Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Rezultate google irelevante

  1. #1
    Avatarul lui imagini
    imagini este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    29th June 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    676
    Putere Rep
    30


    Implicit Rezultate google irelevante

    Salutare.
    Ma lovesc de o problema ciudata. Se da urmatoarea speta:
    - site vechi, cu subiecte despre mere rosii
    - se face redesign, trecere la responsive, structura fiind aceeasi.
    - se adauga simultan cu redesign-ul inca o categorie noua, mere verzi. Continut fresh, tot tacamul.
    - la cateva ore de la punerea pe live, apar primele pagini despre merele verzi indexate. Super! Fac cateva cautari incognito, deja cautarile imi returneaza paginile despre merele verzi pe pozitii ok. Super si aici!
    - paginile despre mere rosii au linkuri catre paginile despre merele verzi. Este totul contextual.

    Pana aici, totul e normal. La cateva zile, observ la rezultate ca, pe cautari legate de merele verzi, nu mai rankez cu paginile dedicate acestora, ci cu pagini despre merele rosii, care nu sunt relevante deloc pentru cautarile mele.

    A mai patit cineva asta? Care poate fi motivul?

  2. #2
    Avatarul lui Nichita
    Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    90
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    3.415
    Putere Rep
    90


    Implicit

    Canonical setat gresit? Paginile cu mere verzi mai sunt indexate?
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

  3. #3
    Avatarul lui imagini
    imagini este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    29th June 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    676
    Putere Rep
    30


    Implicit

    Paginile cu mere verzi par a fi indexate in continuare, doar ca nu mai ies in cautari cu ele.

    Poate cateva detalii suplimentare ajuta. Pe paginile vechi, cu mere rosii, am adaugat referiri la paginile noi, cu mere verzi. Si acum rankez tot cu paginile vechi, chiar daca fac cautare despre subiectele noi.

  4. #4
    Avatarul lui Mihaela.
    Mihaela. este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    20th January 2016
    Posturi
    39
    Putere Rep
    15


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de imagini Vezi Post

    Poate cateva detalii suplimentare ajuta. Pe paginile vechi, cu mere rosii, am adaugat referiri la paginile noi, cu mere verzi. Si acum rankez tot cu paginile vechi, chiar daca fac cautare despre subiectele noi.
    Probabil din cauza asta rankezi cu paginile vechi. Google s-a schimbat in ultimii ani, nu mai tine cont doar de cuvintele cheie exacte atunci cand rankeaza o pagina, ci mai degraba de semantica si relevanta cuvintelor. In cazul tau, chiar daca paginile noi sunt mai relevante pentru cautarea mere verzi, daca paginile tale mere rosii contin referiri la mere verzi, datorita faptului ca au mai multa autoritate si vechime (in comparatie cu cele noi), le considera mai relevante.

    Parerea mea este sa nu-ti faci probleme, trebuie sa treaca ceva timp, ca sa capete ceva vechime paginile noi si apoi o sa le rankeze. Probabil o sa le aseze initial, dupa un timp, dupa paginile vechi, mere rosii (o sa ai cate 2 pagini una sub alta in rezultate), dupa care vor ramane doar paginile noi, mere verzi. Daca e concurenta ceva mai mare. Daca nu, poti sa ai noroc sa ai cate 2 pagini, una sub alta.

    Mai ai si varianta sa scoti referirile la mere verzi din paginile mere rosii...dar eu n-am procedat asa pana acum, eu am preferat sa astept pana rankeaza paginile noi.



    Mi-am amintit ca am deschis mai demult un topic care are legatura cu ce ti se intampla acum Keyword Cannibalization vs Domain Crowding

    Eu folosesc metoda asta ca sa rankez mai usor paginile noi. Daca Google rankeaza deja o pagina veche, care insa nu e relevanta, creez o pagina noua relevanta, pe care, dupa un timp, Google o aseaza sub cea veche. Avantajul e ca paginile noi prind mai usor pozitii bune (preiau direct pozitiile obtinute de paginile vechi).
    Ultima modificare făcută de Mihaela.; 24th August 2017 la 23:16.

  5. #5
    Avatarul lui imagini
    imagini este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    29th June 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    676
    Putere Rep
    30


    Implicit

    @Mihaela,
    Totul pare logic din ceea ce spui. Este exclusa insa crearea unor pagini noi, pentru ca volumul este exprimat in "mii". Multumesc!

  6. #6
    Avatarul lui Nichita
    Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    90
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    43
    Posturi
    3.415
    Putere Rep
    90


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Citat Postat în original de imagini Vezi Post
    Paginile cu mere verzi par a fi indexate in continuare, doar ca nu mai ies in cautari cu ele.

    @imagini mi-a trimis pe privat niste exemple. Paginile create pe subiectele respective nu sunt indexate, acesta fiind si motivul pentru care Google afiseaza acele pagini irelevante.
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

  7. #7
    Avatarul lui Mihaela.
    Mihaela. este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    20th January 2016
    Posturi
    39
    Putere Rep
    15


    Implicit

    @imagini,

    Nu spuneam sa creezi alte pagini, deja ai paginile noi create care nu rankeaza.

    M-am intalnit si cu varianta asta. Pagini noi care nu apareau indexate si brusc le-am vazut direct sub paginile vechi. Ideea e ca am observat des comportamentul asta la Google. Intai sa rankeze pagini vechi pe care le considera relevante (chiar daca nu sunt tocmai relevante), pe cele noi sa le tina o perioada departe, sa le aseze apoi dupa cele vechi si ulterior acestea sa preia pozitiilor paginilor vechi. Bafta!

  8. #8
    Avatarul lui imagini
    imagini este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    29th June 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    676
    Putere Rep
    30


    Implicit

    Nichita, adevarul este undeva la mijloc. Am testat pagina cu Oslo pe cateva device-uri si am rugat si pe altii sa-mi testeze. Imi returneaza cand pagina care trebuie, cand alte pagini care pentru mine sunt irelevante, insa Google inca nu stie asta

    Probabil Mihaela are dreptate, e nevoie de ceva timp pana cand Google le va returna pe cele relevante. Degeaba ii setezi title, descriptions etc la o pagina noua ca sa-i indici despre ce este vorba. Daca ai in site o pagina veche si cu o oarecare autoritate, cand ti-a gasit acelasi keyword si acolo, alterneaza rezultatele. Greseala e a mea, inserarea noilor keywords in paginile vechi imi creaza aceste neplaceri.

    Va multumesc pentru ajutor!

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Ajuta linkurile irelevante dar cu PR mare?
    De GeorgianBogdan în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 21st September 2012, 15:24
  2. Răspunsuri: 25
    Ultimul Post: 2nd June 2012, 14:24
  3. rezultate google
    De Mascka în forumul Google
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 13th June 2007, 00:49
  4. Cum pot lua rezultate de pe Google?
    De Sputz în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 3rd May 2007, 13:14

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •