Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 11

Subiect: Cum se promoveaza un blog?

  1. #1
    Avatarul lui edy12006
    edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.260
    Putere Rep
    38


    Implicit Cum se promoveaza un blog?

    Salutari!

    Am cateva intrebari despre promovarea blogurilor la care nu am reusit sa gasesc raspunsuri:

    1) Daca doresc sa apar sus in serps cu fiecare articol scris de mine e de ajuns sa am mlte ibl-uri catre indexul siteului sau va fi nevoie sa aduc ibl-uri catre fiecare articol , cu anchor keywordurile respective? (aici conteaza si concurenta pe acele keyworduri)

    2) Cum e mai bine sa aduc linkuri, catre rezultatele generate de o cautare , catre taguri sau catre un anumit articol?
    Presupunem ca am "program de editat poze" , eu cand aduc un ibl catre site aduc catre articolul ce contine acest tag, catre tag (astfel beneficiaza toate articolele ce contin tagul respectiv), sau catre cautarea "program de editat poze" ?

    Atat deocamdata, e posibil sa revin pe parcurs si cu alte intrebari.
    Rog sa raspundeti la subiect. Va multumesc anticipat !
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

  2. #2
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    49


    Implicit

    Bine e sa capeti linkuri spre articole direct, dar si daca ai un home page puternic, acesta va transfera mai departe spre articolele noi, pentru ca pe un blog ai ultimele articole listate pe home page.

    La 2, atata timp cat taguri structurate bine, e mai bine sa optimizezi tagurile, nu articolul. Prin taguri structurate bine ma refer la faptul ca: daca ai program de editat poze, nu mai adaugi si program gratis de editat poze, program de editat poze download, program de editat poze free

    Dar si aici depinde... poate ai un articol care ar aduce mai mult trafic pe kw-ul sau principal, decat un un tag putin mai generic, unde s-ar dilua "esenta"
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  3. #3
    Avatarul lui attempt
    attempt este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    12th February 2007
    Locaţie
    Satu Mare
    Vârstă
    42
    Posturi
    490
    Putere Rep
    34


    Implicit

    Sincer nu vad prea important SEO pentru bloguri. Implicit orice platforma de blog este optimizata decent.
    Cred ca energia consumata pentru intretinerea unui blog ar trebui sa fie maxim 10% pt. SEO.

  4. #4
    Avatarul lui edy12006
    edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.260
    Putere Rep
    38


    Implicit

    Citat Postat în original de attempt Vezi Post
    Sincer nu vad prea important SEO pentru bloguri. Implicit orice platforma de blog este optimizata decent.
    Cred ca energia consumata pentru intretinerea unui blog ar trebui sa fie maxim 10% pt. SEO.
    Pai da , este optimizat insa ca sa urci tot ibl-uri iti trebuie. Cum poti altfel sa urci cu un articol in fata unor siteuri de nisa daca nu ai ibl-uri ?
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

  5. #5
    Avatarul lui attempt
    attempt este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    12th February 2007
    Locaţie
    Satu Mare
    Vârstă
    42
    Posturi
    490
    Putere Rep
    34


    Implicit

    Cred eu ca blogurile mari de acum au urcat altfel decat prin SEO.

  6. #6
    Avatarul lui Cristi U
    Cristi U este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    26th January 2008
    Locaţie
    Oradea
    Vârstă
    35
    Posturi
    3.172
    Putere Rep
    49


    Implicit

    Cred ca e o confuzie si el nu s-a referit la bloguri personale (sau nu inteleg eu attempt la ce te referi si e aici confuzia ). El se refera la un blog nisat sau la un site pe platforma Wordpress din ce am inteles
    Mai dau cate-un sfat juridic aici, uneori chiar despre online. Nu-l rata! :) Vezi și sfaturi de nutritie.

  7. #7
    Avatarul lui Marius Cristian
    Marius Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.516
    Putere Rep
    49


    Implicit

    Citat Postat în original de edy12006 Vezi Post
    Salutari!

    Am cateva intrebari despre promovarea blogurilor la care nu am reusit sa gasesc raspunsuri:

    1) Daca doresc sa apar sus in serps cu fiecare articol scris de mine e de ajuns sa am mlte ibl-uri catre indexul siteului sau va fi nevoie sa aduc ibl-uri catre fiecare articol , cu anchor keywordurile respective? (aici conteaza si concurenta pe acele keyworduri)
    Pentru secventa este "poze indecente cu edy12006" este suficient sa ai ceva IBL-uri catre pagina ta.
    Pentru secvente de tip "telefon nokia" este becesar fie sa ai un site exceptional de puternic (PR, TR, IBL-uri de pe siteuri relevante si/sau puternice ptr cuvinte precum "telefon" si/sau "nokia"), fie sa primeste IBL-uri de pe siteuri relevante si/sau puternice ptr cuvinte precum "telefon" si/sau "nokia" DIRECT catre acel articol. Sau si una si alta.
    Este cam ABC, dar chiar nu vad alt tip de raspuns la asemenea intrebare.

    Citat Postat în original de edy12006 Vezi Post
    2) Cum e mai bine sa aduc linkuri, catre rezultatele generate de o cautare , catre taguri sau catre un anumit articol?
    Presupunem ca am "program de editat poze" , eu cand aduc un ibl catre site aduc catre articolul ce contine acest tag, catre tag (astfel beneficiaza toate articolele ce contin tagul respectiv), sau catre cautarea "program de editat poze" ?
    Pe o concurenta peste medie ordinea ar fi:
    1. articol
    2. categorie
    3. tag
    4. cautari (cu mare atentie, poate chiar de evitat aceasta optiune)
    Ultima modificare făcută de Marius Cristian; 20th February 2010 la 22:01.

  8. #8
    Avatarul lui Marius Cristian
    Marius Cristian este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    49
    Data înscrierii
    14th January 2007
    Locaţie
    Bucuresti, Romania
    Posturi
    1.516
    Putere Rep
    49


    Implicit

    Citat Postat în original de cristi Vezi Post
    Cred ca e o confuzie si el nu s-a referit la bloguri personale (sau nu inteleg eu attempt la ce te referi si e aici confuzia ). El se refera la un blog nisat sau la un site pe platforma Wordpress din ce am inteles
    Practic singura asemanare intre acest tip de site si un blog e ca ambele pot folosi aceeasi platforma (specifica blogurilor) pentru a functiona.
    Vad ca deja s-a pierdut/deviat sensul cuvantului "blog".

    Pentru a promova un blog (in sensul strict semantic al termenului), eventual poate asociat cu varul sau apropiat (siteul de stiri) se definesc alte prioritati:
    1. Obtinerea unui TrustRank bun combinat cu PR mare (pe romaneste spus: nivel ridicat de incredere intr-un site important)
    2. Preluarea articolelor de catre alte siteuri (ideal cu backlink, dar si simpla "furaciune" chioara de care se plang atatia "pagubiti" pe aici aduce avantaje dpdv SEO)
    Scuze ca spun iar ABC-uri.

  9. #9
    Avatarul lui edy12006
    edy12006 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    26th January 2009
    Locaţie
    Brasov
    Vârstă
    32
    Posturi
    3.260
    Putere Rep
    38


    Implicit

    Citat Postat în original de Marius Cristian Vezi Post
    Practic singura asemanare intre acest tip de site si un blog e ca ambele pot folosi aceeasi platforma (specifica blogurilor) pentru a functiona.
    Vad ca deja s-a pierdut/deviat sensul cuvantului "blog".

    Pentru a promova un blog (in sensul strict semantic al termenului), eventual poate asociat cu varul sau apropiat (siteul de stiri) se definesc alte prioritati:
    1. Obtinerea unui TrustRank bun combinat cu PR mare (pe romaneste spus: nivel ridicat de incredere intr-un site important)
    2. Preluarea articolelor de catre alte siteuri (ideal cu backlink, dar si simpla "furaciune" chioara de care se plang atatia "pagubiti" pe aici aduce avantaje dpdv SEO)
    Scuze ca spun iar ABC-uri.
    Este vorba despre un blog generalist pe care scriu atat subiecte mai personale cat si reviewuri la anumite produse/siteuri/servicii , stiri , articole din diverse nise, etc.
    Într-o zi, riscând, poți să rămâi fericit pentru toată viața !
    Contează ce produci nu cine pretinzi a fi.

  10. #10
    Avatarul lui evolution
    evolution este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    36
    Data înscrierii
    29th October 2006
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    997
    Putere Rep
    36


    Implicit

    Bun subiectul adus in discutie.In opinia mea linkurile trebuie obtinute spre pagina targetata.

    Cum promovati un articol pentru a obtine linkuri sau trafic direct?

    1.Submit pe social bookmarks (digg etc)
    2.Linkuri cumparate

    altele?

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Ca tot am blog :)..
    De Radu V în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 7
    Ultimul Post: 16th February 2009, 18:19
  2. nume-blog.domeniu.com sau nume-blog.blogspot.com
    De jeremy în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 20th November 2007, 23:27
  3. example.com/blog -> example.com/blog.html
    De psycho în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 25th October 2007, 10:07
  4. Cum se promoveaza un sistem de afiliere?
    De Marius Mailat în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 5th March 2007, 19:34
  5. My Blog
    De Cristian Mezei în forumul Studii de caz
    Răspunsuri: 14
    Ultimul Post: 14th February 2006, 13:43

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •