Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 12

Subiect: Indexare corecta si completa in google

flnn92 este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    12th March 2014
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit Indexare corecta si completa in google

Salutare,

De vreo 7 luni de zile am revenit in mediul online si am preluat un site care se ocupa cu vanzarea de electronice si electrocasnice. De cand am preluat site-ul tot analizez sa vad unde l-as mai putea imbunatatii.

Cand l-am preluat primul lucru pe care l-am constatat e ca din punct de vedere SEO era varza. Landing page-ul varza, url friendly varza, produse adaugate prost etc. Asa ca m-am pus pe treaba si am inceput sa modific template-ul acolo unde se putea imbunatati, am inceput sa fac seo per produs, per categorie, am generat url-uri friendly si treaba inca nu e gata.

Ca sa o iau pe scurt: am ales sa schimb template-ul deoarece nu este responsive ( DEMAX - Magazin online de electronice si electrocasnice! - varianta actuala, deocamdata) și acuma lucrez la această variantă care sper până săptămâna viitoare să fie gata - demax.ro/ax.jsp?setface=new . As avea nevoie sa ma ajutati cu ce as putea imbunatati mai mult noul template care este responsive, full width si mai bine structurat.

In momentul de fata site-ul in cauza are adaugate undeva la 8000 de produse pe care le actualizez din punct de vedere seo, deoarece predecesorul meu nu si-a dat interesul sa respecte regulile esentiale seo.

Analizând site-ul, unde credeți că aș putea imbunătăți pentru a se indexa mai bine pe google si sa castig cateva pozitii.

Ca și plan de promovare pe termen scurt, voi derula urmatoarele:
    • promovare pe blog-uri mari. ex. arhi, zoso etc.
    • link building
    • prezenta agresiva pe retele sociale
    • campanii de reduceri si oferte

Lupanu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    16th January 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    31
    Posturi
    632
    Putere Rep
    23

Implicit

Te vei speria cand vei vedea pretul cerut de Zoso pentru un link intr-un articol de 3 randuri
    Cauta siteuri nisate care sa vorbeasca despre produsele tale. Sunt si mai ieftine.

Mai poti adauga produsele pe siteuri de genul shopmania.ro, compari.ro, price.ro si mai sunt cateva.
    Personal, as inscrie siteul si intr-o campanie de afiliere
    Scriu pe blogul personal si administrez un blog cu reduceri pentru utilizatorii cumparatori din Romania

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    12th March 2014
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

pe comparatoare suntem deja prezenti. Din aceasta cauza nici nu le-am mai prezentat.
    Stiu care sunt preturile practice si de zoso si de cetin. Insa, cu majoritate ne-am inteles pe bartere.

Afilierea e prea costisitoare pentru noi, ca magazin. Au comisionare foarte mari si ajungi sa nu mai castigi nimic.
    Momentan comparatoarele sunt sursa care ne livreaza cantitatea cea mai mare de utilizatori. Din aceasta cauza doresc sa ridic site-ul organic si de a creste rata de utilizatori care acceseaza site-ul direct.

edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Prahova
    Posturi
    3.199
    Putere Rep
    30

Implicit

Dati produse in test si va veti face o imagine pe piata. Cautati insa sa oferiti unor persoane foarte cunoscute, ce au siteuri cu trafic mare.

De asemenea, consider ca varianta actuala de design este mai buna decat cea pe care incercati sa o faceti acum. E o parere pur personala, eu as cauta sa fac varianta de responsive la aceasta.

In plus, rezolva cu erorile de genul: Monitor LED Samsung T28D310ES, 28 inch, 8 ms, negru, LED - Demax.ro
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

I. Laurentiu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    28th April 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    28
    Posturi
    692
    Putere Rep
    23

Implicit

As incepe de la structura link-urilor, capitol la care stai foarte prost.

demax.ro/foto-video/foto-video/camere-video -> demax.ro/camere-video

Mai apoi, adauga un h1 in pagina de categorie si schimba h3-ul titlului din cea de produs in h1.

Ulterior, treci pe la descrierile meta - ai o singura descriere(din ce categorii am analizat eu fugitiv) la toate, aspect pe care ori il schimbi, ori il elimini definitiv si il lasi pe google sa isi ia singur descrierea meta.

Dar ca sa isi ia descrierea meta, ai nevoie si de niste text pe categorii.

E o lista lunga, poate vin si alti colegi cu cateva sfaturi. Ideal, din punctul meu de vedere, ar fi sa alegi o firma/persoana care sa iti faca un audit - e varianta cea mai safe pentru a nu omite detalii relevante.

Succes!
    Vand pachet de advertoriale pe site-uri autoritare -> vezi oferta
    Ai nevoie de un site profi pentru afacerea ta? Contacteaza-ma!

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    12th March 2014
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de edy12006 Vezi Post
    Dati produse in test si va veti face o imagine pe piata. Cautati insa sa oferiti unor persoane foarte cunoscute, ce au siteuri cu trafic mare.

De asemenea, consider ca varianta actuala de design este mai buna decat cea pe care incercati sa o faceti acum. E o parere pur personala, eu as cauta sa fac varianta de responsive la aceasta.

In plus, rezolva cu erorile de genul: Monitor LED Samsung T28D310ES, 28 inch, 8 ms, negru, LED - Demax.ro

Cel actual pentru a se face responsive trebuie rescris de la zero. Am incercat aceasta varianta si nu renteaza ca bani. Din aceasta cauza am ales acel leyout full width, responsive, cos ajax. Ideea e ca nici noua tema nu va ramane in stadiul asta. Va mai suferii modificari.

Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    12th March 2014
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de I. Laurentiu Vezi Post
    As incepe de la structura link-urilor, capitol la care stai foarte prost.

demax.ro/foto-video/foto-video/camere-video -> demax.ro/camere-video

Mai apoi, adauga un h1 in pagina de categorie si schimba h3-ul titlului din cea de produs in h1.

Ulterior, treci pe la descrierile meta - ai o singura descriere(din ce categorii am analizat eu fugitiv) la toate, aspect pe care ori il schimbi, ori il elimini definitiv si il lasi pe google sa isi ia singur descrierea meta.

Dar ca sa isi ia descrierea meta, ai nevoie si de niste text pe categorii.

E o lista lunga, poate vin si alti colegi cu cateva sfaturi. Ideal, din punctul meu de vedere, ar fi sa alegi o firma/persoana care sa iti faca un audit - e varianta cea mai safe pentru a nu omite detalii relevante.

Succes!
    Categoriile stiu ca si ele sunt prost create, la fel cum si produsele au in keywords pus titlul.
    Acuma sunt nevoie sa le iau pe toate de la zero...

Mishu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    28th March 2013
    Vârstă
    51
    Posturi
    1.260
    Putere Rep
    21

Implicit

Vezi ca ai o problema si cu pagina 404 si daca lucrezi la site e posibil sa fie vazuta cam des.

2jt
    2jt este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    5th May 2016
    Posturi
    26
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de Lupanu Vezi Post
    Te vei speria cand vei vedea pretul cerut de Zoso pentru un link intr-un articol de 3 randuri
    Cauta siteuri nisate care sa vorbeasca despre produsele tale. Sunt si mai ieftine.
    Iti spun cat cere zoso... 400 euro per advertorial sau 1000 euro pentru 3 advertoriale, plata in avans.

geo888 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    12th December 2007
    Posturi
    259
    Putere Rep
    25

Implicit

Citat Postat în original de 2jt Vezi Post
    Iti spun cat cere zoso... 400 euro per advertorial sau 1000 euro pentru 3 advertoriale, plata in avans.
    daca sumele astea aduc venituri de 5-10 ori mai mari, atunci merita, altfel sunt bani aruncati pe fereastra...
    Lucrurile nu sunt greu de facut, ceea ce e greu e sa te pui in starea de a le face...

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Indexare Google
    De bass în forumul Google
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 30th May 2014, 17:55
  2. Indexare Google
    De danielicb în forumul Google
    Răspunsuri: 19
    Ultimul Post: 5th April 2012, 09:58
  3. Indexare Google pe IP
    De MaXz în forumul Google
    Răspunsuri: 4