Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: link-uri cu acelasi continut

pitagora este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    18th January 2008
    Locaţie
    Cluj
    Vârstă
    34
    Posturi
    71
    Putere Rep
    23

Implicit link-uri cu acelasi continut

La proiectul la care lucrez acuma am ajuns in situatia in care din cauza modului in care este gandita baza de date pot avea 2 link-uri pt care se genereaza acelasi continut. Problema este ca nu pot sa detectez (cel putin nu usor) daca pentru un set de parametrii mai exista altul care va da aceleasi rezultate astfel incat sa pot redirecta de pe unul pe altul.

Dau un mic exemplu echivalent (nu pot sa dau chiar date reale...):

site.com/listare_ceva/cluj/
    ar putea (fara sa prea pot determina) sa aiba acelasi continut cu
    site.com/listare_ceva/oradea/

Mentionez ca situatia nu apare doar pt orase diferite...in link pot sa mai apara alte argumente in plus care si ele pot si ele sa duca la duplicate content.

Ce se poate intampla cel mai rau daca las asa? Din punctul de vedere a lui google? Imi va indexa macar unul din link-uri (sa se poata ajunge la continut) sa ma voi trezi cu penalizari?

beeuser este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    6th July 2007
    Vârstă
    40
    Posturi
    66
    Putere Rep
    24

Implicit

Pai din moment ce ai /cluj si /oradea, poti modifica meta tagurile, h-urile sa adaugi cluj sau oradea, sa nu fie la fel...

deadworldisee este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    6th April 2008
    Locaţie
    iasi
    Vârstă
    33
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    25

Implicit

Adauga continut random pe langa cel actual.Spre exemplu sa afisezi in jur de 30-40 linkuri interne random cu multe cuvinte in ancora,astfel la fiecare randare a paginii,se va afisa continut unic

pitagora este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    23
    Data înscrierii
    18th January 2008
    Locaţie
    Cluj
    Vârstă
    34
    Posturi
    71
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de beeuser Vezi Post
    Pai din moment ce ai /cluj si /oradea, poti modifica meta tagurile, h-urile sa adaugi cluj sau oradea, sa nu fie la fel...
    asta tine de ce se afla in baza de date la un moment dat. Si cum nu este vorba de articole sau chestii introduse de mine este imposibil la un monent dat sa stiu daca exista un alt link care afiseaza acest continut (hai sa zicem ca asta totusi se poate cu mai multe query-uri) dar cu siguranta nu pot stii daca pe viitor nu vor mai altele daca acuma nu-s. Adica azi indexeaza google-ul pe /cluj/ si maine ar putea sa apara pe /oradea/.

Este exclus sa le pot face unice. Acel oras este parte din interogare. Daca ceva este valabil pt mai multe orase normal este sa se afiseze pt amandoua. Nu mi se pare normal sa schimb asta (din punctul de vedere al functionalitatii).

Are ceva daca ramane asa?

Citat Postat în original de deadworldisee Vezi Post
    Adauga continut random pe langa cel actual.Spre exemplu sa afisezi in jur de 30-40 linkuri interne random cu multe cuvinte in ancora,astfel la fiecare randare a paginii,se va afisa continut unic
    Am pus sa fie titul unic, si am modificat description-ul automat sa incorporeze cateva cuvinte in plus care tin de ce s-a trimis prin link. Dar practic 99% din pagina tot la fel ramane. Nu cred ca pot sa o fac sa para unica in vreun fel, dat fiind ca continutul ramane la fel in realitate.

Problema cu pus-ul link-urilor ar fi ca ar parea destul de penibil daca nu ar fi vorba de continut "related" din cadrul site-ului, continut care la inceput probabil nu va exista - sa va fi 1-2 nu mai multe. Destul de greu de pus sa fie random si nici sa nu para penibil.

Vreau sa fac pe placul botilor dar nici nu vreau sa sacrific user experience-ul si clientii pt asta.
    Ultima modificare făcută de pitagora; 25th August 2008 la 23:19.

deadworldisee este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    6th April 2008
    Locaţie
    iasi
    Vârstă
    33
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    25

Implicit

Contentul e baza,daca nu dispui de el, nu ai cum sa faci situl pt utilizator.Afiseaza linkuri related din situl tau....altceva nici nu stiu ce ai mai putea face.

lovelife este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    92
    Data înscrierii
    8th July 2006
    Locaţie
    Galati
    Vârstă
    43
    Posturi
    5.993
    Putere Rep
    92

Implicit

Ai putea sa pui un continu aleatoriu, gen citate, proverbe, etc
    Nu ma pricep la SEO dar ma bag in seama

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 13th June 2010, 12:03
  2. Link-uri in Footer vs Link-uri in continut
    De BabBarDeL în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 14
    Ultimul Post: 5th January 2010, 19:47
  3. Acelasi continut, alta structura, siteuri diferite
    De martynesku în forumul Google
    Răspunsuri: 2
    Ultimul Post: 8th October 2008, 00:46
  4. Mai multe site-uri pe acelasi continut
    De Psyche în forumul Google
    Răspunsuri: 3
    Ultimul Post: 28th December 2006, 13:20
  5. 3 Domenii .com .de .eu Acelasi Continut
    De Marius Mailat în forumul Google