Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 12

Subiect: Mai merge schema cu linkuri reciproce intre propriile site-uri ?

dascalescu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    19th August 2006
    Posturi
    358
    Putere Rep
    30

Implicit Mai merge schema cu linkuri reciproce intre propriile site-uri ?

Eu stiam ca nu mai merge demult schema da a iti inter-linkui 7-8 site-uri proprii intre ele pe principiul toate-la-toate.
    Astazi insa am dat peste un astfel de retea de site-uri care rankeaza bine-mersi.
    Are acelasi design identic pe toate site-urile, are un box cu steagurile fiecarei tari si link pe fiecare steag e catre alt site de-al lui de genul : product.us / product.pl / product.co.nz / product.ca samd
    Fiecare e pe locul 1 in google-urile corespunzatoare fiecarei tari pe cuvinte de cautare "product mexico", "product australia" etc.
    Site-urile sunt traduse in limba fiecarei tari deci scapa de penalizarile de duplicate content iar acolo unde sunt tari cu lb engleza a pus si el alt continut dar fara sa se forteze prea tare.

Sincer sunt bulversat uneori de ce site-uri rankeaza in google, scheme pe care le credeam "fumate" de mult le vad functionand in continuare de parca am fi in 2005 ! Iar domeniile sunt cumparate prin 2011-2012 si de-atunci le tot vad pe google , nu s-au miscat de-acolo desi au ff putine bl-uri externe in afara celor din interiorul retelei.
    Pozitii de genul acesta in google te fac sa arunci la gunoi tot ce ai investit intr-un PBN ca nu merita efortul si costurile cand vezi ca altii fac chestii vechi de 10 ani ..
    Voi ce ziceti ? Ati mai vazut din astea sau e doar la mine un caz izolat ?

Vicarious este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    16
    Data înscrierii
    4th June 2013
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    338
    Putere Rep
    16

Implicit

Cred ca este un caz particular si asta nu inseamna ca linkurile reciproce functioneaza oricum si oricand. Pare logic ca iti faci un site intr-o limba si apoi il maresti, mai introduci o limba facund un domeniul dedicat pentru limba respectiva si dai link din primul catre al doilea si invers. Este un mod de a organiza treaba si de a trimite clientii acolo unde le este mai bine si mai comod. De ce ar trebui sanctionata povestea asta?

In plus, sunt sigur ca daca ranka bine un domeniu, n-ar fi fost in prima pozitie si pe celelalte domenii si limbi doar din linkurile intre site-uri. Cel mai probabil este ca a obtinut backlinkuri pentru toate domeniile.
    Nu este nimic mai natural decat sa faci fotografii de produs in studio si apoi le pui pe site.

Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    120
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    42
    Posturi
    3.173
    Putere Rep
    120

2 out of 2 members found this post helpful.

Implicit

Citat Postat în original de dascalescu Vezi Post
    Eu stiam ca nu mai merge demult schema da a iti inter-linkui 7-8 site-uri proprii intre ele pe principiul toate-la-toate.
    Astazi insa am dat peste un astfel de retea de site-uri care rankeaza bine-mersi.
    Are acelasi design identic pe toate site-urile, are un box cu steagurile fiecarei tari si link pe fiecare steag e catre alt site de-al lui de genul : product.us / product.pl / product.co.nz / product.ca samd
    Fiecare e pe locul 1 in google-urile corespunzatoare fiecarei tari pe cuvinte de cautare "product mexico", "product australia" etc.
    Site-urile sunt traduse in limba fiecarei tari deci scapa de penalizarile de duplicate content iar acolo unde sunt tari cu lb engleza a pus si el alt continut dar fara sa se forteze prea tare.

Sincer sunt bulversat uneori de ce site-uri rankeaza in google, scheme pe care le credeam "fumate" de mult le vad functionand in continuare de parca am fi in 2005 ! Iar domeniile sunt cumparate prin 2011-2012 si de-atunci le tot vad pe google , nu s-au miscat de-acolo desi au ff putine bl-uri externe in afara celor din interiorul retelei.
    Pozitii de genul acesta in google te fac sa arunci la gunoi tot ce ai investit intr-un PBN ca nu merita efortul si costurile cand vezi ca altii fac chestii vechi de 10 ani ..
    Voi ce ziceti ? Ati mai vazut din astea sau e doar la mine un caz izolat ?
    Merge si e normal sa mearga. Eu am o mini retea pe .ro, cu 5 site-uri legate intre ele, fara probleme. Sunt acelasi ip, acelasi owner, nu scrie nicaieri ca nu trebuie sa-mi dau link-uri intre ele, cand eu nu ascund nimic = am 1 site pe produs.

Faptul ca nu rankez loc 1 pentru fiecare, se datoreaza faptului ca nu ma intereseaza, e o nisa care nu produce, dar ideea este ca nu sunt penalizate si au avut top3 la vremea lor. Acum sunt ca sa fie, nisa e praf™.

In cazul tau, este acelasi lucru, cat timp link-urile sunt pe fata, e ok, valoarea trimisa e mica, sunt "retea", dar e link related! El rankeaza loc 1 cu putine links pentru ca e nisa foarte slaba.

----------

Trusturile mari de presa au link-uri catre toate site-urile, cate 50-60 in retea, nu penalizeaza pe nimeni.

E o diferenta intre retea pentru seo si retea "natura". Daca ai o afacere in 100 de tari cu 100 de domenii, e normal sa le pui links, asta nu implica automat penalizare. Nu o faci sa rankezi, cat sa trimiti vizitatorii pe site-ul tarii respective.
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

dascalescu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    30
    Data înscrierii
    19th August 2006
    Posturi
    358
    Putere Rep
    30

Implicit

De acord cu tine cand e vorba de site-uri mari care primesc oricum backlinkuri si din alte surse si atunci inter-linking-ul site-urilor lor este insignifiant.
    Dar network-ul peste care am dat eu nu are decat inter-linking, nimic altceva din extern iar nisa este una competitiva chiar si pe fiecare tara in parte este mult trafic de monetizat.

Uite ca imi pun pe "to-do list" sa fac si eu un astfel de network , o sa postez in cateva luni ce rezultate am obtinut.
    Ultima modificare făcută de dascalescu; 9th June 2014 la 11:01.

Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    86
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    42
    Posturi
    3.991
    Putere Rep
    86

Implicit

@Dascalescu, speta amintita de tine este o exceptie de la regula. Asa cum spunea Tom, nu poti penaliza un website pentru faptul ca are varianta multilinguala si este interlinkat. Eu as afirma mai degraba ca valoarea linkului nu este atat de scazuta pe cat spune Tom, depinde de autoritatea pe care o are main siteul.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

Tom
    Tom este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    120
    Data înscrierii
    25th September 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    42
    Posturi
    3.173
    Putere Rep
    120

Implicit

Citat Postat în original de robyroy Vezi Post
    @Dascalescu, speta amintita de tine este o exceptie de la regula. Asa cum spunea Tom, nu poti penaliza un website pentru faptul ca are varianta multilinguala si este interlinkat. Eu as afirma mai degraba ca valoarea linkului nu este atat de scazuta pe cat spune Tom, depinde de autoritatea pe care o are main siteul.
    Cand ai 5-10 pe ro, produs separat, trebuie sa fie pe acelasi ip, acelasi owner, ca sa nu fie retea.

Cand ai tld de tara, nu mai trebuie, e logic sa aiba alt ip, deci valoarea link-ului creste, pentru ca este alt ip si related. daca ai 10 links related, sari peste cei cu 1000 directoare & shit.

vezi ca exita o pauza intre afirmatii, tu citesti de jos in sus? si pe sarite?
    Nu trimite PM cu intrebari, posteaza pe forum! Nu ofer sfaturi, audit sau raspunsuri pe PM.

Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    86
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    42
    Posturi
    3.991
    Putere Rep
    86

1 out of 1 members found this post helpful.

Implicit

My bad
    n-am terminat inca cea de a doua cafea
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

Hakuna Matata este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    21st January 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    40
    Posturi
    792
    Putere Rep
    37

Implicit

Citat Postat în original de dascalescu Vezi Post
    Uite ca imi pun pe "to-do list" sa fac si eu un astfel de network , o sa postez in cateva luni ce rezultate am obtinut.
    Mai devreme de jumatate de an nu ai ce sa ne spui

scoopo este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    21
    Data înscrierii
    25th November 2010
    Locaţie
    constanta
    Vârstă
    34
    Posturi
    409
    Putere Rep
    21

Implicit

Toate site-urile mele penalizate de acuma 1 an au revenit si rankeaza primele locuri.Tin sa spun ca nu am facut nimik ,nu au link-uri doar directoare,au toate duplicat content full.
    Multa teorie si nimik concret,tom din punctul tau de vedere e ok(detii site-uri care nu au cum sa cada la serp).Deci cum o dai tu ai un raspuns,fii dragut si raspunde-mi la pm care ti l-am dat acum 2 saptamani cu ce mi-ai cerut,si spunemi cum vezi toate site-urile fara linkuri si cu spam pe ele si cu duplciat content si cu taguri si cu etc..rankeaza in fata site-urilor de calitate fresh content ,fara farm,cu un desing de 2014.
    Hakuna dascalescu a zis in cateva luni paote sa fie si 11 luni ,tu tare rau te-ai mai facut.....cu colegi.
    scriu gramatical prost :D:D:D:D

Hakuna Matata este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    21st January 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    40
    Posturi
    792
    Putere Rep
    37

Implicit

Citat Postat în original de scoopo Vezi Post
    Hakuna dascalescu a zis in cateva luni paote sa fie si 11 luni ,tu tare rau te-ai mai facut.....cu colegi.
    scopo nu stiu de ce esti asa de revoltat ... cand te referi la un intreg si anume an, cateva luni, in acceptiunea mea, inseamna 2-3 in nici-un caz 11.

Nu stiu cu cine am fost rau, daca tu mi-ai monitorizat activitatea si ai ajuns la concluzia asta nu inseamna ca aceasta este perceptia generala, lucrurile in general nu sunt asimilate ca fiind doar alb si negru, intodeauna nuanta a facut diferenta.

Faptul ca ti-au revenit site-urile inapoi neavand habar de ce nu iti da tie dreptul sa blamezi pe cineva. Ceea ce afirmi ca ai tu in acele site-uri si anume ceea ce Google dezavueaza in mod public va fi pedepsit la un moment dat.

Eu nu am nimic cu tine sau cu altcineva, faptul ca intervin la un anumit post mai apasat nu inseamna automat ca am ceva cu persoana ci cu actiunile sale.

Succes in continuare!
    Ultima modificare făcută de Hakuna Matata; 9th June 2014 la 22:43.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. www.site.com merge din cand in cand, site.com merge. Problema Dns?
    De Alexandru Sima în forumul Subiecte pentru incepatori
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 1st November 2013, 15:18
  2. Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 17th December 2012, 14:57
  3. Cum sa folosesti Schema.org
    De Krumel în forumul Stiri despre motoarele de cautare, SEO si Marketing
    Răspunsuri: 33
    Ultimul Post: 7th March 2012, 17:22
  4. linkuri intre sudomeniile aceluiasi domeniu
    De username în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 6th January 2010, 16:20
  5. Sunt considerate linkuri reciproce?
    De beeuser în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 19th July 2008, 09:05

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •