Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Rezultate 21 la 25 din 25

Subiect: Raportare spam catre autoritati

  1. #21
    Avatarul lui CatalinH
    CatalinH este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    25th February 2009
    Locaţie
    Constanta
    Vârstă
    34
    Posturi
    14
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Pana acuma, din vreo 10-15 reclamatii facute catre anrcti, nici una nu a fost considerata spam si mi s-a spus clar ca nu au ce sa le faca
    o solutie eu cred ca ar fi acel rbl.sns.ro si notificari la ISP (si politica isp-ului sa nu permita spam), apoi isp-ul, prin niste verificari sa stabileasca daca cineva a facut sa nu spam, si daca a facut, acel cineva sa fie chemat in instanta

    cam asa cred eu ca ar merge lucrurile (in romania)
    daca trimite de pe un server din honolulu, e clar ca nu se mai poate face o verificare atat de amanuntita.
    apoi mai e alta problema .. eu, client ilink, imi schimb ip-ul, dau spam si imi bag ip-ul meu la loc, apoi vine si il salta pe vecinu ca a facut spam ..
    chestia asta trebuie gandita bine, si de ISP, si de cei care ofera hosting

    o alta idee ar fi sa blocheze site-urile care sunt promovate prin spam

  2. #22
    Avatarul lui w!ll
    w!ll este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    9th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.389
    Putere Rep
    35


    Implicit

    eu am trimis anul trecut cateva reclamatii si mi-au raspuns inapoi pe mail (cu intarziere de 1-3 luni), daca a dat si amenzi acum nu mai stiu, dar din mail-uri cam asta se intelegea...

  3. #23
    Avatarul lui BladHaund
    BladHaund este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    30th October 2006
    Vârstă
    44
    Posturi
    159
    Putere Rep
    33


    Implicit

    Sesizarile se fac acum la MCSI:
    Către,
    Domnul ***
    E-mail: ***

    Subiect: răspuns plângere

    Stimate domn,

    Referitor la plângerea Dvs., înregistrată la Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii cu nr. ***, vă aducem la cunoştinţă următoarele:

    Întrucât începând cu data de 19 martie 2009, ca urmare a publicării Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.22/2009 privind înfiinţarea Autorităţii Naţionale pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii, în temeiul dispoziţiilor art.21 din acest act normativ, atribuţiile privind supravegherea şi controlul prevederilor legale din domeniul comerţului electronic, menţionate în textul Legii nr.365/2002, republicată, au fost preluate de Ministerul Comunicaţiilor şi Societăţii Informaţionale (www.mcsi.ro, e-mail: office@mcsi.ro), vă informăm că plângerea Dvs. a fost redirecţionată acestei instituţii.

    Pentru informaţii suplimentare, vă sugerăm să vă adresaţi direct Ministerului Comunicaţiilor şi Societăţii Informaţionale (http://www.mcsi.ro/Minister/Domenii-...ile-comerciale.)



    Cu stimă,

    Preşedinte,
    Marius Cătălin MARINESCU

  4. #24
    Avatarul lui CatalinH
    CatalinH este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    25th February 2009
    Locaţie
    Constanta
    Vârstă
    34
    Posturi
    14
    Putere Rep
    0


    Implicit

    a primit cineva raspuns de la mcsi pana acuma?
    eu din vreo 6-7 emailuri trimise nu am primit raspuns la niciunul.

  5. #25
    Avatarul lui BladHaund
    BladHaund este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    30th October 2006
    Vârstă
    44
    Posturi
    159
    Putere Rep
    33


    Implicit

    Eu am primit.
    Ministerul Comunicațiilor și Societății Informaționale

    Direcția Generală pentru Politici și Programe în Domeniul Societății Informaționale

    Stimate Domnule [...],

    Vă comunicăm că am primit sesizarea dumneavoastră în ceea ce privește comunicarea comercială nesolicitată, dar, din păcate, noi avem sesizarea numai în format scris, nu și electronic, așa cum ați trimis la ANCOM și, implicit, nu deținem toate datele necesare pentru continuarea investigației în ceea ce privește informarea dumneavoastră de comunicarea comercială nesolicitată.

    Vă rugăm să ne transmiteți atașat Header-ul comunicării, acesta reprezentând antetul mesajului ce conține informațiile privind: expeditorul, destinatarul, subiectul mesajului, data, ora și IP-ul expeditorului.

    Pentru a obține Header-ul (antetul) comunicării comerciale nesolicitate, pe care o reclamați, parcurgeți următorii pași, ca exemple:

    - Yahoo: Full Headers (in partea dreapta, jos);
    - Outlook Express: Alt + Enter > Details > Message Source,
    - Gmail: More Options > Show Original;
    - SquirrelMail: Options: Full Header

    În cazul în care se folosește un tip specific de e-mail, neaccesibil publicului larg, vă rugăm să ne contactați.

    Vă informăm că, pentru sesizări în ceea ce privește comunicările comerciale nesolicitate, în curând, se va putea completa un formular on-line de pe site-ul Ministerului Comunicațiilor și Societății Informaționale (www.mcsi.ro), urmând ca în cel mai scurt timp să vă rezolvăm cererile.

    Cu stimă,

    [...]
    Consilier Asistent
    Ministerul Comunicațiilor și Societății Informaționale Direcția Generală pentru Politici și Programe în Domeniul Societății Informaționale

    Tel: 021/311.41.35
    Fax: 021/311.41.34
    Presupun ca ANCOM le-a dat-o pe hartie si de aia vroiau sa le mai trimit headerele. Numai ca stersesem mailul de spam. :-(

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Raportarea oficiala a SPAM-ului catre ANRC
    De Cristian Mezei în forumul E-mail SPAM
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 6th June 2008, 21:47
  2. URL redirect considerat Spam de catre Google?!
    De axentelivia în forumul SPAM made in .RO
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 12th May 2008, 22:20
  3. newsletter catre membri sau spam
    De emilian_anghel în forumul E-mail SPAM
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 16th March 2008, 22:32
  4. este considerat spam de catre Google acest lucru?
    De marcelinul în forumul Google
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 30th December 2007, 02:11
  5. Raportare nereguli
    De Krumel în forumul Discutii administrative
    Răspunsuri: 16
    Ultimul Post: 6th May 2007, 19:57

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •