Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 12

Subiect: Am schimbat tld-ul si nu mai apar pe cautari locale.Ce sa fac ?

  1. #1
    Avatarul lui dascalescu
    dascalescu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    19th August 2006
    Posturi
    364
    Putere Rep
    37


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit Am schimbat tld-ul si nu mai apar pe cautari locale.Ce sa fac ?

    Dintr-un motiv foarte intemeiat pe care nu pot sa-l spun, am fost nevoit sa schimb tld-ul unui site.
    Era .ro si am trecut pe .com , pastrand numele. Adica de exemplu din prajituri,ro l-am schimbat in prajituri,com
    Pana la momentul schimbarii , site-ul era pe google.ro pe locul 1 pe "prajituri bucuresti"
    Au trecut 6-7 luni bune de la schimbare, facuta ca la carte , 301 cum trebuie, se exclud probleme tehnice, de reindexare..
    Situatia acum este : pe google.com apare pe pe locul 4 pe "prajituri bucuresti" insa pe google.ro apare pe pagina 7 pe aceeasi cautare pe care inainte era pe locul 1.
    Cum 99% din cautarile din RO se fac pe google.ro, am pierdut mult pe chestia asta.
    In aceste 6 luni am schimbat linkurile vechi sa pointeze de la prajituri,ro la prajituri,com si am continuat sa adaug linkuri noi.
    Linkurile noi sunt doar din resurse romanesti, deci exista acum un numar mare de site-uri romanesti care se linkuiesc catre prajituri,com cu ancora "prajituri bucuresti"
    Vreo idee ? Cum as putea sa-i transmit lui google ca sa ma bage si pe mine in seama pe piata .ro ?

  2. #2
    Avatarul lui Bela
    Bela este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    17
    Data înscrierii
    24th May 2015
    Posturi
    198
    Putere Rep
    17


    Implicit

    In webmaster tools ->search trafic? (hreflang)
    Busy

  3. #3
    Avatarul lui Razvan Badu
    Razvan Badu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    6th November 2010
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    40
    Posturi
    236
    Putere Rep
    30


    Implicit

    O problema asemanatoare am si eu, cum o rezolvam ?

    Nu cred ca are legatura cu "hreflang"

    Pana acum am implementat:

    1 <meta http-equiv="content-language" content="ro">

    2 LocalBusiness - schema.org

    3 WMT Google am selectat tara Romania

    Dar degeaba.... pe google.com apar pe #6 si pe google.ro pe #25
    Detin un magazin online de cartuse imprimanta
    Si o firma de reumplere cartuse brasov

  4. #4
    Avatarul lui Razvan Badu
    Razvan Badu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    6th November 2010
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    40
    Posturi
    236
    Putere Rep
    30


    Implicit

    Citat Postat în original de dascalescu Vezi Post
    Dintr-un motiv foarte intemeiat pe care nu pot sa-l spun, am fost nevoit sa schimb tld-ul unui site.
    Era .ro si am trecut pe .com , pastrand numele. Adica de exemplu din prajituri,ro l-am schimbat in prajituri,com
    Pana la momentul schimbarii , site-ul era pe google.ro pe locul 1 pe "prajituri bucuresti"
    Au trecut 6-7 luni bune de la schimbare, facuta ca la carte , 301 cum trebuie, se exclud probleme tehnice, de reindexare..
    Situatia acum este : pe google.com apare pe pe locul 4 pe "prajituri bucuresti" insa pe google.ro apare pe pagina 7 pe aceeasi cautare pe care inainte era pe locul 1.
    Cum 99% din cautarile din RO se fac pe google.ro, am pierdut mult pe chestia asta.
    In aceste 6 luni am schimbat linkurile vechi sa pointeze de la prajituri,ro la prajituri,com si am continuat sa adaug linkuri noi.
    Linkurile noi sunt doar din resurse romanesti, deci exista acum un numar mare de site-uri romanesti care se linkuiesc catre prajituri,com cu ancora "prajituri bucuresti"
    Vreo idee ? Cum as putea sa-i transmit lui google ca sa ma bage si pe mine in seama pe piata .ro ?
    Daca cauti domeniul tau pe google.ro apare cu "Traducerea acestei pagini" langa el ?
    Detin un magazin online de cartuse imprimanta
    Si o firma de reumplere cartuse brasov

  5. #5
    Avatarul lui neo
    neo
    neo este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    13th August 2007
    Posturi
    283
    Putere Rep
    35


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    @dascalescu poți să îmi lași și mie pe pm adresa website-ului? Poate identific ceva ce ție ți-a scăpat.

    offtopic @Razvan Badu nu mai apare "Traducerea acestei pagini" la site-ul tău (cel puțin pe căutările realizate de mine pe google.ro). Deci, până acum, recomandările au fost bune Aplică și restul ! Poate se va schimba importanța în ochii lui G.
    Local SEO Germania & Austria & UK -> webmaster . linux @ gmail . com

  6. #6
    Avatarul lui dufix
    dufix este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    15
    Data înscrierii
    8th July 2016
    Posturi
    140
    Putere Rep
    15


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    In aceste 6 luni am schimbat linkurile vechi sa pointeze de la prajituri,ro la prajituri,com si am continuat sa adaug linkuri noi.
    Daca vorbesti de backlinkuri cumparate, schimbarea asta nu mi se pare prea normala.

  7. #7
    Avatarul lui matrimo
    matrimo este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    26th January 2011
    Locaţie
    Bruxelles
    Vârstă
    43
    Posturi
    142
    Putere Rep
    25


    1 out of 1 members found this post helpful.

    Implicit

    Salut,

    Am avut o experienta asemanatoare. Este doar o chestiune de timp pana iti vei recapata pozitia in google.ro

    Trebuie ales geotarget-ingul domeniului .com pentru Romania in GoogleSearch Console, +
    Redirect 301 htaccess de pe vechiul nume de domeniu catre domeniul nou .com
    Setezi o modificare de adresa in Google Search Console : Domeniul .ro a fost mutat definitiv catre domeniul .com

    Daca domeniul.ro nu a fost cumva penalizat, vei recapata asadar vechile pozitii in Serp.

    Succes.
    Cupidon unește inimi pe un site de Matrimoniale

  8. #8
    Avatarul lui dascalescu
    dascalescu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    19th August 2006
    Posturi
    364
    Putere Rep
    37


    Implicit

    @matrimo: in cat timp ti-ai recuperat pozitia anterioara schimbarii ?

  9. #9
    Avatarul lui matrimo
    matrimo este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    26th January 2011
    Locaţie
    Bruxelles
    Vârstă
    43
    Posturi
    142
    Putere Rep
    25


    Implicit

    @dascalescu
    Daca in primele 2-3 luni picasem de pe prima pagina tocmai pe paginile 5-6, dupa aproximativ 4-5 luni am urcat din nou pe prima pagina in google.ro cu cele mai importante cuvinte cheie.

  10. #10
    Avatarul lui dascalescu
    dascalescu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    19th August 2006
    Posturi
    364
    Putere Rep
    37


    Implicit

    FOLLOWUP:

    Am reusit ceva insa doar partial si a iesit prost. Am facut o localizare a serviciilor, pus punctul pe harta sa fie in Romania plus alte servicii unde m-am inscris care sa-i spuna lui Google ca acest site are legatura cu Romania chiar daca e .com
    Acum am problema cu keywordurile cu diacritice :
    Pe google.ro , inainte nu aparea deloc , ca urmare a localizarii, a inceput sa apara pe locul #3 pentru cuvantul " cartofi Bucuresti"
    Insa problema e ca nu apare nicaieri pe "cartofi București" - se observa ca am pus "ș" in loc de "s".
    E nasol rau pentru ca site-ul in cauza are 99% cautari cu "ș". Asa cauta oamenii, am verificat, sunt 130.000 cautari cu "ș" si doar 2400 cu "s".
    Asta in conditiile in care in site apare scris corect "București" si in title, si in description, si are si backlinkuri tot cu ancora "cartofi București".
    Deci clar google vede ca 2 cuvinte diferite "cartofi Bucuresti" si "cartofi București".

    Vreo idee ? Dau o masa la restaurant

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. S-a schimbat mult SEo
    De bogdy23 în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 4th February 2015, 20:13
  2. Articolele noi nu apar prea sus in cautari
    De gaby în forumul Google
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 6th November 2013, 19:34
  3. Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 5th July 2013, 19:52
  4. Anunturi Adwords active care nu apar in cautari!
    De Antonio în forumul Google
    Răspunsuri: 18
    Ultimul Post: 18th March 2008, 02:56
  5. Adsense s-a schimbat
    De Cristian Mezei în forumul Utile
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 15th September 2005, 13:34

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •