Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: problema cu tag-ul <iframe> ?

  1. #1
    Avatarul lui andrei_soare2000
    andrei_soare2000 este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    27th October 2005
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0


    Implicit problema cu tag-ul <iframe> ?

    salut tuturor,

    sunt incepator, sper sa aveti rabdare.
    am facut un site folosind <iframe> (www.anuntmagazin.ro) in care se incarca diferite pagini. este adevarat ca google-ul nu imi va citi continutul acestor pagini? pot sa indexez pe google si paginile care se incarca in <iframe>?

    eu pt indexare am folosit programul SEO studio.(indexarea a fost facuta acum 3-4 zile) si nu stiu cum sa vad ce pagini au fost indexate pe google.

    am vazut discutiile de pe forum si am observat ca sunteti foarte buni, sper sa ma lamuriti si pe mine.

    va multumesc pt rabdare.

  2. #2
    Avatarul lui Ben Boingeanu
    Ben Boingeanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    43
    Data înscrierii
    12th July 2004
    Locaţie
    Suceava
    Posturi
    1.722
    Putere Rep
    43


    Implicit

    1.I-framurile nu sunt vazute bine de Google - pagina ta nu o sa fie indexata cum trebuie, Google o va lua pe parti. Incearca sa renunti cat mai repede la ele. Daca ai php pe server, bagi un include si ai scapat.

    2. Cum adica ai folosit progrumul SEO studio pt indexare? Te-o pacalit ala . Tot ce a facut cred ca a fost submit la site pe pagina de addurl la mai multe motoare de cautare.

    3.Pentru a vedea cate pagini au fost indexate din site-ul tau pe google foloseste comanda site:www.domeniulmeu.comsite:www.anuntmagazin.ro
    Boingeanu Ben

  3. #3
    Avatarul lui andrei_soare2000
    andrei_soare2000 este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    27th October 2005
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0


    Implicit problema

    problema este ca nu mai pot sa schimb structura site-ului (nu pot sa mai schap de <iframe>) si asta nu din lene ci din alte motive. Intrebarea mea acum este: care ar fi solutia pentru o indexare cat mai buna pe google a acestui site?

    cu SEO este adevart doar a dat un submit catre mai multe motoare inclusiv google. si am primit un rapot in care spune sa astept un maxim de 60 de zile pana la aparitia site-ului pe google. este o cifra adevarata?

  4. #4
    Avatarul lui misu
    misu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    12th June 2005
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    637
    Putere Rep
    36


    Implicit

    citeste pe forum mai mult. tool-urile seo pot sa te ridice pe moment dar apoi pici de tot si e foarte greu sa revii. fa o optimizare cinstita si atunci nu mai ai probleme.
    Scriu si eu din cand in cand despre mobila si amenajari interioare

  5. #5
    Avatarul lui Ben Boingeanu
    Ben Boingeanu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    43
    Data înscrierii
    12th July 2004
    Locaţie
    Suceava
    Posturi
    1.722
    Putere Rep
    43


    Implicit

    1.Daca pagina ta este structurata pe ifram-uri, nu mai are rost sa o optimizezi. Nu vei avea nici un rezultat. Incepe un design cap coada fara ifram-uri.

    Sa explic unpic - Google va indexa toate paginile de pe site-ul tau, oriunde ar fi plasate (iframe sau nu), dar in SERP va afisa doar una dintre paginile folosite la constructia site-ului. Astfel va intra doar pe pagina de navigare, sau doar pe pagina de continut, fara nici un alt link.

    2.Daca vrei sa apari cat mai repede in google nu trebuie sa folosesti pagina lor de add-url... Stie el sa ajunga singur la tine. Tot ce trebuie sa faci e sa introduci site-ul tau in cat mai multe directoare web relevante pt subiectul site-ului tau.
    Boingeanu Ben

  6. #6
    Avatarul lui andrei_soare2000
    andrei_soare2000 este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    27th October 2005
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0


    Implicit

    merci mult pt sfaturi

    deci sa inteleg ca framurile sunt bune pt optimivarea vitezei de incarcare a site-ului dar nu sunt bune pt motoarele de cautare .

  7. #7
    Avatarul lui Toto
    Toto este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    44
    Data înscrierii
    14th June 2005
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.905
    Putere Rep
    44


    Implicit

    Voi discutati despre <iframe>-uri sau despre <frame>-uri ? Nu se face nici o diferenta intre ele ?

  8. #8
    Avatarul lui lixor
    lixor este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    11th February 2005
    Locaţie
    craiova
    Vârstă
    46
    Posturi
    413
    Putere Rep
    37


    Implicit

    atunci cind integrezi intr-un site niste iframe-uri de la un sistem afiliat sa zicem, nu prea ai ce sa-i faci. dar cind tu-ti proiectezi site-ul tau nu prea vad ce motiv ai avea sa folosesti ifram-uri.
    fa un experiment. pune intr-o pagina doar:
    Cod:
    &#60;html&#62;
    
    &#60;head&#62;&#60;title&#62;Anunt magazin&#60;/title&#62;&#60;/head&#62;
    
    &#60;body&#62;
    
    &#60;iframe src=&#34;html/design/left_down.html&#34; width=&#34;168&#34; height=&#34;265&#34; border=&#34;0&#34; noresize scrolling=&#34;no&#34; marginwidth=&#34;0&#34; marginheight=&#34;0&#34; frameborder=&#34;0&#34; align=&#34;right&#34;&#62;&#60;/iframe&#62; 
    
    &#60;/body&#62;&#60;/html&#62;
    sper ca o sa-ti apara ceva link-uri, text... ce aveai tu in iframe-ul acesta, nu stiu ca l-am luat la intimplare. da apoi un "view source". ce o sa vezi? exact ce am scris eu mai sus(<iframe src...), deci asta o sa vada si un motor de cautare si nu link-uri, text... ce iti apare tie in fereastra browser-ului.
    oricum, motoarele de cautare indexeaza foarte bine paginile ce contin iframe-uri, doar ca nu or sa fie pagini bogate in cuvinte, deoarece tu cuvintele le "tii" in iframe-uri iar el nu le citeste. asa ca mai pune si niste text in pagini, pe linga iframe-uri.

  9. #9
    Avatarul lui andrei_soare2000
    andrei_soare2000 este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    27th October 2005
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0


    Implicit

    e adevart ce zici. ai perfecta dreptate.

    daca folosesc tagul <noframe> care sa contina ceea ce ar trebui sa apara in browser crezi ca este idee buna? ca pentru tagul <frame> asa am inteles ca se face.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Troieni si iframe
    De emanuel în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 10
    Ultimul Post: 26th October 2009, 14:38
  2. Iframe
    De gigipok în forumul Adsense
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 1st August 2008, 15:24
  3. Adsense Iframe, Ilegal?
    De Mezzu în forumul Adsense
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 16th February 2008, 22:26
  4. link in iframe
    De Mascka în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 22
    Ultimul Post: 4th January 2007, 09:58
  5. Alternative pt <iframe> ???
    De vbcypher în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 31st August 2006, 14:09

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •