Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 24

Subiect: Ofer 100 Euro pentru un articol despre "Libertatea de exprimare"

  1. #11
    Avatarul lui O. Cosmin
    O. Cosmin este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    16th March 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    37
    Posturi
    332
    Putere Rep
    24

    Implicit

    Daca va scrie cineva articolele, le dau doua ponturi.

    Hotararea Curtii Europene a Drepturilor Omului din 17/12/2004 in cauza Cumpana si Radu Mazare impotriva Romaniei
    Hotararea Curtii Europene a Drepturilor Omului din 28 septembrie 1999 in cauza Dalban impotriva Romaniei

  2. #12
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127

    Implicit

    Citat Postat în original de Kaa Vezi Post
    Nu stiu ce pregatire au cei de mai sus, dar asta este un job pentru persoane cu studii juridice. Birourile de avocatura sunt mai potrivite din punctul meu de vedere daca acele conditii nu sunt inteplinite.
    Nu este un proces penal/civil, unde continutul articolului este utilizat ca "aparare".

    Daca exista un birou de avocatura interesat de online, aveam cu siguranta astazi zeci de studii de caz si analize. Dar nu sunt!

    Daca cineva crede ca poate folosi anumite paragrafe dintr-un site pentru un proces, se inseala. Rostul articolului este altul.

    @ Cristi si Cosmin, va raspund cu placere cat de curand, se pare ca sunt singurul care trebuie sa explice studii de caz, asa ca trebuie sa-mi fac ceva timp sa va explic.

    Ma intereseaza sa scrieti amandoi, dar ideal subiecte separate. Daca aveti putin timp de studiu, poate separati voi (fara mine) subiectele.

    Dupa mine (de ex.):

    1. articol despre "ce pot si ce nu pot posta pe site" cu exemple concrete si paragrafe legale. Pentru ce tip de continut pot "raspunde" legal. (Pentru cei care vor sa scrie articole)
    2. articol despre studii de caz si sentinte existente (la noi si afara), tot cu exemple concrete. (Pentru cei care vor sa actioneze legal persoanele de la punctul 1)

    E posibil sa aberez, dar eu vreau (cum am postat initial) sa ofer o resursa prin care cine doreste sa scrie "negativ" despre o persoana/serviciu/companie sa stie clar ce poate sa pateasca (dpdv legal) si ce este ok sa scrie sau nu. In acelasi timp, cine considera ca un articol (comentariu, imagine, etc) il "deranjeaza" si ameninta cu "diverse", sa poata fi indrumat catre un articol in care se explica clar ca NU poate ameninta si NU poate face nimic, doar daca ... .

    Articolul trebuie sa contina informatii utile pentru ambele parti, adica daca eu vreau sa-l dau pe Cosmin in judecata pentru "calomnie / drepturi de autor / defaimare/ etc", sa imi spuneti daca pot si care sunt pasii de urmat (si invers).

    Intelegeti ceva? Sau dau o fuga pana la Oradea si Craiova?

    Poate ma ajuta si colegii, pentru ca este interesant pentru toti.

    --------------

    Platesc fiecare articol separat, fara probleme. Doar ca nu sunt eu 100% disponibil in perioada asta sa stau "de studiu", sunt prins pana peste cap.
    Ultima modificare făcută de Tom; 17th September 2014 la 16:56.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  3. #13
    Avatarul lui cRadu
    cRadu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    25th March 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    54
    Posturi
    123
    Putere Rep
    23

    Implicit

    Citat Postat în original de Tom Vezi Post
    2. articol despre studii de caz si sentinte existente (la noi si afara), tot cu exemple concrete.
    Poate ar fi mai bine sa se separe lucrurile (la noi si afara), difera legislatia.
    De exemplu in America cam poti sa-ti denigrezi adversatul, la noi nu, amenda este de pana la 50.000 ron.
    Coca-Cola vs. Pepsi! Vezi ce alte razboaie celebre se dau intre companii
    Denigrarea competitorilor, sanctionata de azi cu amenzi de maximum 50.000 lei. Ce trebuie sa faca firmele prejudiciate pentru a reclama aceasta fapta?

    Denigrarea competitorilor si deturnarea clientelei unei firme reprezinta practici de concurenta neloiala si de asemenea, constituie contraventii care se sanctioneaza incepand de astazi cu amenzi de pana la 50.000 de lei.
    LE
    De asemenea trebuie diferentiat daca:
    - o persoana spune ceva "nasol" despre o alta perssoana.
    - persoana vs firma.
    - firma vs firma.
    - firma vs persoana.
    Ultima modificare făcută de cRadu; 17th September 2014 la 17:50.

  4. #14
    Avatarul lui O. Cosmin
    O. Cosmin este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    16th March 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    37
    Posturi
    332
    Putere Rep
    24

    Implicit

    Cristi, te las sa alegi ce subiect vrei. Le poti lua chiar pe amandoua, numai ca pana maine de dimineata vreau sa stiu exact ce am de facut.

  5. #15
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    49

    Implicit

    Citat Postat în original de O. Cosmin Vezi Post
    Cristi, te las sa alegi ce subiect vrei. Le poti lua chiar pe amandoua, numai ca pana maine de dimineata vreau sa stiu exact ce am de facut.
    Ti-am dat un PM acuma
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  6. #16
    Avatarul lui Tom
    Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    127
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    127

    Implicit

    Vreau sa incep prin a-mi cere scuze pentru intarziere! Ma intereseaza urmatoarele 2 aspecte, care teoretic sunt poate 2 articole.

    1. explicatii despre "ce pot si ce nu pot posta pe site" cu exemple concrete si paragrafe legale. Pentru ce tip de continut pot "raspunde" legal. (Pentru cei care vor sa scrie articole)
    2. explicatii despre ce pot si ce nu pot sa "acuz", in cazul in care consider ca imaginea/persoana/firma/brandul imi este afectat.

    Teoretic cat timp se explica ce poti posta public sau nu, corelat cu legi, studii de caz sau chiar procese, cel care acuza intelege automat ce poate si ce nu poate sa faca.

    Pe scurt:

    Imi trebuiesc exemple de "content" ok si exemple de "content" care poate genera consecinte legale pentru autor.

    Am nevoie de specificatii despre continut si comentarii. Continut inseamna pe langa text, imagini si video. Daca am un continut acceptabil, pot avea imagini sau video care sa genereze "probleme". Comentariile atrag raspunderea autorului, propietarului site-ului sau pur si simplu celor care le adauga? Cateva explicatii si "modele".

    Tot ce tine de partea legala, "date cu caracter personal" sau marca inregistrata (inregistrat sau nu la osim). Ce fel de date pot sa postez, cu exemple.

    Studii de caz si sentinte existente (daca sunt) pe exemplele oferite sau studiile de caz prezentate.

    -------------------
    Cum colegii nu au dorit sa posteze studii de caz, se pot "simula" sau adauga pe baza experientei sau a resurselor online. In ultima perioada a fost postat doar cazul lui Alex, unde am completat si eu cu cazul meu, detalii aici.

    Pe viitor articolul poate avea completari, cu diferite studii de caz (daca nu exista deja).

    -------------------

    1. In acelasi timp am fost si "suparat" despre cateva articole scrise despre mine de colegul zoso. Doar ca eu, in comparatie cu altii, am analizat la rece si am decis sa ramana asa. De ce?

    Pentru ca un articol era fals (faptul ca vindeam link-uri pe un site), al doilea corect (cel cu .edu's).

    Am invatat sa nu analizez subiectiv si sa incerc sa analizez obiectiv. Am trecut mai departe. Am cerut "amiabil" doar eliminarea datelor personale, mi-am spus punctul de vedere si atat. Propietarul a facut ce a vrut.

    2. Ofer servicii de reputation managament si indiferent ca sunt clienti putini pentru un astfel de serviciu, am reusit sa elimin diverse postari negative de pe mai mult site-uri. Am explicat cu dovezi ca acele postari/articole nu sunt reale, scopul lor final fiind doar de a denigra o companie. De fiecare data am reusit sa conving proprietarii site-urilor sa elimine sau sa modifice aceste postari.

    Am avut si client cu postari "reale", unde i-am explicat ca eliminarea lor nu il ajuta cu nimic si ii sugeram sa inercam prin a raspunde clar si detaliat problemelor, cu exemple de "indreptare" si mai ales cu dovezi clare de "indreptare", dar momentan nu se accepta un astfel de serviciu.

    ------------------

    Fiecare persoana este "deranjata" de comentariile neative, lucru normal/natural, dar unii dintre noi prefera sa invete din greseli, altii doar sa "se razbune". Sunt cazuri in care beneficiarii unor articole negative, daca nu reusesc sa "scape" de ele, recurg la injuraturi, amenintari si chiar fapte de multe ori.

    Unii din rautate prefera sa piarda timp si bani cu plangeri, avocati, etc. fara sa inteleaga ca efectiv daca un articol dispare, sunt sanse mari sa apara altul si altul si altul.

    ------------------

    Un articol detaliat despre felul in care poti scrie si felul in care poti raspunde, cred ca ofera tuturor un reper pentru diferite probleme fara raspunsuri.

    Indiferent daca este un articol cu "paragrafe" sau sunt mai multe articole intr-o categorie, eu sunt dispus sa le platesc.

    Rezultatul nu o sa fie perfect (imposibil), de aceea o dezbatere ulterioara cred ca o sa genereze si mai multe exemple cu explicatii.

    Banuiesc ca nu ati inteles nimic, asa ca il rog pe colegul Dan, sa traduca mai jos.
    Ultima modificare făcută de Tom; 26th September 2014 la 23:16.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

  7. #17
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    49

    Implicit

    Pana la urma n-am mai primit niciun feedback la articolul pe care l-am trimis acum muuulta vreme, dar totusi l-am terminat si il puteti vedea aici: Libertatea de exprimare în online

    In functie de feedback il pot extinde sau se pot naste altele, pentru ca pe site-ul respectiv am de gand sa ma "joc" putin de-a juristul in perioada urmatoare
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  8. #18
    Avatarul lui Mishu
    Mishu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    28th March 2013
    Vârstă
    55
    Posturi
    1.307
    Putere Rep
    28

    Implicit

    Foarte frumos explicate libertatea de exprimare si abuzul de drept. Dar oricat de bine ar fi facut un articol nu poate acoperi toate cazurile particulare, deci informeaza dar nu substituie discernamantul individului de a intreprinde sau nu o actiune. Feedback pozitiv cu incurajarea de a continua.

  9. #19
    Avatarul lui Marius Cristian
    Marius Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.516
    Putere Rep
    49

    Implicit

    Citat Postat în original de Mishu Vezi Post
    Foarte frumos explicate libertatea de exprimare si abuzul de drept. Dar oricat de bine ar fi facut un articol nu poate acoperi toate cazurile particulare, deci informeaza dar nu substituie discernamantul individului de a intreprinde sau nu o actiune. Feedback pozitiv cu incurajarea de a continua.
    Si ce voiai? Tratat de 748 de pagini?
    Pentru a reliefa ceva e de ajuns si un singur caz reprezentativ, nu toata cazuistica.
    Eu zic sa-i ia banii pentru acest articol, e foarte bine scris si de ajuns.

  10. #20
    Avatarul lui Mishu
    Mishu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    28th March 2013
    Vârstă
    55
    Posturi
    1.307
    Putere Rep
    28

    Implicit

    Marius, n-am zis asta!
    Dar....
    Citat Postat în original de Cristi Ursut Vezi Post
    ...In functie de feedback il pot extinde sau se pot naste altele....
    Merita continuat, sunt multe aspecte care trebuiesc acoperite. De la inregistrarea domeniilor cu nume de brand (nici nu stiti cata puscarie mi-au promis) si pana la banalul si de multe ori evidentul review negativ, toti incerca sa rezolve problemele prin amenintari.
    Un alt aspect l-a adus in atentie TOM intr-un alt topic: ai dreptate, poti castiga in instanta, dar merita sa pierzi atata timp (si implicit bani) cu declaratiile pe la "organele de ordine" si mai apoi prin procese?

    ...
    Problema in Romania este experienta precara a "organelor de ordine". Te trezesti pe la declaratii, complet aiurea = timp, bani si nervi.
    ...........
    Asa ca oricum "o dau" tot eu ies in pierdere la final. Nu am rabdare, chef si timp de pierdut.

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 9th March 2013, 21:00
  2. Vand link in articol "rent a car"
    De Toto în forumul Link-uri/Bannere
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 21st September 2012, 19:08
  3. Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 3rd February 2011, 11:54
  4. Răspunsuri: 32
    Ultimul Post: 26th March 2010, 21:38
  5. Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 29th January 2010, 20:33

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •