Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 15

Subiect: Link-uri in Footer vs Link-uri in continut

BabBarDeL este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    25th February 2009
    Posturi
    60
    Putere Rep
    22

Lightbulb Link-uri in Footer vs Link-uri in continut

As vrea sa stiu si eu care ma ajuta mai mult :

Sa zicem ca un site are 12.000 de link-uri de la 3 site-uri. Fiecare site i-a pus link-ul in footer (eventual langa alte cateva) - fiecare site avand 4.000 de pagini.

Un alt site sa zicem ca are 2000 de link-uri adunate de prin forumuri si comentarii pe bloguri (deci se afla aproximativ in continut).

Din acest punct de vedere, pe care Google il va pozitiona mai sus ?

Mai conteaza link-exchange-urile cu link-uri pe tot site-u ? Cat de mult ?

Multumesc
    PixelGrade - Creative Design in Every Pixel | Jocuri Online in Curtea Scolii

Nichita este deconectat Super Moderator
    Reputatie:
    84
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    40
    Posturi
    3.395
    Putere Rep
    84

Implicit

Citat Postat în original de BabBarDeL Vezi Post
    As vrea sa stiu si eu care ma ajuta mai mult :

Sa zicem ca un site are 12.000 de link-uri de la 3 site-uri. Fiecare site i-a pus link-ul in footer (eventual langa alte cateva) - fiecare site avand 4.000 de pagini.

Un alt site sa zicem ca are 2000 de link-uri adunate de prin forumuri si comentarii pe bloguri (deci se afla aproximativ in continut).
    Cele 3 site-uri sunt vazute ca fiind 3 IP-uri. Valoarea acestora va fi una scazuta din punctul meu de vedere. Citeste si acest articol (din 2008) pentru a vedea cam care e valoarea linkurilor provenite din footer.

Consider ca Google va pozitiona mai sus site-ul daca are linkuri provenite de la mai multe domenii, cu content nisat, atata vreme cat nu spamezi forumurile / blogurile si folosesti ancore corecte catre site.
    Ultima modificare făcută de Nichita; 5th January 2010 la 15:06.
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    25th February 2009
    Posturi
    60
    Putere Rep
    22

Implicit

In nici un caz nu e vorba de SPAM. Deci eu daca am 2000 de linkuri de pe 40 de forumuri vor valora mai mult decat acele 12.000 de pe 3 site-uri sa inteleg, nu ?

O alta intrebare: Daca creez niste minibloguri pe care sa postez cat de cat constant continut cu link-uri catre site-ul meu prin el, ma va ajuta cu ceva?

Reputatie:
    84
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    40
    Posturi
    3.395
    Putere Rep
    84

Implicit

In nici un caz nu e vorba de SPAM. Deci eu daca am 2000 de linkuri de pe 40 de forumuri vor valora mai mult decat acele 12.000 de pe 3 site-uri sa inteleg, nu ?

O alta intrebare: Daca creez niste minibloguri pe care sa postez cat de cat constant continut cu link-uri catre site-ul meu prin el, ma va ajuta cu ceva?
    1. Da
    2. Daca sunt nisate si postate pe alte IP-uri, te pot ajuta. Nu cred ca se merita insa, valoarea miniblogurilor trebuie ea insasi sa fie ridicata pentru a conta. Astfel vei avea mai multe site-uri "de ridicat". Orienteaza-te mai bine spre obtinerea de linkuri si pe CONTINUT de calitate.
    Siteul tau e in balarii, nu urca? Competitorii te bat de iti suna apa in cap? Ai fost penalizat si nu stii ce sa faci? Cel mai probabil ai nevoie de un audit SEO complet. :)

Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    25th February 2009
    Posturi
    60
    Putere Rep
    22

Implicit

Si astea cam cum ar putea fi obtinute ? Inafara modului natural cand utilizatorilor chiar le place site-ul tau si il include intr-un post pe blog sa zicem.

Sa cumpar articole pe bloguri ?
    Sa caut articole pe alte bloguri, eventual articole vechi pe aceeasi nisa si sa platesc sa-mi includa niste link-uri prin continut ?

Reputatie:
    84
    Data înscrierii
    19th February 2009
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    40
    Posturi
    3.395
    Putere Rep
    84

Implicit

Asta ar putea sa iti dea cateva idei despre ceea ce ar trebui sa faci.

Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    25th February 2009
    Posturi
    60
    Putere Rep
    22

Implicit

Stiu despre acea lista, doar ca in cazul meu (un site cu jocuri) nu se aplica multe dintre ele.

Multumesc oricum, mai astept idei.

Dragos Nicu este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    20th January 2008
    Locaţie
    Sibiu, RO
    Posturi
    2.011
    Putere Rep
    34

Implicit

Mai exact, decat sa ai 12.000 linkuri sidewide, mai bine ai 12 de calitate mai ridicata.

Si acum te gandesti, bun bun, dar din ambele metode ce are? Eu chiar folosesc ambele metode deodata, dar mai restrans (iau din exemplul tau):
    - cateva linkuri (2.000 de la alea 3 site-uri care pentru mine obligatoriu sa fie pe IP-uri diferite) si cateva linkuri din 40 bloguri + 40 forumuri diferite (in total sa fie maxim 100 linkuri spre site din ele).

Asadar din 3 site-uri 2.000, din 80 site-uri 100 = 2.100 linkuri spre site-ul meu.

Mai multe combinatii, mai multe linkuri, mai multa naturalete.

Sa zicem ca un site are 12.000 de link-uri de la 3 site-uri. Fiecare site i-a pus link-ul in footer
    In opinia mea Google detesta link-urile in footer, daca sunt folosite in exces (peste 10) si mai rau, fara relevanta. Poti fi luat ca si link farm si nu iti va placea nici tie.

Asadar, alege linkurile puse in continut.. ar fi mai multe de spus aici.
    Ultima modificare făcută de Dragos Nicu; 5th January 2010 la 16:17.
    Mai poti afla una alta in materie de software pe Softview.ro

Reputatie:
    22
    Data înscrierii
    25th February 2009
    Posturi
    60
    Putere Rep
    22

Implicit

Aha, o noua idee de punctat : Cat mai multe diversificare in ceea ce priveste obtinerea de link-uri . Am notat

prodan_13 este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    28
    Data înscrierii
    23rd December 2006
    Locaţie
    constanta
    Vârstă
    37
    Posturi
    545
    Putere Rep
    28

Implicit

Hai ca vin si eu cu o intrebare: Pentru un site lansat de 2-3 saptamani ce varianta sa aleg?
    1. 5-10 articole pe diferite bloguri cu 1-2 linkuri in ele
    2. Inscriere in directoare (facuta cu cap, nu 100 de incrieri intr-o zi)
    3. 3-4 linkuri pe site-uri mai puternice (nu sidewide)
    Echipamente de protectia muncii www.safetyone.ro.
    Ai nevoie de un traducator autorizat sau de Traduceri Autorizate ?

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 13th June 2010, 13:03
  2. Ofer link pe pagina jocuri PR2 contra link alta tematica
    De myamar în forumul Link/banner exchange
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 1st May 2010, 22:55
  3. Decodare footer
    De l00ky în forumul Client side
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 4th March 2010, 01:37
  4. link-uri cu acelasi continut
    De pitagora în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 5
    Ultimul Post: 25th September 2008, 10:02

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •