Deci sa inteleg ca o penalizare pinguin se poate "remedia" cu disavow links fara reconsiderare?
Deci sa inteleg ca o penalizare pinguin se poate "remedia" cu disavow links fara reconsiderare?
Depinde de tipul penalizarii
Daca este penalizare manuala e musai un reconsideration
Daca este penalizare de algoritm este inutila o cerere de reconsiderare, deoarece ei nu pot face nimic.
Si din ce am inteles eu algoritmul Pinguin da un fel de punctaj pentru SPAM fiecarui domeniu (acum la pinguin 2.0 au zis ca da fiecarei pagini in parte), se nalizeaza toate link-urile catre fiecare pagina. Si aceast punctaj se scade din punctajul pentru pozitionarea in cautari diferenta este ca acest punctaj de pinguin este revizuit odata la cateva luni, identic cum se face si la PR, ce sa calculat pe 23 mai va fi valabil inca 4 luni pana are loc urmatorul refres de pinguin (nu neaparat update)
Asta am inteles eu nu stiu daca este corect
Am facut si eu un disavow acum cateva zile la un site ce a pierdut 70% din trafic la primul pinguin, a recuperat 10% la pinguin 2.0 (nu am mai adaugat nici un fel de link-uri de aproapte 1,5 ani) si o sa vedem daca recupereaza si cum recupereaza la urmatorul update
Intre timp eu incerc sa scap si de link-uri naspa (500 root site-wide)
Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama
Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)