Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 21

Subiect: conteaza in serp ?

alias74 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    28th November 2010
    Locaţie
    Rome
    Vârstă
    46
    Posturi
    616
    Putere Rep
    25

Implicit

Citat Postat în original de Claudyou Vezi Post
    Nu mi-a ajuns in fata ochilor nimic despre asta, am banuit-o doar la cum merge trendul spre mobile. Un link pe PM daca mai gasesti pe unde ai citit.
    Era 21, .... o fi de la cafea
    Official Google Webmaster Central Blog: Finding more mobile-friendly search results
    https://www.youtube.com/watch?featur...&v=vfSFcImNFX4
    17 Martie 2015, la SMX in Monaco, pare ca si Zineb Ait Bahajji (‎Webmaster Trends Analyst de la Google) a declarat ca : https://www.dropbox.com/s/g0gm92cfos...07.19.jpg?dl=0

marcos29 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    27th September 2007
    Posturi
    225
    Putere Rep
    24

Implicit

eu zic sa nu va faceti griji daca siteul e responsive sau nu, el pe desktop nu va fi afectat...nici macar pe tablete. trebuie sa se ingrijoreze doar cei care au trafic sau vor sa para mai sus in cautarile de pe iphone sau alte telefoane.

Claudyou este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    18
    Data înscrierii
    19th May 2013
    Locaţie
    Cluj Napoca
    Posturi
    480
    Putere Rep
    18

Implicit

Starting April 21, we will be expanding our use of mobile-friendliness as a ranking signal. This change will affect mobile searches in all languages worldwide and will have a significant impact in our search results. Consequently, users will find it easier to get relevant, high quality search results that are optimized for their devices.

alias74, mie asa imi suna, ca doar pentru cautarile de pe mobile va fi o schimbare majora, "chiar mai mare decat cea in urma unui Pinguin sau Panda".
    Fara semnatura.

alias74 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    28th November 2010
    Locaţie
    Rome
    Vârstă
    46
    Posturi
    616
    Putere Rep
    25

Implicit

Din ceea ce am citit pe blogurile din Italia multi zic ca vor fi afectate siteurile care nu au implementat un template responsive sau redirect catre versiunea mobila.
    Acum, pe o parte din siteurile mele am vizitatori ce vin de pe dispozitive mobile uneori sunt cam 50-50, daca siteul nu ar fi optimizat pentru mobile nu ar fi pacat sa ai pierd ?
    Se mai zice ca "mobile-friendliness as a ranking signal" si ca "This change will affect mobile searches in all languages worldwide and will have a significant impact in our search results. ".
    Ramane de vazut

Claudyou este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    18
    Data înscrierii
    19th May 2013
    Locaţie
    Cluj Napoca
    Posturi
    480
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de alias74 Vezi Post
    Acum, pe o parte din siteurile mele am vizitatori ce vin de pe dispozitive mobile uneori sunt cam 50-50, daca siteul nu ar fi optimizat pentru mobile nu ar fi pacat sa ai pierd ?
    Nici nu se pune problema in astfel de cazuri.
    Citat Postat în original de alias74 Vezi Post
    Se mai zice ca "mobile-friendliness as a ranking signal" si ca "This change will affect mobile searches in all languages worldwide and will have a significant impact in our search results. ".
    Al doilea bold e in aceeasi propozitie cu "will affect mobile searches".
    Primul ce poate fi discutabil, dar cred ca va fi un ranking signal tot pentru mobile, anyway, daca se va intampla ceva in care nu cred eu voi fi cel cu degetele prinse in problema, deoarece acum nu voi investi intr-o noua tema si mutarea continutului.
    Fara semnatura.

Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    120
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    42
    Posturi
    3.173
    Putere Rep
    120

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Eu cred ca pe termen mediu-lung, o sa conteze in "general".

Google vrea:

- content unic : a creat panda
    - links naturale: a creat penguin
    - ssl: ofera bonus
    - mobile friendly: ?
    - etc

Cand google cere ceva, creeaza sau ofera ceva.

Sa ai un ssl+mobile e o cerinta care implica costuri, costuri greu de suportat pentru junk sites. Intr-un final, e o noua modalitate de a evalua site-urile. Nu azi, nu maine, dar poate poimaine.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

magneticseo este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    24th March 2015
    Posturi
    8
    Putere Rep
    0

3 out of 3 members found this post helpful.

Implicit

Chiar daca conteaza sau nu pentru SERP, optimizarea pentru mobil ar trebui facuta.

Traim in epoca "smartphone-urilor". Foarte multi dintre utilizatori prefera sa dea un Search direct de pe mobil, iar cand acestia acceseaza un site, indicat ar fi sa il gaseasca navigabil, simplu si usor de descifrat.

bemm este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    17th April 2015
    Vârstă
    39
    Posturi
    12
    Putere Rep
    0

0 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

Conteaza in zilele noastre foarte mult optimizarea pentru telefon. Toti au telefoane mobile toti au acces la wifi.
    Tin sa precizez din experienta ca un punctaj mare al pagespeedscore-ul de la google cu cat este mai mare cu atat va fi vazut bine site-ul tau.
    In concluzie, iti recomand sa ai responsivedesign la site-urile tale.

vertedi este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    18
    Data înscrierii
    3rd January 2011
    Locaţie
    Alba Iulia
    Vârstă
    56
    Posturi
    387
    Putere Rep
    18

Implicit

Eu cred ca este obligatoriu sa ai website-ul compatibil cu dispozitivele mobile si un procent bun de optimizare la testul cu PageSpeed Insights. Solutii pentru website-urile care nu sunt responsive, exista insa, implica alte costuri si in functie de website, costurile sunt mai mici sau mai mari. Pentru website-urile dezvoltate pe platforme WordPress, Joomla, etc., exista plugin-uri care fac acest lucru. O ultima varianta in cazul in care nu exista posibilitati de optimizare pentru dispozitivele mobile, ar fi Duda Mobile, o varianta foarte buna.
    Achiziționat de curând și refăcut Optimizare SEO si unul pe care mai scriu cate ceva SEO

nrb220 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    12
    Data înscrierii
    8th February 2014
    Posturi
    239
    Putere Rep
    12

Implicit

Citat Postat în original de Claudyou Vezi Post
    Ai vizite de pe mobile? Cu siguranta ai, cate e intrebarea si daca te intereseaza traficul de acolo. Pe desktop nu vei scadea daca nu iti este siteul optimizat pentru mobile, deocamdata.
    Chiar ieri am analizat 3 dintre site-urile cu cele mai mari trafic, iar in ultimele 3 luni, la o medie de aproximativ 10k/zi, media traficului care vine de pe mobile este de 20 - 25% (vezi print).

mobile.png

Nu stiu daca aceasta noua cerinta a google a avut efecte dupa data de 21 deoarece, am avut o scadere de aproximativ 50% a traficului incepand cu data de 09.04.2015., ceea ce inseamna exagerat, fata de cat zic ei 1%. Scaderea a fost la toata site-urile.

Recent am implementat pe cateva site-uri (platforma wordpress) un plugin pt mobile. Astept ceva rezultate!

Alti colegi, care au implementat mobile pe site-uri, dupa 21, ati avut urcari de trafic?

Multumesc

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 19th December 2014, 02:25
  2. Conteaza #1 #2 in link
    De fabby în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 21st May 2011, 10:52
  3. Conteaza SSL-ul ?
    De Niku în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 21st February 2011, 08:51
  4. SEO ?? Ce ? Mai conteaza ??
    De palex1988 în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 63
    Ultimul Post: 8th November 2010, 14:36
  5. Conteaza registrantul ?
    De twainiack în forumul Domenii web
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 11th March 2009, 02:56

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.