Am o intrebare pentru cei cu experienta pe .ro (probabil majoritatea )

Folosirea diacriticelor este benefica din punct de vedere SEO?

Stiu ca majoritatea cautarilor pe google se fac fara diacritice, si la acest capitol folosirea diacriticelor ar primi o bulina neagra, dar un site cu continut scris corect, cu diacritice, este vazut mai bine de Google?

Eu tind sa cred ca nu, dar m-ar interesa si parerea voastra.