Pagina 84 din 106 PrimulPrimul ... 3474828384858694 ... UltimulUltimul
Rezultate 831 la 840 din 1053

Subiect: Noutati De La Google

dary5ro este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    7th June 2005
    Locaţie
    Romania
    Vârstă
    46
    Posturi
    364
    Putere Rep
    30

Implicit

La mine un domeniu exact match a disparut de pe prima pagina si a ajuns pe pagina 57, desi are content original si statea pe prima pagina sau a doua de aproape un an de zile.
    Acum am vazut ca apar in loc, mai multe site-uri care nu prea au treaba cu respectiva cautare.
    Si eu sper sa se refaca ceva, altfel cred ca Google isi bate joc de noi.

Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    122
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    3.169
    Putere Rep
    122

Implicit

Am deschis un topic http://forum.seopedia.ro/google/2405...tml#post220574 special pt modificarea de ieri.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

avram este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    51
    Data înscrierii
    7th May 2011
    Posturi
    1.361
    Putere Rep
    51

Implicit

Official Google Webmaster Central Blog: Google Webmaster Guidelines updated

--- Later Edit --- (ca mi-a fost lene sa apas "Edit")

Search quality highlights: 65 changes for August and September - Inside Search
    [project “Page Quality”] This launch helped you find more high-quality content from trusted sources.
    [project “Page Quality”] We refreshed data for the "Panda" high-quality sites algorithm.
    Google Panda Update 20 Released, 2.4% Of English Queries Impacted
    Ultima modificare făcută de avram; 4th October 2012 la 20:53.

doro este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    8th September 2007
    Locaţie
    Berlin / Bucharest
    Posturi
    988
    Putere Rep
    31

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Asta nu era până acum:
    "Buying or selling links that pass PageRank. This includes exchanging money for links, or posts that contain links; exchanging goods or services for links; or sending someone a “free” product in exchange for them writing about it and including a link"
    Deci, oamenii ăştia vorbesc serios? N-am voie să trimit unui blogger produsele mele ca să primesc feedback despre ele????

You can prevent PageRank from passing in several ways, such as:

Adding a rel="nofollow" attribute to the <a> tag
    Redirecting the links to an intermediate page that is blocked from search engines with a robots.txt file
    E o glumă, nu? Dacă vreau ca cineva să scrie despre produsul meu trebuie să-l rog frumos să-mi pună nofollow pe link?
    Asta s-o creadă ei. Doamne, ce măgari s-au făcut!
    Later Edit: câţi dintre voi o să vă puneţi nofollow pe linkurile din semnătură? :-)
    Later Edit2: ştiţi care e viitorul, nu? O joacă stupidă de-a leapşa între SEOişti, unde fiecare raportează pe fiecare pentru că a cumpărat/vândut publicitate fără să fi pus atribut nofollow pe ea.
    Ultima modificare făcută de doro; 4th October 2012 la 21:29.

danielicb este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    4th February 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    34
    Posturi
    440
    Putere Rep
    29

Implicit

Link Building = Dead in max un an. Cred ca or sa puna mai mult accent pe onpage si pe SocialMedia.
    SEOarch.ro - Strategii si Tehnici de Optimizare. SEO nu inseamna SPAM.

Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    88
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    4.017
    Putere Rep
    88

Implicit

Citat Postat în original de danielicb Vezi Post
    Link Building = Dead in max un an. Cred ca or sa puna mai mult accent pe onpage si pe SocialMedia.
    Neeah. Care ar fi diferenta intre offsite spam si onsite spam? E acelasi rahat. Iar social media ... se poate manipula la fel de usor...
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

100R este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    1st December 2010
    Posturi
    749
    Putere Rep
    32

Implicit

Daca chiar ar conta la ceva, si s-ar face eforturi sa previna fraudarea sistemului atunci e mai greu de manipulat.
    Ultima modificare făcută de 100R; 5th October 2012 la 16:49.

sergiuliano este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    15th October 2010
    Vârstă
    39
    Posturi
    499
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de robyroy Vezi Post
    Neeah. Care ar fi diferenta intre offsite spam si onsite spam? E acelasi rahat. Iar social media ... se poate manipula la fel de usor...
    de-asta cand vine vorba de social media cei de la Google tin cont mai mult de google+ pentru ca au controlul asuprta algoritmului de reputatie al conturilor si probabil ca or sa implementeze filtre din ce in ce mai complexe pentru neutralizarea spam-ului
    GeoRanker - Local SEO Reverse Engineering Platform

danielicb este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    4th February 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    34
    Posturi
    440
    Putere Rep
    29

5 out of 5 members found this post helpful.

Implicit

Citat Postat în original de sergiuliano Vezi Post
    de-asta cand vine vorba de social media cei de la Google tin cont mai mult de google+ pentru ca au controlul asuprta algoritmului de reputatie al conturilor si probabil ca or sa implementeze filtre din ce in ce mai complexe pentru neutralizarea spam-ului
    Eu nu cred asta, insa imi place foarte mult rel=author pe care il poti face cu G+. Google are acces la datele twitter, la fel si Bing. Google se uita si la share-urile pe Fb, la fel si Bing, cred ca mai mult Bing.

Avand in vedere ca asta este un post despre schimbari in Algoritmii Google, am stat si am analizat toate articolele din 2012 dupa InsideSearch. Cu riscul de a-mi face reclama mai multa ca acum, am scris un articol astazi (este foarte lung, daca nu aveti chef de citit, mergeti la sfarsit ca sunt niste concluzii trase):Schimbari in Algoritmii Google in 2012. Dupa ce am analizat toate acele mici schimari in algoritmi am ajuns la niste concluzii. Accept orice critici si alte pareri, tot ce am scris acolo sunt concluziile mele, nu trebuie luate ca atare si probabil ca nici nu trebuie dat in cap.

Pe tot parcursul acelor modificari ale algoritmilor au iesit permanent in fata niste cuvinte: autocomplete, freshness, local, Panda, quality pages, synonyms, safe search, long tail, natural language, news, misspelling correction, sitelinks.

Le-am disecat pe fiecare in parte si am tras niste concluzii, care nu sunt neaparat conspirative, mi se pare doar ca sunt cu 2 taisuri.

1. autocomplete: Google vrea cat mai multe cautare in acest motor, pentru asta ne ajuta si ne da mura-n gura tot ce vrem sa cautam si cautam super repede. Pro: Cautari rapide si multe in timp scurt, utilizator multumit. Con: mai multe cautari, mai multe clickuri in PPC, mai multi bani la Google.
    2. Panda+Pinguin Sunt 2 algoritmi la care se fac permanent imbunatatiri, si sunt croiti sa combata spamul. Pro: Mai putine rezultate proaste. Con: Se mai fac si greseli cu acesti algoritmi.
    3. freshness nu ai blog in site, esti 0 in google, nu adaugi continut nou esti 0 in google. Cred ca se aplica si la linkuri. Nu credeti? Pro: continut nou+info nou adaugat. Con mult de munca pentru lenesi.
    4. local rezultatele locale vor fi de viitor, mai ales pentru mobile/tablete. Pro: E mai usor sa optimizezi pentru rezultate locale. Con: ce faci daca ai un business in care oferi servicii in toata Romania?
    5. Pagini de calitate in SERPs asa ar fi normal sa fie. Pro mai putine mizerii in fata. Con: Nu am
    6. Folosirea de sinonime. Este foarte normal. Haine=Imbracaminte sunt 2 cautari cu volume diferite lunare. Pro mai mult trafic din cautari relevante. Con: con este doar daca nu le folosesti.
    7. Google News sunt in stransa legatura cu Freshness. Pro afli rapid ce se intampla in tara si in lume. Con: Daca stirile tale nu sunt de actualitate si nu ai site autoritar nu apari in Google, in plus strica SERPul pentru anumite cautari din cauza Blended Search Result - rezultatele amestecate.
    8. Safe search este normal, mai ales ca sunt utilizatori de internet si sub 18 ani. Pro copii vostri nu au acces sau au acces ma greu la pr0n. Con la...ii sunt tristi.
    9. Long tail au inceput oamnenii sa caute si altfel in afara de laptop, cazare, mancare, etc. Pro mai usor de optimizat pentru long tail si Google face o treaba mai buna in a da rezultate relevante pentru ele. Con vine PPC-ul din spate pe long tail.
    10. Limbaj natural/natural language Google incearca sa inteleaga cu ajutorul limbajului natural intentiile noastre de cautare, il vad ca Hot Topic de viitor. Pro nea Gica o sa fie multumit ca lui ii arata Google unde e stana si ii si spune ce e aia. Con Noi vrem ca Nea Gica sa cumpere harta de la noi (posibil printr-un link de afiliat) ca sa ajunga la stana.
    11. Answers Google vrea sa detina toate raspunsurile, sunt legate mult de natural language. Pro aflam rapid orice. Cons copii nostri trebuie sa aiba interdictie la Google sa caute in carti. Mai putin trafic pe site-uri.
    12. Misspelling correction daca nu te corecteaza la scoala, te corecteaza Google. Pro multa lume o sa invete sa scrie corect. Con: Mai multe cautari pentru PPC, mai multe clicuri PPC.
    13. Sitelinks. Pro: CTR mai mare pentru cei care le au. Con Sper sa fie doar pentru rezultatele organice.
    14. Imagini & Video. Cred ca era normal sa se puna accent mai mult pe ele. Pro pot sa apara mai des in cautari, daca folositi microdata/microformate puteti lista videourile frumos in SERP. Con Sunt greu de facut.

Au mai fost modificari cu privile la UI (user interface), in rezultate. Sunt convins ca le-au facut ei in asa fel incat sa dai click pe linkurile platite. O mare mizerie mi se pare asta. Nu zic ca nu sunt relevante rezultatele PPC, dar cele organice?

!!! Mentionez ca in mai toate articolele si modificarile mentionau aceste cuvinte/topicuri.

Mi-am permis sa fac niste predictii pentru viitor pe baza afirmatiilor de mai sus. Mixul pentru viitor care cred ca va avea succes: Brand+Continut Bun(Imagini frumoase si video)+Mobile/Tablete (optimizare site pentru ele, optimizare locala)+Optimizare Locala+Optimizare Long Tail+Social Media=Succes.

PS: Repet sunt niste pareri ale mele, le puteti interpreta cum doriti, cum vreti. Am incercat sa vad si partile bune si pe cele rele. Cele bune imi par a fi doar pentru utilizatorul de rand, pentru noi care vrem sa facem si bani dupa SEO pare putin mai trist. Oricum sunt 100% convins ca SEO/LinkBuilding nu sunt pe moarte, au nevoie doar de niste schimbari majore, schibari la care noi baietii isteti ne vom adapta.

PS2: Am scris o ora la asta

Cred ca linkurile slabe/artificiale (directoare, directoare de articole, social bookmarking, comentarii) vor fi devaluate mult de tot in viitor. Sper sa ma contraziceti aici si sper sa nu am dreptate, pentru ca linkuri naturale nu vin, mai ales in RO.
    SEOarch.ro - Strategii si Tehnici de Optimizare. SEO nu inseamna SPAM.

kalu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    15th October 2010
    Posturi
    64
    Putere Rep
    19

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Parerea mea este ca Google n-ar mai fi creat Penguin daca ar fi avut de gand sa scoata link buildingul din schema asa repede, s-au vreodata. Si crearea algoritmului cat si constanta lui optimizare costa bani, si nu cred ca google arunca cu banii asa degeaba.

La urma urmei si linkurile au rolul lor in a arata cu degetul catre un site ca merita citit. Poate puterea lui va mai scade ca si influenta in urcare siturilor pe cuvinte cheie, dar nu cred ca va fi eliminat.
    If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 13th May 2009, 18:21
  2. Noutati in cautare
    De kleampa în forumul Google
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 12th May 2009, 13:57
  3. Noutati Gmail
    De thefan în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 8th November 2008, 14:59
  4. Noutati ROTLD