare gen "garantez eu". Tentatia imediata a fost sa intreb "sa mori tu *** ?" (nume prenume, nick, id de mess" dar din respect si pentru evitarea unor discutii inutile, am evitat.

    Teoretic, la ora actuala iti donez suma X, maine fugi la Rio cu banii, ne pui un filmulet pe yhoutube cu multumiri pentru mica vacanta si ne urezi succes. Adica o forma de organizare gen ong cam este necesara.
    Ultima modificare făcută de Sorin Frumuseanu; 4th March 2011 la 05:08. Motiv: ca uitasem de contact
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

  6. #16
    Avatarul lui raluca
    raluca este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    22nd February 2011
    Posturi
    112
    Putere Rep
    26


    Implicit

    Citat Postat în original de Cristi Ursut Vezi Post
    El prin pagina de contact se referea la mai mult decat un form Adica ceva care sa-mi dea incredere, sa-mi spuna despre tine/fundatia ta si eventual si alte cai de contact (telefon, un sediu, etc.)
    Cristi, nu am form pe pagina de contact E o simpla adresa de email. Si cum nu am fundatie (si automat nici sediu sau telefon), nu prea am ce altceva sa pun pe pagina de contact.

    --- Later Edit --- (ca mi-a fost lene sa apas "Edit")

    Citat Postat în original de 1nesco Vezi Post
    Motivele sunt simple.
    Odata ca pare link farm sau poate parea pt google.
    Alt motiv e ca nu vreau sa fiu asociat ca "related" cu site-urile din zona respectiva. M-am uitat la cateva, inclusiv la inkurile externe si par cel putin "sub nivelul meu" ca sa spun asa.
    ............
    Si aici revenim la seo, studiind "ce vor companiile" si automat selectia de cuvinte cheie dupa care sa te caute.
    .............
    Referitor la contact, da
    ........................
    Teoretic, la ora actuala iti donez suma X, maine fugi la Rio cu banii, ne pui un filmulet pe yhoutube cu multumiri pentru mica vacanta si ne urezi succes. Adica o forma de organizare gen ong cam este necesara.
    1nesco, intr-adevar stransesem ceva linkuri pe pagina de "Ne sustin", asa ca am facut putina curatenie pe acolo (mai ales ca unele site-ul din cele ce sustineau actiunea "Fa un bine" s-au inchis). Cat despre calitatea linkurilor ramase, nu ma bag, mai ales ca nu stiu nici ce linkuri ai avea tu ca sa pot sa-mi dau cu parerea, dar nu prea conteaza dpdv-ul meu. Pe "Ne sustin" e un simplu "Multumesc" adresat celor ce sustin aceasta actiune, nu e reclama si nici promovare si e complet gratuita.

    Si "la ora actuala" nu-mi donezi mie nimic, tocmai asta a fost una din discutiile de pe acest forum, daca sa pun buton de "Donate" personal sau nu, si refuz cu incapatanare Orice donatie ai face, o vei face in contul unui caz pentru care vrei sa donezi, pe mine nu ma intereseaza cat si cui. Scopul site-ului este de a mediatiza si eventual informa.

    Si revenind la SEO, vorba ta : nu stiu spre ce sa ma orientez, in sensul ca stiu ca oamenii ce au nevoie de ajutor ma gasesc usor, as vrea sa ma gaseasca si cei ce POT ajuta, dar nu stiu dupa ce cauta, DACA, acesti oameni...

  7. #17
    Avatarul lui Miha3la
    Miha3la este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    18th November 2010
    Locaţie
    Galati
    Posturi
    32
    Putere Rep
    25


    Implicit

    Raluca, nu pot sa spun ca am o experienta foarte mare dar am sustinut, la randul meu, doua mari campanii umanitare, foarte dificile, in care m-am implicat direct, "pana in panzele albe" cum se spune. Deci iti impartasesc implicarea.
    In ambele cazuri ne-am folosit si de reclama pe internet, de orice site ne-a sustinut proiectele. Daca vrei putem sta de vorba si iti pot impartasi din tot ceea ce aceste experiente m-au invatat.
    Ce pot sa iti spun acum, dupa o prima analiza a site-ului tau, este ca acest text: " ATENTIE: Informatiile sunt preluate de pe site-urile cazurilor si NU sunt verificate."Fa Un Bine" NU isi asuma responsabilitatea privind veridicitatea cazurilor prezentate." nu transmite un mesaj incurajator. Din contra. In momentul in care prezinti cazuri umanitare si, mai mult, le sustii, tu ai obligatia sa verifici pana la cel mai mic detaliu veridicitatea acelui caz, sa vezi actele doveditoare diagnosticului, si sa anunti, pe site-ul tau, ca ai verificat si ca totul este adevarat.
    Chiar daca tu le verifici si stii ca sunt reale, atunci cand spui ca nu iti asumi responsabilitatea veridicitatii acelor cazuri e ca si cum ai spune ca e foarte posibil ca ele sa nu fie reale. Si atunci, sansele ca cei care citesc si vor, poate, sa ajute... scad.
    Sub nici o forma nu te sfatuiesc sa pui un nr de cont sau alta modalitate de plata care sa duca la tine. Oamenii sunt de tot soiul, si din pacate susupiciunile sunt mai ales acolo unde exista intentii bune. De fiecare data cand am spus de cati bani are nevoie persoana pe care am incercat sa o ajut am precizat, cu insistenta chiar, ca banii pot fi depusi in contul acelei persoane. Te fereste si pe tine de situatii neplacute care pot apare, chiar daca intentiile tale sunt cat se poate de bune.
    Cam atat deocamdata. O sa ma gandesc la modalitati in care sa fie gasit mai usor site-ul tau si iti voi mai scrie.

    Mult succes!
    Ultima modificare făcută de Miha3la; 29th March 2011 la 12:24.

  8. #18
    Avatarul lui Serban Cristian
    Serban Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    80
    Data înscrierii
    1st November 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.328
    Putere Rep
    80


    Implicit

    - renunta la ATENTIE din subsol, sunt de acord sa pastrezi notita, dar nu o lasa sitewide si atat de vizibila.
    - optimizeaza paginiile individuale ale copilasilor punand accent pe numele lor si boala respectiva, sunt informatiile cele mai plauzibile in a fi cautate pe google.
    - imbunatatiti designul la seria de bannere. Posteaza in sectiunea forumului o cerere, este imposibil sa nu se gaseasca cativa designeri cu suflet bun care sa va faca cateva modele.
    - fiti mai agresivi pe fb, proiectul vostru este exclusiv un caz de social marketing, add friend la persoane publice si influente cu mii de prieteni, dati le un mesaj si rugatii sa va permita postarea pe wall ul lor de anunturi tematice odata pe luna, samd.
    - folositi un buton Donate, eventual via paypal sau mobilpay ( sms/card ). Donatiile catre voi folosite pentru a cumpara reclama pe siteurile cu trafic preponderent feminin catre voi.
    - instruiti cazurile popularizate de voi sa implementeze in siteurile lor sectiune directa ptr donate paypal si/sau mobilpay. Veti fi surprinsi cat de multi vor strica un sms de 2e.
    - renuntati neaparat la cumpararea de bannere si linkurile de subsol, nu este profesionist si arata spammy.
    - adaugati la cazuri si buton de trimite prin ym, este totusi f popular
    - adaugati la cazuri buton de trimitere prin email si adauga la favorite
    - contactati magazinele online si indemnatii sa doneze x % din incasarile pe o perioada pentru un anume caz. Popularizati cazul in site si fb. Este un plus de imagine pentru respectivii implicarea lor sociala, de obicei este vorba de 1,2 sau 3% din vanzarile brute.

    As vrea sa incercati sa va finantati un pic prin donatii pentru ca trebuie sa dezvoltati mai mult sectiunea de "urmarire" a cazurilor. in speta sa tineti legatura cu cazurile prezente sau cele care au primit ajutor si sa updatati informatii le pe siteul vostru. M-am uitat la cateva cazuri dintre cei care au primit ajutor si sunt notite vechi de 1-2 ani ca au fost operati sau tratati, dar nimic altceva... semne bune ca si au revenit, se simt mai bine etc, vor fi un plus de moral dar si un plus de credinta la cei ce va pot sustine financiar, pentru ca vad ca sunt cazuri care chiar si au gasit rezolvare cu ajutorul lor. PR5 inseamna ceva, inseamna ca siteuri serioase si multe v-au luat in serios. Investiti intr-un design mai profesional si ma repet, renuntati la amatorisme gen linkuri si bannere contra cost.
    Ultima modificare făcută de Serban Cristian; 4th April 2011 la 02:02.

  9. #19
    Avatarul lui Sorin Frumuseanu
    Sorin Frumuseanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    62
    Data înscrierii
    2nd August 2005
    Locaţie
    Orsova
    Vârstă
    51
    Posturi
    3.946
    Putere Rep
    62


    Implicit

    Cand face Ursut kinderi pe unii, se supara.
    E doar un site cu content cat de cat relevant pentru parteneri tigara electronica, id-uri de messenger si probabil sanatate (Ceaiurile pentru slabit sunt un capitol foarte important in medicina naturista, fiind initial utilizate ca si detoxifiant al organismului. In prezent se cunosc mai multe plante din ale caror parti se pot prepara ceaiuri pentru slabit.)
    Restul umplutura de pe site-urile oamenililor cu probleme ca sa dea cat de cat consistenta expresiilor targetate. No offence. Nu contact, nu ong, nu nimic.
    Credinta la institutiile specializate. Aici facem Servicii de seo
    Mi se spunea 1nesco

  10. #20
    Avatarul lui raluca
    raluca este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    26
    Data înscrierii
    22nd February 2011
    Posturi
    112
    Putere Rep
    26


    Implicit

    Miha3la, o sa te iti trimit PM dupa acest post, ca sa vorbim mai multe. Merci mult de feedback

    1nesco, site-ul are 3 linkuri platite de la sfarsitul lui februarie 2011 incoace, pana acum fiind tinut curat, de mine, cu efortul meu. Nu a fost creat content pentru reclama, ci reclama momentan ajuta la sustinerea acestui site. Cat despre partea de contact, am spus deja de ce exista doar o adresa de mail (la care se raspunde)

    Si acum Kidu - si partial Miha3la (la final pentru ca raspunsul va fi mai lung):
    - "ATENTIE" din josul paginii inteleg ca poate scadea din implicare si donatii din pacate, insa cumva trebuie sa comunic oricui citestesa gandeasca pentru el insusi si sa nu se bazeze 100% pe puterea unui om de a depista scamul/frauda/inselatoria
    - accent pe nume si pe diagnostic - am incercat sa pun, insa nu-mi dau seama cat am reusit, intr-adevar, cele 2 elemente sunt cele mai relevante pentru un caz
    - despre design e o intreaga poveste, pentru ca inclusiv pe forum am abordat persoane care initial au fost dispuse sa ma ajute cu un design si care ulterior n-au mai dat niciun semn (si nu reprosez nimic nimanui pentru ca e posibil ca nici macar sa nu fie vina lor ca nu au mai dat vreun semn) - plus in trecut am primit oferte de design gratuit de la firme care cand au trebuit sa imi trimita un design conform discutiei, nu au mai raspuns la mail/telefon - astfel ca, desi pare imposibil, INCA nu am gasit pe cineva dispus sa ma ajute (din dorinta de a ajuta) pe partea de design
    - referitor la donatii direct pentru "faunbine", vad ca parerile sunt impartite
    - povestea cu donatii prin SMS, din ce am inteles de la cei ce au nevoie de ajutor, este destul de dificila, ca si cea cu teledon de altfel - taxele am inteles ca sunt destul de mari, iar pentru teledon trebuie sa fie sustinuti de fundatii, si am intalnit cazuri in care fundatiile nu au dat cazurilor decat 1% din donatii in final
    - ideea cu magazinele online imi place, merci mult de sugestie
    - actualizarea cazurilor este dificila din multe motive si sunt constienta ca lipsa actualizatilor poate fi un dezavantaj, insa momentan nu stiu cum sa o rezolv, in conditiile in care site-urile nu sunt actualizare uneori, sau nu mai raspund persoanele la mail pentru ca altcineva le facuse site-ul, etc

    Multumesc mult pentru feedback si daca pot, as provita de ocazie sa intreb: se ofera cineva sa ofere cadou un design pentru acest site?

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 3rd February 2011, 11:54
  2. Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 29th January 2010, 20:33
  3. model: "termeni si conditii" si "confidentialitate"
    De No_name în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 8th July 2009, 15:28
  4. Se folosesc parametrii "site:" sau "inurl:" in cautari ?
    De Cristian Mezei în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 26th September 2007, 09:01
  5. "suge" Sau "fura" Trafic ?
    De Sorin Frumuseanu în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 28th December 2005, 13:58

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •