Pagina 13 din 15 PrimulPrimul ... 31112131415 UltimulUltimul
Rezultate 121 la 130 din 148

Subiect: Proprietarii de domenii .ro vor plati o taxa anuala

  1. #121
    Avatarul lui Claudyou
    Claudyou este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    19th May 2013
    Locaţie
    Cluj Napoca
    Posturi
    533
    Putere Rep
    24


    Implicit

    Imi spune cineva cum se achitioneaza in prezent(cu care dintre taxe) si daca nu a intrat in vigoare deja taxa anuala(2 ani) de cand se preconizeaza sa intre? Mersi.
    Fara semnatura.

  2. #122
    Avatarul lui davio
    davio este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    23rd September 2013
    Posturi
    48
    Putere Rep
    20


    Implicit

    Deocamdata nu au aparut date noi privind metodologia de taxare anuala a domeniilor si nici nu-ti va putea spune nimeni cand va incepe sa se aplice aceasta taxare. In cazul in care ar trebui sa achizitionez un domeniu, in acest moment, pana se linistesc apele, eu l-as achiziționa pentru o perioada de un an.

  3. #123
    Avatarul lui negue
    negue este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    27th April 2011
    Locaţie
    Suceava
    Vârstă
    43
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Astept sa se faca lumina in aceasta afacere a domeniilor .ro cu plata anuala. Ce avem noi acum pe piata .ro cu plata anuala e o chestie dubioasa, si recent m-am lovit de una din problemele pe care sper sa le rezolve noul sistem: nu pot transfera un .ro cu plata anuala asa cum as putea sa transfer un .com. Am doar 2 optiuni: fie reinnoiesc pe inca un an (timp in care detinatorul domeniului e de fapt firma), fie il cumpar pe viata. Iar una din putinele firme care are in oferta .ro/an a marit preturile asa un pic, cu vreo 2-3 euro (parca). Esti la mana lor, fie cumperi de la ei pe inca un an, fie cumperi pe viata riscand sa intre in vigoare noile prevederi la 3 zile dupa ce ai facut mutarea asta.

  4. #124
    Avatarul lui Catalin Cerga
    Catalin Cerga este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    5th April 2013
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    41


    Implicit

    Ca tot veni vorba...

    A incercat cineva mutarea de la inchiriat la "pe viata"? Sunt tentat sa fac pasul pentru doua domenii pe care credeam ca ma vor manca animalutele dar sunt cat se poate de ok.

    Se poate face oricand, chiar daca nu a expirat anul? Implica alte costuri exceptand taxa rotld?

    Multam
    Albert Einstein. Sa am si eu ceva inteligent in semnatura.

  5. #125
    Avatarul lui negue
    negue este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    27th April 2011
    Locaţie
    Suceava
    Vârstă
    43
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Catalin, doar m-am interesat, n-am facut efectiv mutarea. Am gasit asta intr-un faq la cei de unde vreau eu sa-mi "mut" domeniul:

    Daca doresti modificarea detinatorului unui domeniu .ro sau atasat .ro este necesar sa depui o cerere la departamentul Vanzari din sectiunea Contact a acestui site.

    Costul transferului este de 32.49 Euro + TVA, taxa perceputa de ICI Rotld, registratorul national de domenii .ro.

    ATENTIE: Daca ai domeniu .ro cu plata lunara sau anuala la alt registrator oricand poti decide transferul acestuia la noi cu plata taxei de 30.99 Euro si domeniul va fi al tau pe termen nelimitat, denumit si generic “pe viata”. Contacteaza departamentul Suport pentru detalii suplimentare. Actualul registrator este obligat sa iti cedeze drepturile sale asupra domeniului tau inchiriat.


    E de pe despregazduire.ro. Tinand cont ca la ei un .ro/an s-a facut aproape 15 euro cu tva inclus, in 2 ani si-un pic mi-as "scoate investitia".

  6. #126
    Avatarul lui Catalin Cerga
    Catalin Cerga este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    5th April 2013
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    41


    Implicit

    Citat Postat în original de negue Vezi Post
    Catalin, doar m-am interesat, n-am facut efectiv mutarea. Am gasit asta intr-un faq la cei de unde vreau eu sa-mi "mut" domeniul:

    Daca doresti modificarea detinatorului unui domeniu .ro sau atasat .ro este necesar sa depui o cerere la departamentul Vanzari din sectiunea Contact a acestui site.

    Costul transferului este de 32.49 Euro + TVA, taxa perceputa de ICI Rotld, registratorul national de domenii .ro.

    ATENTIE: Daca ai domeniu .ro cu plata lunara sau anuala la alt registrator oricand poti decide transferul acestuia la noi cu plata taxei de 30.99 Euro si domeniul va fi al tau pe termen nelimitat, denumit si generic “pe viata”. Contacteaza departamentul Suport pentru detalii suplimentare. Actualul registrator este obligat sa iti cedeze drepturile sale asupra domeniului tau inchiriat.


    E de pe despregazduire.ro. Tinand cont ca la ei un .ro/an s-a facut aproape 15 euro cu tva inclus, in 2 ani si-un pic mi-as "scoate investitia".
    Multumesc, fix asta ma interesa.

    Acolo le am si eu, de-acolo vreau sa le mut. Daca altii sunt obligati sa le cedeze, banuiesc ca sunt si ei la fel de obligati la randul lor.
    Albert Einstein. Sa am si eu ceva inteligent in semnatura.

  7. #127
    Avatarul lui Adrian
    Adrian este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    5th September 2006
    Locaţie
    Bistrita
    Posturi
    86
    Putere Rep
    37


    Implicit

    Din ce cunosc se pot transfera intre registrari si domeniile .ro anuale, pot oferii detalii pe privat celor interesati.
    Adrian - MXHOST

  8. #128
    Avatarul lui negue
    negue este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    27th April 2011
    Locaţie
    Suceava
    Vârstă
    43
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0


    Implicit

    @Adrian de la MXHost, s-ar parea ca n-aveti in cadrul firmei o parere unitara despre acest subiect. Mie mi s-a raspuns ca nu se poate face transfer pentru .ro/an, singura varianta fiind trecerea la perioada nedeterminata. Daca v-ati razgandit si se poate totusi transfera un .ro anual, cred ca suntem mai multi care asteptam detalii. Nu numaidecat pe privat.

    @Catalin Eu am 2 la ei, pe unul l-am reinnoit in decembrie si am platit 12,4 euro tva inclus, acum deja "bate" inspre 15. Scump. De asta vreau sa ajunga o data rotld la o concluzie si sa stim, mergem pe nedeterminata inainte sau trecem la plata anuala, insa atentie, cu toate facilitatile (transfer, vanzare) oferite de .com.
    Te risti sa le platesti pe perioada nedeterminata?

  9. #129
    Avatarul lui Robert
    Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94


    Implicit

    Citat Postat în original de negue Vezi Post
    Te risti sa le platesti pe perioada nedeterminata?
    Departe de mine gandul de a "arunca cu pietre" in registrarii care ofera in prezent domenii .ro anual, dar tu, daca ai in plan un proiect long term, te risti sa iei un domeniu .ro inchiriat? Ce te faci daca maine registrarul da faliment si dispare din peisaj? Parca se justifica un plus de 20 de euro in cazul asta, nu?
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

  10. #130
    Avatarul lui 100R
    100R este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    1st December 2010
    Posturi
    749
    Putere Rep
    38


    Implicit

    Poate am inteles eu gresit, eu asa credeam ca e asa, platesti taxa de 15 euro si iei domeniu cu taxa anuala de la registrar 1 (taxa firmei), vrei sa-l transferi la alt registrar 2 ? trebuie sa platesti taxa "pe viata" 51,26$ + TVA (24%) la registrar 1 ca sa il treaca pe numele tau la RoTLD, apoi poti sa il transferi la registrar 2 dar te costa alti 51,26$ + TVA (24%) transferul la registrar 2, alte date schimbate? Se introduce taxa anuala reala stabilita de RoTLD, domeniul a fost inregistrat acum 2 ani, platesti inca o taxa anuala din iunie sa zicem, ca data oficiala de inregistrare a fost 2012? e vreo garantie ca nu e asa?

    In total, teoretic, o taxa anuala de firma la registrar 1, o taxa "pe viata" trecerea pe numele tau, inca o taxa "pe viata" trecerea la alt registrar, si inca o taxa anuala cea care o stabileste RoTLD, generalizand peste 100 dolari un domeniu .ro dupa 2 ani, transferat in perioada asta.

    Cand se va trece la taxa anuala oficiala cred ca taxa de transfer va fi cea anuala din momentul respectiv, 10 euro sau cat zic ei (RoTLD) ca va fi taxa anuala. Poate si renunta la taxa de transfer si devine taxa de reinnoire cu inca un an.
    Ultima modificare făcută de 100R; 24th February 2014 la 13:20.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Domeniu .ro - Plata anuala
    De Ing3ras în forumul Domenii
    Răspunsuri: 12
    Ultimul Post: 24th June 2012, 00:04
  2. Facultate IT fara taxa dintr-o universitate particulara
    De Marius Cristian în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 9th September 2011, 16:03
  3. tranzactii de domenii .ro fara taxa la rotld
    De Cipiot în forumul Domenii
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 14th April 2010, 14:54
  4. Domenii.ro cu plata anuala
    De edy12006 în forumul Domenii
    Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 17th January 2010, 19:27
  5. taxa la vama pentru carti de pe amazon ?
    De zaducu în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 24th January 2008, 16:35

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •