Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Promovare dupa diverse cuvinte cheie.

iulianfill este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    7th November 2010
    Posturi
    67
    Putere Rep
    19

Arrow Promovare dupa diverse cuvinte cheie.

Salutare.
    Cer si eu un sfat. Am un site cu si despre invitatii de nunta, si vreau sa-l promovez dupa mai multe cuvinte cheie.
    Dupa cuvintele cheie legate de "invitatii" este prezent in google, dar dupa alte cuvinte cheie cum ar fi "nunta" sau "rochii de mireasa" nu intra in google, am pus si linkuri cu aceste cuvinte cheie pe diverse site-uri, si articole pe site, si oricum nu apare site-ul in Google dupa aceste cuvinte.
    Voi fi recunoscator pentru sfaturi de valoare.

GrindcoreVlad este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    17th August 2010
    Locaţie
    Cluj Napoca
    Vârstă
    36
    Posturi
    57
    Putere Rep
    20

Implicit

De ce ai vrea să promovezi un site care se ocupă de invitații de nuntă pentru o expresie cum ar fi "rochii de mireasă"?
    E ca și cum ai vrea să cumperi lactate și ai intra într-un magazin care vinde gogoși, deoarece pe ușa lui scria într-un colț "lactate". Ai fi mulțumit de serviciile oferite de acel magazin? Ai mai intra în el? L-ai recomanda prietenilor care doresc să cumpere lactate? L-ar lista cineva într-un catalog de magazine la rubrica "magazine de unde poți cumpăra lactate"? Nu știu dacă e cea mai bună analogie dar spre că ai înțeles ceea ce vreau să spun.

Trebuie să alegi cuvintele care se potrivesc site-ului tău și nu expresii din domenii conexe dar care nu prea au legătură domeniul tău de activitate.

Cuvântul "nuntă" de asemenea nu cred că e potrivit pentru site-ul tău. Cel puțin nu atâta timp cât oferi exclusiv informații sau servicii doar despre invitații de nuntă. Dacă îți vei lărgi arealul de servicii/informații și vei avea conținut mai generalist, atunci cu siguranță vei apărea listat. De asemenea se poate ca un astfel de cuvânt să aibă o concurență foarte mare iar site-ului tău să-i trebuiască mai mult timp și muncă pentru a apărea pe primile pagini.

Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    7th November 2010
    Posturi
    67
    Putere Rep
    19

Implicit

GrindcoreVlad - multumesc pentru raspuns. Am inteles ce vreai sa spui.
    Dar chestia este ca pe acest site se reclameaza si saloane de mariaj care se ocupa de rochii de mireasa, sunt vreo 6 saloane de mariaj fiecare cu articolele sale si cu cite o galerie de rochii de mireasa fiecare. Site-ul este deschis deja de vreo 4 luni si in tot rastimpul asta a aparut in google doar dupa cuvintele cheie legate de invitatii, insa am pus linkuri si cu cuvinte cheie cum ar fi "rochii de mireasa", dar dupa aceste cuvinte in genere nu a nimerit in Google nici pe a 100 pagina.
    Ce as putea face ca sa grabesc acest proces?
    Pentru a avea o inchipuire mai corecta si mai clara despre ce este vorba, iata siteul : Invitatiemd.com - Ghid de nunta si invitatii

lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    93
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    44
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    93

Implicit

Tu castigi bani din vazarea de invitatii sau vanzare de rochii de nunta? Daca castigi doar din invitatii, optimizeaza pe diverse expresii long tail specifice profilului tau, optimizarea pentru cuvinte care nu aduc bani este pierdere de timp si de bani, investeste in ce este relevant pentru tine nu in altceva, nmisa "rochii de mireasa" are oarecare concurenta, si daca nu stii suficient de bine SEO cam greu sa ajungi in primele pozitii
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    7th November 2010
    Posturi
    67
    Putere Rep
    19

Implicit

Lovelife, cistig bani din vinzarea de invitatii de nunta. Dar pe viitor vreau sa cistig si de pe publicitate pe site. Dar pentru ca saloanele de mariaj sa fie cointeresate sa publice informatia lor la noi pe site trebuie sa aduc site-ul pe primele pozitii si dupa aceste cuvinte cheie. Dar la moment inca nu merge vorba de primele pozitii, dar de faptul ca site-ul in genere nu nimereste in Google dupa cuvinte de gen "rochii de mireasa".
    Nu pot spune ca stiu suficient de bine SEO, dar pentru asta sunt aici, ca sa invat lucruri noi .
    Astept sfaturi cum as putea sa-l promovez si dupa cuvintele cheie care ma intereseaza...

lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    93
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    44
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    93

Implicit

site-ul este nou? Eu asa am impresia, asa ca este nevoie si de rabdare. Este cam greu sa castigi si bani din publicitate si din vanzare de invitatii, daca transformi site-ul intr-un portal, scade rata de conversie de vanzare invitatii, si nu situ daca se merita, apoi traficul pe aceasta nisa nu stiu cat de consistent poate fi pentru tine astfel incat sa fie interesati cei de pe aceasta nisa sa faca publicitate la tine. Analizeaza concurenta (cei ce vand publicitate) si vezi estimati ce castiguri pot fi din asta.
    Ai de citit de pe acest forum multe subiecte ca sa poti invata sa optimizezi un site bine, sunt multe de facut, si nu are rost sa iti explice cineva in acest post
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    7th November 2010
    Posturi
    67
    Putere Rep
    19

Implicit

Lovelife, am analizat si concurentii - cel putin inca 2 site-uri care au acelasi gen de activitate si la fel au pus publicitate la ei pe site.
    Site-ul este deschis de aproape 4 luni.
    Eu as dori sa-mi explice cineva in acest post doar de ce nu a nimerit site-ul in Google dupa asa cuvinte cheie cum sunt "rochii de mireasa" spre exemplu, caci sunt si articole despre asta pe site, si linkuri catre site am pus cu aceste cuvinte.
    Mai departe cu promovarea spre primele pagini ma clarific eu, principalul este sa nimeresc in SERP dupa aceste cuvinte cheie !

GrindcoreVlad este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    17th August 2010
    Locaţie
    Cluj Napoca
    Vârstă
    36
    Posturi
    57
    Putere Rep
    20

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Ca să te plasezi pe poziții bune în SERPs cu pagini interne trebuie fie să ai trust&authority ridicat pentru site, fie să ai link-uri către pagina internă vizată.
    În cazul de față ar fi indicat să atragi link-uri cu keyword-uri în anchor text-e către paginile interne pentru care dorești să rank-ezi.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Cuvinte cheie google
    De crysty_23 în forumul Google
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 31st July 2009, 01:22
  2. Subdomenii cuvinte cheie
    De Popescu Marian în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 25th March 2009, 15:43
  3. cuvinte cheie ...
    De orio777 în forumul Google
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 7th February 2007, 14:49
  4. analiza cuvinte cheie
    De Bogdan Citoiu în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 16th November 2006, 18:10
  5. Cuvinte cheie.
    De Brindusa în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 3rd January 2006, 18:04

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •