Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 24

Subiect: Ofer 100 Euro pentru un articol despre "Libertatea de exprimare"

Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    122
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    122

Implicit Ofer 100 Euro pentru un articol despre "Libertatea de exprimare"

Postul lui Alex de aici: Notificare-somatie-stergere articol atinge un subiect sensibil pentru foarte multi propietari de bloguri sau site-uri. Dar cum discutiile pe forum sunt intotdeauna fragmentate, de diverse discutii "despre" sau "pe langa subiect", consider ca un articol de calitate, documentat, ma ajuta mai mult (cel putin pe mine personal).

Am lansat un proiect, acum cateva lui pe webjungle.ro unde adaug cate un review sau articol pe blog de fiecare data cand timpul imi permite. La majoritatea review-urilor primesc comentarii cu "injuraturi", pentru stilul in care eu fac reviews. Nu este o problema, le accept, mergem mai departe.

Dar, cum am explicat si in postul lui Alex, am primit amenintari cu "legea" (politie, instanta, etc) pentru un review recent: happymax.ro – Web Jungle cat si pentru alte articole UTILE pentru "subiect".

Ca sa scap de astfel de oameni si pierdere de vreme, vreau sa POSTEZ pe site 1 articol foarte clar despre legislatia in vigoare si cum/daca se aplica.

Cine are "chef" si cunostintele necesare pentru un astfel de articol, il/o rog sa-l scrie contra cost.

Ofer 50 euro pentru:

Un articol clar cu analize si exemple, despre toate aspectele legate de "incalcalea marcii", "denigrarea", "date cu caracter personal publice", etc. Tipurile de probleme legale pe care un site/blogger le are cand scrie un articol care "nu place subiectului".

Articolul trebuie sa contina paragrafe din lege, explicate si ideal studii de caz, atat despre articolul in sine, cat si despre comentariile atasate (cu sfaturi de ex, daca sa acceptam sau nu anumite comentarii).

Pentru studii de caz + juristprudenta (parca asa se cheama cazurile judecate deja), mai ofer inca 50 euro, pentru ca volumul de munca este mai mare.

Daca volumul de munca este prea mare si imi demonstrati, dublez sau triplez suma. Cei care se decid ca pot sa-l scrie, sa estimeze o suma de inceput, pentru care sunt dispusi sa scrie.

Ideea de baza este simpla: Vreau un articol (complet) in care oricine are astfel de probleme sa gaseasca raspunsurile legale!

Articolul o sa fie postat pe webjungle.ro

Pentru intrebari sunt aici. Cine este dispus sa-l scrie, sa posteze aici sau pe PM. Membrii seopedia sa sugereze anumite cazuri, pentru studiile de caz din articol.

-----------

Amenintari am mai avut pentru articole de pe seopedia, dar Mezei are caracter si le-a rezolvat cu "talent". Dar pentru site-urile mele/voastre, as prefera un articol clar si simplu de inteles, pentru toate victimele internetului

Da, pot sa vb cu un avocat, dar problema mea este ca avocatii sunt avocati, iar online este "arta contemporana" pentru ei. Extrem de greu sa gasesc un avocat specializat in "libertatea de exprimare" dispus sa scrie un articol, contra cost. Daca stiti o astfel de persoana, PM va rog.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

StarNET este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    5th March 2009
    Locaţie
    Brasov
    Posturi
    1.429
    Putere Rep
    28

Implicit

Iti dau un caz foarte relevant:

A fost scandal mare pentru posturile de aici:
    insulaindoielii,ro/2011/07/03/colonhelp-nu-ajuta-colonul/
    insulaindoielii,ro/2012/05/28/din-nou-despre-colonhelp-si-curatitorii-intestinali/

iar baietii destepti de la colonhelp dupa ce li s-au respins cererile de catre wordpress sa dezvaluie identitatea autorului, au dat in judecata wordpress-u ca sa ii oblige sa decarteze toate informatiile

iar wordpress-u a castigat: totb,ro/wordpress-a-castigat-procesul-cu-producatorii-colonhelp/

deci nu numai ca cele 2 articole aduc ditamai prejudiciu pentru colonhelp ... dar judecatorii nici macar nu au luat in calcul posibilitatea de a obliga wordpressu sa dezvluie cine le-a scris, dapai sa le stearga sau altceva ...
    Vezi cum e vremea inainte sa iti faci planuri !
    Peste 4000 iconite in ORICE culoare, ORICE dimensiune si in 5 formate: iconsDB.com

O. Cosmin este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    18
    Data înscrierii
    16th March 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    34
    Posturi
    329
    Putere Rep
    18

Implicit

Mai stiu eu un scandal cu Activia, dar nu asta e ideea. Tom a vrut ceva, noi raspundem cu altceva. Ca si in partea cealalta, riscam sa ne dam cu parerea si sa nu ramanem in final cu nimic.

Legat de articolul amintit de tine, altcineva, cu aceleasi argumente, dar scrise intr-un alt registru, putea pierde procesul. Wordpress-ul a jucat cartea asta pentru ca nu avea nimic de pierdut. Castigand procesul, castiga si imagine, pierzand procesul, se putea indrepta, in subsidiar, catre cel care scrisese articolul si isi recupera paguba. Asta, din pacate, nu inteleg firmele de hosting romanesti.

designarti este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    16
    Data înscrierii
    18th June 2013
    Posturi
    168
    Putere Rep
    16

Implicit

Eu nu cred ca o sa scrie cineva un astfel de articol complet, nici pentru 500 de euro. Legea e volatila, nu stiu daca exista vreun precedent judiciar, nu stiu daca se gaseste cineva din interiorul fenomenului juridic care sa stie ce se intampla in online si sa doreasca sa impartaseasca cu noi anumite aspecte. Insa ma bucur pentru initiativa.
    Despre consultanță și conținut site-uri turistice aici | Proiect personal Globi.ro.

Reputatie:
    18
    Data înscrierii
    16th March 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    34
    Posturi
    329
    Putere Rep
    18

Implicit

designarti, plusezi cu 500 de euro daca e posibil ?!!!

designarti este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    16
    Data înscrierii
    18th June 2013
    Posturi
    168
    Putere Rep
    16

Implicit

Hehe, sunt la fel de interesat de subiect, ca multi de aici. As pune si eu ceva pentru un research complet. Ce face Tom, e important pentru toata lumea, asa ca am putea sa facem o cheta, in cel mai bun caz
    Despre consultanță și conținut site-uri turistice aici | Proiect personal Globi.ro.

Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    44

Implicit

O sa ma incumet eu la acest articol. Daca are cineva link-uri utile (spre cazuri acest gen), care credeti ca ma vor putea ajuta, sa mi le trimiteti prin PM
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    122
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    122

Implicit

Citat Postat în original de Cristi Ursut Vezi Post
    O sa ma incumet eu la acest articol. Daca are cineva link-uri utile (spre cazuri acest gen), care credeti ca ma vor putea ajuta, sa mi le trimiteti prin PM
    Merci Cristi.

Sunt 3 persoane de pe forum interesate sa lucreze la articol, toti cu background. Cristi, Cosmin si Ionel.Vacarescu

Astept sa se "elibereze" fiecare si discutam exact ce avem nevoie si cum facem.

Intre timp va rog sa postati studii de caz, ca sa putem acoperii cat mai multe cazuri.

Merci.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

Kaa
    Kaa este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    15th October 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    427
    Putere Rep
    25

Implicit

Nu stiu ce pregatire au cei de mai sus, dar asta este un job pentru persoane cu studii juridice. Birourile de avocatura sunt mai potrivite din punctul meu de vedere daca acele conditii nu sunt inteplinite.

Reputatie:
    18
    Data înscrierii
    16th March 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    34
    Posturi
    329
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de Kaa Vezi Post
    Nu stiu ce pregatire au cei de mai sus, dar asta este un job pentru persoane cu studii juridice. Birourile de avocatura sunt mai potrivite din punctul meu de vedere daca acele conditii nu sunt inteplinite.
    Pentru un contract de comodat, de aproximativ 2 pagini A4, uneori scris cu caractere de 14, un avocat mediocru iti ia de la 100 de RON in sus, in conditiile in care el nu face decat sa completeze numele partilor intr-un draft de contract, in mare. Cat crezi ca iti va lua pentru o analiza, unde trebuie sa creeze !!!?

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 9th March 2013, 21:00
  2. Vand link in articol "rent a car"
    De Toto în forumul Link-uri/Bannere
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 21st September 2012, 19:08
  3. Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 3rd February 2011, 11:54
  4. Răspunsuri: 32
    Ultimul Post: 26th March 2010, 21:38
  5. Răspunsuri: 13