Pagina 1 din 9 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 87

Subiect: Mic ghid de optimizare SEO

  1. #1
    Avatarul lui Diana
    Diana este deconectat Administrator
    Reputatie:
    42
    Data înscrierii
    4th January 2006
    Locaţie
    Vatra Dornei
    Posturi
    1.696
    Putere Rep
    42


    Lightbulb Mic ghid de optimizare SEO

    Ma dor degetele de cate ori am scris in ultimul timp la studii de caz acelasi lucru. Ar trebui sa scriem aici cateva elemente de optimizare si punem omul sa citeasca intai subiectul asta.

    Incep eu:

    - titluri diferite pe fiecare pagina (Title)
    - descrieri diferite pe fiecare pagina (Description)
    - cuvinte cheie diferite pe fiecare pagina (Keywords)
    - nr. cuvinte cheie: in jur de 20
    - alt la imagini
    - title la linkuri
    - bagat style intern in css extern
    - scripturile in fisier extern
    - folosire headinguri (h1, h2 ...)
    - formatare cuvinte cheie (bold, italic)

    Continua cineva?
    Am un magazin online de Cosmetice romanesti si un portal de Afaceri

  2. #2
    Avatarul lui danielbuca
    danielbuca este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    13th August 2006
    Locaţie
    Bucharest
    Vârstă
    46
    Posturi
    431
    Putere Rep
    36


    Implicit

    keywords-urile declarate sa fie alese pe regula de pondere din continut (1 keyword apare in continut intre 2%-3%)

    rescriere de url-uri facuta cum trebuie (sa reprezinte pozitia in sitemap a paginii, gen: http://url/articole/nume-categorie/nume-articol.html )

    fara spam

    fara continut cu font-size 0 (intra la regula fara spam in content)

    linkuri in din site-uri din aceeasi categorie

    etc ...

    Eu, cand fac un site, am o regula care a functionat foarte bine intotdeauna: construiesc site-ul avand userul in minte.
    Regula de aur: construiti site-uri pt utilizatori, nu pt Google si atunci Google o sa se poarte frumos cu voi. (suna a paradox dar asa e)

  3. #3
    Avatarul lui Emil Chelariu
    Emil Chelariu este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    35
    Data înscrierii
    1st March 2006
    Locaţie
    Ploiesti
    Posturi
    622
    Putere Rep
    35


    Implicit

    - sitemap si google sitemap
    - inscriere in directoare d elinkuri
    - schimburi de linkuri cu site-uri care au aceeasi profil cu al tau
    :)

  4. #4
    Avatarul lui Chaos
    Chaos este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    3rd April 2006
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    41
    Posturi
    389
    Putere Rep
    33


    Implicit

    -la formatari as spune mai degraba strong si em
    -fara link-uri create prin js ...
    -focusare de keywords pentru pagini de "profil" distinct
    -folosirea de expresii cheie
    -content ratio cat mai mare
    -fara link-uri catre site-uri care practica spam
    -analiza a primelor 3-5 site-uri care apar in motoarele de cautare ptr cuvintele cheie targetate
    -meniu de navigare unic
    -cod valid xhtml
    -flash replacement
    Ultima modificare făcută de Chaos; 17th October 2006 la 18:47.

  5. #5
    Avatarul lui Diana
    Diana este deconectat Administrator
    Reputatie:
    42
    Data înscrierii
    4th January 2006
    Locaţie
    Vatra Dornei
    Posturi
    1.696
    Putere Rep
    42


    Implicit

    Poate ajuta si intrebarile puse de diversi

    Am o pagina cu bancile din Romania si la fiecare am pus link catre site si adresa de email. Pe pagina respectiva mai am si alte linkuri "out", tool-ul de sitemap a ajuns cu numaratoarea la 113, initial am crezut ca s-a blocat dar tot calculeaza.
    Dauneaza cu ceva la seo linkurile astea multe care duc catre alte pagini? Cineva imi spusese ca da, dar n-am prea priceput de ce.

    Daca am intrebat o prostie, poate fi sters mesajul.
    Am un magazin online de Cosmetice romanesti si un portal de Afaceri

  6. #6
    Avatarul lui tis
    tis
    tis este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    9th October 2006
    Locaţie
    Cluj
    Vârstă
    41
    Posturi
    251
    Putere Rep
    33


    Implicit

    Cand google indexeaza un site verifica rankul paginii si numarul total de linkuri catre locatii externe. "Votul" care contribuie la rankul paginii are valoarea de: PageRank / nr. total de linkuri catre locatii externe. Asta inseamna ca votul transmis siteurilor are o valoare mai mica daca sunt multe linkuri pe pagina.

    Deci, daca e importanta valoarea votului e o problema. Altfel nu cred ca ar fi vreun dezavantaj sa existe linkuri catre locatii externe.

    Ca o rezolvare, e bine sa se adauge linkurile sub forma <a href="locatie" rel="nofollow">text</a> pentru a nu fi "urmate" de catre crawlere. Linkurile puse sub forma asta nu primesc nici un "vot" si sunt scoase din calculul valorii votului.
    De asemenea, pentru a face acelasi lucru pentru o pagina intreaga de linkuri se foloseste instructiunea <meta name="robots" content="nofollow" />

    Bineinteles, daca nu conteaza valoarea votului toata chestia de mai sus nu-si are sensul

  7. #7
    Avatarul lui Krumel
    Krumel este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    68
    Data înscrierii
    15th November 2004
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    46
    Posturi
    6.261
    Putere Rep
    68


    Implicit

    Citat Postat în original de tis Vezi Post
    Ca o rezolvare, e bine sa se adauge linkurile sub forma <a href="locatie" rel="nofollow">text</a> pentru a nu fi "urmate" de catre crawlere. Linkurile puse sub forma asta nu primesc nici un "vot" si sunt scoase din calculul valorii votului.
    De asemenea, pentru a face acelasi lucru pentru o pagina intreaga de linkuri se foloseste instructiunea <meta name="robots" content="nofollow" />
    @tis de ce sa pui rel="nofollow" din moment ce imi folosesti continutul? Ti se pare normal ca eu sa te citez cu o stire, sa o postez sa pun link dar sa nu dau voie robotilor sa mearga catre tine?

    .

    Intr-o oare care masura, link-urile care ies din site au valoare. Daca ai un raport bun intre link-urile catre site si link-urile ce ies din site, atunci nu ai nici o problema. Conteaza si catre cine pui link-urile respective.

    @Diana, daca ai un raport favorabil pentru link-urile care vin catre tine, poti lasa link-uri catre altii.

    Apoi, e mai indicat sa pui un link inactiv pe site catre o sursa, decat sa pui un link rel="nofollow", daca tot vrei sa nu lasi robotii sa plece catre o sursa...

    Tine intr-un fel de drepturile de autor si dreptul surse de a fi prezenta intr-un post daca cineva a folosit acel continut.


    Deci, nu cred ca e bine.
    Krumel - apeleaza la serviciile oferite de mine prin formularul de pe blog.

  8. #8
    Avatarul lui Krumel
    Krumel este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    68
    Data înscrierii
    15th November 2004
    Locaţie
    Iasi
    Vârstă
    46
    Posturi
    6.261
    Putere Rep
    68


    Implicit

    Citat Postat în original de Diana Vezi Post
    Edit: Ce inseamna ca "ai un raport favorabil pentru link-urile care vin catre tine"?
    Sa ai link-uri mai multe catre tine si link-uri care ies de pe site-ul tau mai putine.
    Pune "target=_blank" pe ele. Userul o sa aiba o pagina noua ptr resursa respectiva. Dar nu cred ca ar trebui sa iti faci probleme de link-urile respectiva atata timp cat ai link-uri bune catre tine.
    Krumel - apeleaza la serviciile oferite de mine prin formularul de pe blog.

  9. #9
    Avatarul lui mike
    mike este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    20th June 2006
    Posturi
    62
    Putere Rep
    0


    Implicit

    meniul sa fie cu link-uri pe text. nu pe imagini, nu pe butoane flash...

    este de preferat ca expresia dupa care se face optimizarea sa formeze prima parte din titlu si daca se poate prima parte din primul text al paginii (de preferinta in h1). unii prefera sa puna un logo sau un slogan sub forma de imagine in header pentru a avea cuvintele cheie in primul text din pagina (cu relevanta mare pentru motoarele de cautare).

    parerea mea este ca e bine ca site-ul sa fie facut cu div-uri (daca e posibil) si div-ul continutului sa fie asezat in cod inaintea div-ului pentru meniu.

    sunt foarte importante anchor-urile link-urilor care arata spre fiecare in parte.

  10. #10
    Avatarul lui lvalics
    lvalics este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    22nd November 2006
    Locaţie
    Tg-Mures
    Vârstă
    51
    Posturi
    30
    Putere Rep
    32


    Implicit

    Mi-as permite sa dezvolt unele precizari de aici cu ideea ca poate vor ajuta la cineva.

    - titluri diferite pe fiecare pagina (Title)
    Titlurile alese sa aiba keyword(s)-uri in ele, iar keyword(s)-ul sa fie cat mai aproape de baza titlului.

    - cuvinte cheie diferite pe fiecare pagina (Keywords)
    Tot ca o adaugare, keywordsurile principale sa fie primele din lista

    - nr. cuvinte cheie: in jur de 20
    Foarte multi fac eroarea de a alege doar keywords cu un cuvant: vreme, Bucuresti, Romania. Sugestie, se poate si vreme Romania, vreme Bucuresti sau chiar 3-4 cuvinte, ideea e sa fie pina la aprox 200 de caractere.

    -la formatari as spune mai degraba strong si em
    <b> si <i> e deja eprechated, daca e cod valid XHTML atunci automat e si <strong> sau <em>

    -meniu de navigare unic
    Asta nu prea am inteles, dar oricum sugestia e ca sa fie meniu CSS si in nici un caz meniu format din imagini, cu textul in imagine.
    Cele bune, Valics Lehel
    http://www.grafxsoftware.com

Pagina 1 din 9 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Ghid util Adsense - optimizare si tool-uri
    De Nichita în forumul Adsense
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 23rd July 2009, 15:03
  2. Comentarii privind Mic ghid de optimizare SEO
    De dbd în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 23
    Ultimul Post: 12th May 2007, 21:01
  3. Mare ghid de optimizare :)
    De Cipixxx în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 26th April 2007, 23:53

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •