Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: PayPal Top Up Account (?)

  1. #1
    Avatarul lui danP
    danP este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    27
    Data înscrierii
    19th October 2010
    Locaţie
    RO
    Vârstă
    30
    Posturi
    458
    Putere Rep
    27


    Question PayPal Top Up Account (?)

    Salut. Am observat o chestie noua (?) in PayPal: Top Up Account: https://www.paypal-topup.ro/

    (Link-ul apare sus pe bara de navigatie din contul de PayPal)

    What is online top-up of PayPal account?
    Online top-up of a PayPal account is a new service, which allows PayPal users to top up their PayPal accounts from their own bank account in the short time.
    If you do not possess a credit card and there is no money on your PayPal account you don’t have to give up on online shopping. Now you can top-up your PayPal account online if you have an account with one of the following banks:
    1. UniCredit Tiriac Bank
    2. Raiffeisen Bank
    3. VOLKSBANK
    4. Bank Leumi
    5. Alpha Bank
    Poate explica cineva ce este acest Top Up?

  2. #2
    Avatarul lui astterx
    astterx este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    21st May 2013
    Locaţie
    craiova
    Posturi
    128
    Putere Rep
    22


    2 out of 2 members found this post helpful.

    Implicit

    pana acum puteai adauga un card bancar contului tau de paypal. acum daca ai cont bancar deschis la una din bancile enumerate si nu ai card atasat contului sau este expirat de exemplu, poti adauga direct datele contului bancar in contul de paypal.
    Ultima modificare făcută de astterx; 17th September 2013 la 00:34.

  3. #3
    Avatarul lui mike07
    mike07 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    30th April 2008
    Posturi
    524
    Putere Rep
    36


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de astterx Vezi Post
    pana acum daca nu aveai bani in contul de paypal aveai posibilitatea de a adauga un card bancar la cont si la efectuarea unei plati iti retrageau banii din cont. acum ai posibilitatea de a adauga direct cont bancar (deschis la una din bancile enumerate) si la plati efectuate fara a avea bani in contul de paypal iti retrage automat din contul bancar.
    Nu e chiar asa...
    Online top up of PayPal account is very simple; you will make a transfer from your bank account to the bank account of TrustPay and in couple of minutes you will receive the money from TrustPay’s PayPal account to your PayPal account.
    Acum ai posibilitatea sa transferi TU suma pe care o doresti cu limitarile specificate, de la una din cele 5 banci mentionate (la care durata transferului este mai mica) sau de la oricare alta banca din RO (durata va fi de cateva zile).
    Totul este descris foarte clar aici: https://www.paypal-topup.ro/HowItWorks.aspx

    Transferul se face prin intermediar, din banca ta catre banca unde are TrustPay (procesor de plati din Slovacia) contul si din contul PayPal al TrustPay catre contul tau de PayPal. Daca apare linkul in contul de PayPal inseamna ca este autorizat si de catre Paypal. In plus, vad ca site-ul este verificat oficial si de PayPal prin Verisign, deci e sigur.

  4. #4
    Avatarul lui astterx
    astterx este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    21st May 2013
    Locaţie
    craiova
    Posturi
    128
    Putere Rep
    22


    Implicit

    Citat Postat în original de mike07 Vezi Post
    Nu e chiar asa...
    ma rog corect este cum zici, insa concluzia este aceiasi: pentru a adauga bani in contul de paypal este suficient sa ai un cont bancar, nu ca pana acum cand era necesar si un card bancar atasat contului

  5. #5
    Avatarul lui Nichita
    Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    90
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    3.415
    Putere Rep
    90


    Implicit

    Citat Postat în original de astterx Vezi Post
    ma rog corect este cum zici, insa concluzia este aceiasi: pentru a adauga bani in contul de paypal este suficient sa ai un cont bancar, nu ca pana acum cand era necesar si un card bancar atasat contului
    Am incercat acum cateva zile sa transfer niste bani de pe card catre contul Paypal. Nu am gasit ninaieri optiunea asta. Am inteles ca doar cateva tari pot efectua aceasta procedura iar Romania nu se afla printre ele.

  6. #6
    Avatarul lui astterx
    astterx este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    21st May 2013
    Locaţie
    craiova
    Posturi
    128
    Putere Rep
    22


    Implicit

    Citat Postat în original de Nichita Vezi Post
    Am incercat acum cateva zile sa transfer niste bani de pe card catre contul Paypal. Nu am gasit ninaieri optiunea asta. Am inteles ca doar cateva tari pot efectua aceasta procedura iar Romania nu se afla printre ele.
    In meniul [My account] ai optiunea [Top Up Account (Instantly)]. Dupa accesare iti va aparea un formular in care poti alege una din bancile:
    UniCredit Tiriac Bank Romania
    Raiffeisen Bank Romania
    Volksbank Romania
    Bank Leumi Romania
    Alpha Bank Romania
    Banca Transilvania Romania
    Banca Comerciala Romana

    si apoi suma de transferat.

  7. #7
    Avatarul lui geo888
    geo888 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    12th December 2007
    Posturi
    259
    Putere Rep
    32


    Implicit

    E ok. Am transferat din cont BCR lei. Am ales suma de 10 euro la curs BCR. Banii in euro ajung fara comision in contul paypal. Posibil sa fie mai convenabila aceasta varianta uneori decit cardul in lei atasat.

  8. #8
    Avatarul lui lucicj
    lucicj este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    6th December 2013
    Locaţie
    Cluj, RO
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Mă gândesc că acest lucru ar fi util pentru a evita unele comisioane de conversie valutară: dacă folosești direct sumele din contul de Paypal pentru a achita ceva la comercianții care îl acceptă, nu mai plătești nimic în plus, decât exact suma specificată la check-out. În schimb, la plata cu retragerea sumei de pe card, ți se reține un comision - se adună câțiva lei pt. o comandă de cca. 200 (o singură dată am cumpărat ceva din China astfel și am observat analizând extrasul de la bancă).

  9. #9
    Avatarul lui clawbc
    clawbc este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    14th February 2008
    Locaţie
    Berlin
    Vârstă
    39
    Posturi
    91
    Putere Rep
    30


    Implicit

    Am folosit si eu PayPal Top Up sa incarc contul de paypal. La inceput am crezut ca am facut vreo prostie si am trimis niste bani aiurea, dar pana la urma a fost ok. Am trimis RON dintr-un cont de ING, desi ING nu se afla printre bancile din lista. Suma a fost trimisa catre un cont de UniCredit, am trimis dimineata in jur de 11:00 si am primit banii pe la 15:00 in contul de Paypal.

    Este o varianta daca nu vrei sa atasezi un card la contul tau.
    Cauti ceva de inchiriat sau produse Apple?

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. My paypal account is limited [ HELP ]
    De MaXz în forumul PayPal
    Răspunsuri: 15
    Ultimul Post: 17th February 2014, 09:56
  2. Top Up Account (Instantly) de la PayPal
    De Chivu Mihai în forumul PayPal
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 26th August 2013, 20:12
  3. Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 27th October 2012, 12:58
  4. Santa claus paypal account
    De PhoeniXman în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 9th December 2011, 16:23
  5. Your account is limited
    De Mihai Alexandru în forumul PayPal
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 24th July 2011, 09:44

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •