Rezultate 1 la 10 din 10

Subiect: Spam Detector Tool

Dan.Rades este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    3rd March 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    40
    Posturi
    275
    Putere Rep
    31

Implicit

Ideeile bune vin noaptea sau oare reinventez roata?
    Mai exact, sa zicem ca vreau sa fac un tool prin care sa poti verifica o pagina daca contine spam. Adica se introduce intr-un textbox www.seopedia.ro si toolul respectiv imi raporteaza daca/cat/ce fel de spam contine pagina respectiva, eventual cu posibilitate de raportare automata la google,yahoo, etc. Cum la ora asta googleul&others s-au dus la culcare nu pot cauta pe net, iar eu nu stiu de existenta unui astfel de tool.

Astept sugestii, pareri sau urari de noapte buna(in caz ca mai exista ceva asemanator).

Cristian Mezei este deconectat Administrator
    Reputatie:
    59
    Data înscrierii
    20th February 2005
    Locaţie
    Everywhere
    Posturi
    6.974
    Putere Rep
    59

Implicit

Nu prea exista.

Exista tool-uri pt plagiat, cum este Copyscape.

Tot ce am vazut legat de spam este Siteadvisor, o extensie pt Firefox, ca re o folosesc in mod curent.

Daca ai face un tool cu care sa detectam spam-ul, chiar ma bag sa te ajut, cu orice pot.

Ideea excelenta nu ar fi doar sa verifici un site cu un text-box.

Ci sa caute pe web-ul romanesc (un spider, un motor de cautare, cum este Murfi), site-urile care fac spam.
    Co-founder of Deepstash. Tech lover. Dinosaur. Dad. Chef.

Iskander este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    9th December 2005
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    39
    Posturi
    749
    Putere Rep
    32

Implicit

dap, ar fi un proiect de nisa.

trebuie tinut cont de mii de factori.... si de periodicitatea "spamului"

azi e asa maine e altfel

ce poti sa faci? ca textu e alb ca fondu? ca repeta acelasi cuvant dupa cuvant de zece ori? si altceva ?
    Ghid de optimizare SEO pentru începători și nu doar!

Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    3rd March 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    40
    Posturi
    275
    Putere Rep
    31

Implicit

Multam de raspuns!
    O sa incerc sa imi fac maine timp sa pun la punct algoritmul si sa scot un draft pana luni. Initial o sa merg pe varianta cu textboxul si sa vedem cum functioneaza si pe urma vedem cum putem face si un portal.
    Cand o sa am ceva concret, bag aici link. Pana atunci cine are sugestii sa le spuna

P.S.: Ce imi place la mine e ca noaptea imi vin cele mai multe ideei dastea. Am cateva pagini de agenda cu schite la proiecte pe care as vrea sa la fac. Dar ma trezesc dimineata si observ ca am cu totul altceva de facut. De ce naiba n-are ziua 48 de ore?

Toto este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    14th June 2005
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.905
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de Dan.Rades @ Mar 4 2006, 03:19 AM) [post=11578
    Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
    De ce naiba n-are ziua 48 de ore?
    Nu nu.. noaptea sa aiba 48 de ore... ca sa mai ai idei d-astea... Oricum, si eu lucrez mai bine noaptea.. Fu]
    De ce naiba n-are ziua 48 de ore?
    [/QUOTE]

Nu nu.. noaptea sa aiba 48 de ore... ca sa mai ai idei d-astea... Oricum, si eu lucrez mai bine noaptea.. Fuckin&#39; freak&#33; :blink:

Iskander este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    9th December 2005
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    39
    Posturi
    749
    Putere Rep
    32

Implicit

eu beau noaptea

deci ca idee: du-te si vezi ce spune google despre spam, yahoo si msn. de acolo poti sa incepi un algoritm.... totusi ma indoiesc.. de ce? daca era ceva aplicabil, consider ca l-ar fi impletat deja...
    Ghid de optimizare SEO pentru începători și nu doar!

Cristian Mezei este deconectat Administrator
    Reputatie:
    59
    Data înscrierii
    20th February 2005
    Locaţie
    Everywhere
    Posturi
    6.974
    Putere Rep
    59

Implicit

PS. 2.40 AM ..

Working ;

Asteptam sa ne tii la curent cu proiectul.
    Co-founder of Deepstash. Tech lover. Dinosaur. Dad. Chef.

Krumel este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    65
    Data înscrierii
    15th November 2004
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    45
    Posturi
    6.261
    Putere Rep
    65

Implicit

Resurse despre Spam in categoriile din DMOZ si citeste sectiunea din forumul nostru. Am incercat sa adun diferite resurse...utile candva....
    Succes si felicitati pentru initiativa.
    Krumel - apeleaza la serviciile oferite de mine prin formularul de pe blog.

Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    3rd March 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    40
    Posturi
    275
    Putere Rep
    31

Implicit

Mda, deci am studiat azi vreo 2 ore problema.
    Initial, vroiam sa fac o chestie mai simpla: se introduce pagina de verificat, se incarca intr-un iframe ascuns, se proceseaza cu javascript:nr. de cuvinte si expresii in keywords, title, description, cum se regasesc ele in pagina, daca exista elemente(linkuri, paragrafe, divuri, h1,2 etc) ascunse (display:none/z-index/left: -200 de ex), daca exista texte de culoarea backgroundului, spam in titleul linkurilor/imaginilor, spam intre tagul <noscript>, redirectare. Dupa procesare se raporta daca pagina contine spam si gradul acestuia.
    Legat de asta(gradul spamului) ar fi de discutat, adica daca in toata pagina exista 1-2 h1 ascunse e una daca am kilometrii de spam in kewywords,divuri ascunse(sau divuri ascunse cu multe linkuri si spam in ele) e alta. Deci ar fi binevenite niste sugestii legate de modul de ranking al spamului intr-o pagina.
    Cam astea ar fi fost initial. Insa sunt cateva chestii care nu se pupa:
    - pentru cineva avizat nu ar fi cu mult mai utila decat un view-source, decat ca nivel de analiza(cat spam dintr-un anumit tip)
    - procesarea linkurilor din pagina,la o pagina cu o adancime mare sau cu numar mare de linkuri deja nu mai e practic sa o fac client-side. Ma rog e discutabila chestia asta, adica daca pe pagina index exista spam e de presupus ca si pe celelalte este sau nu mai intereseaza daca e(o data ce mother fuckerul a spamat, il declar ca spam si gata). Pe de alta parte, daca nu urmez linkurile(ma refer la cele din acelasi domeniu) nu pot sa detectez spamul de tip machine-generated pages sau domeni duplicat.
    - ideea de a face un spider care sa caute spamul si un portal pentru asta prezinta potential si incepe sa-mi placa din ce in ce mai mult. Asta inseamna cod serverside. Creste complexitatea(cu mult), scade posibilitatea de analiza a javascriptului si cssului din pagina. Insa imi creste foarte mult puterea de analiza in timp, pentru ca pot indexa pagina respectiva, pot vedea cum a evolueaza spamul in pagina sau daca dispare, pot urmarii mult mai bine linkurile din pagina(ma gandesc ca harvestand linkurile din paginile cu spam si folosind google search api sa fac ca o harta neagra a domeniilor de linkspam), raportari periodice la google ale paginilor din bd... in fine se pot face multe.
    Ma gandesc sa folosesc phpdig(nu l-am folosit niciodata, trebuie sa ma uit peste cod sa vad cat de simplu e de modificat/extins). Daca aveti alte sugestii la alt script le astept(oricum o sa mai caut si eu pe net sa vad ce mai exista).

Ok, cam atat despre asta azi. Probabil ca o sa dureze ceva pana o sa am o implementare functionala(ca deh sunt in urma cu niste chestii de numa).

Pana atunci astep sugestiile si sfaturile voastre aici.

GExGE este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    13th June 2005
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    37
    Posturi
    373
    Putere Rep
    32

Implicit

talk to murfi.ro poate faceti ceva impreuna
    Sunt GExGE si folosesc cel mai simplu site de curs valutar.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 14th April 2009, 00:55
  2. misu tripped AE detector
    De Cristian Mezei în forumul Regulile si politica noastra
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 14th December 2006, 21:11
  3. dino_romania tripped AE detector
    De Cristian Mezei în forumul Regulile si politica noastra
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 12th December 2006, 06:15
  4. Dr Zun tripped AE detector