Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: site bilingv vs google seo

Afișare hibrid

  1. #1
    Avatarul lui pitagora
    pitagora este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    18th January 2008
    Locaţie
    Cluj
    Vârstă
    38
    Posturi
    71
    Putere Rep
    30


    Implicit site bilingv vs google seo

    Lucrez la un site atat in engleza cat si in romana (cel putin la inceput - la un moment dat voi mai adauga limbi). Site-ul este pe domeniu .com. Cel putin la inceput tinta sunt romanii dar in cateva luni trecem pe international. M-am gandit ca limba sa fie selectata in functie de ip. Daca ai ip din romania il vezi implicitit in romana, daca nu in engleza. Evident undeva pe site este o optiune de schimbat limba.

    Acuma vine problema: Ce sa fac ca sa indexeze google-ul corect situl in ambele limbi? Cum ar trebui sa arate url-ul ca sa ii placa la google? Ce se intampla cu linkurile catre site? Cand o sa apara link-uri de pe site-uri in mai multe limbi catre el va stii google ca defapt ele sunt relevante? Adica daca google-ul intra pe el va vedea implicit in engleza (deci va crede ca e un site in engleza) si va avea un link catre versiunea in romana. Apoi sa zicem ca ca vedea 100 de ibl-uri de pe site-uri in romana catre exemplu.com. Nu se supara? Cum sa fac?

    Cum trebuie sa arate url-ul, si daca trebuie ce fel de redirectari trebuie sa folosesc? Mentionez ca site-ul este o aplicatie web, nu e vorba de pagini html diferite ci de o variabila din session care face diferenta.

  2. #2
    Avatarul lui GExGE
    GExGE este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    13th June 2005
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    38
    Posturi
    373
    Putere Rep
    35


    Implicit

    Sunt mai multe variante:

    - folosesti cate un director pentru fiecare limba, alegand una implicita. De ex www.domeniu.com/ro si www.domeniu.com/en , specificand in tagul html despre ce limba e vorba (<html lang="ro">). Trecerea de la o limba la alta sa nu se faca prin javascript sau redirecturi, ci link normal.

    - folosesti subdomenii pentru fiecare limba, metoda pe care nu o recomand pentru ca trebuie facuta o pagina speciala pentru alegerea limbii (homepage-ul de pe domeniu principal)

    - folosesti subdomeniu pentru limbile secundare. In felul acesta iti poti promova separat partile site-ului.

    Astept si eu alte raspunsuri , ce variante ar mai fi si ce implica acestea !

    O zi buna!
    Sunt GExGE si folosesc cel mai simplu site de curs valutar.

  3. #3
    Avatarul lui maxxone
    maxxone este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    31
    Data înscrierii
    29th May 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    30
    Putere Rep
    31


    Implicit

    Eu am avut aceeasi "dilema" si am rezolvat-o facand 2 siteuri: pe .com si pe .ro (la mine datele problemei au fost si un pic diferite pt ca cele 2 versiuni ale sitului nu sunt similare).
    Totul este relativ!
    SEOcontest2008

  4. #4
    Avatarul lui Voodoo_H
    Voodoo_H este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    26th February 2008
    Vârstă
    41
    Posturi
    27
    Putere Rep
    30


    Implicit

    Eu zic sa folosesti mod_rewrite.
    Tot ce corespunde regulii xxx.com/ro/etc sa fie directionat catre xxx.php?limba=RO , iar xxx.com/en/ catre xxx.php?limba=EN
    IBL romanesti le pui catre xxx.com/ro/ si cele din afara catre xxx.com/en/
    Solutia am "inventat-o" acum pe loc, astept pareri

  5. #5
    Avatarul lui pitagora
    pitagora este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    18th January 2008
    Locaţie
    Cluj
    Vârstă
    38
    Posturi
    71
    Putere Rep
    30


    Implicit

    Ar mai fi problema cu prima intrare cand se selecteaza o limba automat. Adica tasteaza sa zicem user-ul link-ul in adress bar moment in care site-ul ar trebui dupa ip sa vada ca e din romania si sa ii afiseze versiunea in romana. S-a zis mai sus sa nu folosesc redirecturi.....atunci cum sa fac?
    eu as face ceva de genul site.com/index.aspx?lang=ro si site.com/index.aspx?lang=en, dar tot trebuie sa redirectez catre una din 2.

    Iar ibl-urile....cum crezi tu ca pot eu controla cum or sa apara? Apar ele cum le pune lumea...si ma gandesc ca or sa puna site.com fara alte chestii in capat

  6. #6
    Avatarul lui Cristian Mezei
    Cristian Mezei este deconectat Administrator
    Reputatie:
    62
    Data înscrierii
    20th February 2005
    Locaţie
    Everywhere
    Posturi
    6.975
    Putere Rep
    62


    Implicit

    Nu cred ca ar trebui sa livrezi versiuni regionale, bazandu-te pe IP-ul vizitatorului.

    Eu am IP de Romania, si prefer oricand un website in lb. engleza de ex.

    Este si o regula de accesibilitate sa nu oferi continut automat vizitatorile, bazandu-te pe ce crezi tu ca vrea el sa citeasca.

    Eu zic sa afisezi foarte vizibil sectiunea de schimbare a limbii si e de ajuns.

    Acuma vine problema: Ce sa fac ca sa indexeze google-ul corect situl in ambele limbi? Cum ar trebui sa arate url-ul ca sa ii placa la google?
    Sa folosesti URL-uri rescrise frumos.

    Asta inseamna sa ai :

    www.domeniu.ro/en/article-title/
    www.domeniu.ro/ro/titlu-articol/
    www.domeniu.ro/fr/title-article/

    etc.
    Ultima modificare făcută de Cristian Mezei; 26th March 2008 la 00:29.
    Co-founder of Deepstash. Tech lover. Dinosaur. Dad. Chef.

  7. #7
    Avatarul lui pitagora
    pitagora este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    18th January 2008
    Locaţie
    Cluj
    Vârstă
    38
    Posturi
    71
    Putere Rep
    30


    Implicit

    Citat Postat în original de Cristian Mezei Vezi Post
    Nu cred ca ar trebui sa livrezi versiuni regionale, bazandu-te pe IP-ul vizitatorului.

    Eu am IP de Romania, si prefer oricand un website in lb. engleza de ex.

    Este si o regula de accesibilitate sa nu oferi continut automat vizitatorile, bazandu-te pe ce crezi tu ca vrea el sa citeasca.
    Poate o sa zici ca sunt incapatanat dar la inceput vreau sa lansez site-ul pe romania si pe urma sa-l extind. Cel putin in Romania fac si reclama neonline la el. Cum insa in romania mai exista site-uri asemanatoare (nu foarte...evident aduce ceva nou ca altfel nu as face) ca sa pot concura cu altii trebuie sa fie la fel de usor de utilizat pentru tot romanul. Stiu ca ideal ar fi sa fie in engleza si sa alegi tu alta limba daca vrei dar cum la inceput cel putin 90% din vizitatori vor fi romani n-am ce face. Nu-mi permit sa-i alung vazand ca e un site in engleza si crezand ca nu e de ei. Daca prefera ei limba engleza o sa o poata schimba usor.

    Cum m-am gandit eu e sa pun in site.com/default.aspx scriptul de redirectare dupa ip si sa redirectez pe site.com/default.aspx?lang=ro sau daca gasesc ceva modul de mod_rewrite pt iis site.com/ro/default.aspx. Acuma vine intrebarea...cum e mai bine sa fac aceasta redirectare in cadrul site-ului? 301, 302, meta refresh, javascript? Vreau sa fie cat maine si pt google...tindand cont ca link-urile care probabil vor aparea atat pe site-uri romanesti cat si externe vor fi spre site.com si nu site.com/ro/ sau site.com/en/

    Asta e o idee buna. Daca reusesc sa fac ceva gen mod_rewrite pe IIS asa fac. Mersi.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Cum sa indexezi un site in Google in 48 de ore
    De saladfingers în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 19
    Ultimul Post: 6th May 2009, 09:40
  2. Site penalizat de google
    De lovelife în forumul Google
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 5th May 2008, 16:08
  3. Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 18th January 2008, 14:31
  4. Promovare Google.com - Site En
    De Cata. în forumul Google
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 15th September 2007, 20:52
  5. google site map
    De shurub în forumul Google
    Răspunsuri: 6
    Ultimul Post: 29th June 2006, 13:05

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •