Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: SMS spam sau marketing prin SMS ?

tataraseni este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    15th July 2005
    Locaţie
    Brasov
    Posturi
    1.482
    Putere Rep
    32

Implicit SMS spam sau marketing prin SMS ?

Nu prea stiu daca trimiterea de SMS-uri din partea operatorului catre abonatii sai constituie ceva asemanator cu SPAM-ul... ideea e ca eu am solicitat in mod explicit sa nu mai primesc mesaje cu oferte promotionale din partea operatorului sau partenerilor sai si degeaba.

De ce imi pun aceasta problema ? Pentru ca in urmatoarele saptamani abonatilor Vodafone ni se pregatesc milioane de mesaje cu promotia la Dell XPS 1710 + serviciile de date Vodafone + modem gratuit si abonament gratis pe 6 luni (binenteles ca abonamentul se face pe 2 ani).
    Detalii aici : emag si vodafone se promoveaza reciproc prin sms

Ceea ce nu inteleg eu este acel RECIPROC, adica nu e suficient sa-mi spuna Vodafone, bre ai modemul gratis daca-ti cumperi Dell XPS 1710 de la emag, trebuie sa ma intoxice si emag cu ceva de genul, ai sase luni de abonamet gratuit si modem gratis daca-ti cumperi de la noi Dell XPS 1710...

agnus este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    24
    Data înscrierii
    15th June 2007
    Vârstă
    39
    Posturi
    35
    Putere Rep
    24

Implicit

S-ar putea sa ma insel dar in contractul de servicii semnat cu orange, vodafone etc. am impresia ca este stipulat pe undeva ca esti de acord sa primesti sms-uri cu ofertele provider-ului sau oferte ale partenerilor. Nu este ok treaba asta dar... Din nou, s-ar putea sa ma insel dar parca asa mi-aduc aminte ca era printr-un contract de-al meu.
    may the best of your past be the worst of your future

Toto este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    14th June 2005
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.905
    Putere Rep
    37

Implicit

Acum o saptamana am ajuns la disperare cu mesajele promo primite pe tel, si am sunat la Relatii Clienti...

"Va rog sa imi dezactivati serviciul prin care primesc mesaje sms cu reclama de orice fel pentru numarul 07xxxx"

"dar sunt doar niste mesaje promotionale... Sistemul trimite automat..."

"Doamna, nu mai doresc sa primesc astfel de mesaje... intelegeti?"

"da, dar sunt DOAR promotionale..."

"doamna, nu imi amintesc sa fi fost vreodata intrebat daca sunt de acord sa primesc spam pe sms, deci va rog frumos, pt ultima oara, NU MAI VREAU!!!"

"ok, puteti incerca sa trimiteti un sms gratuit la numarul xxx, cu textul 'dezabonare' si probabil nu veti mai primi, dar nu va pot promite ca veti fi dezabonat... sistemul este automat..."

Am trimis sms, am primit confirmare tot prin sms, si de atunci au incetat...
    Nu mai stiu numarul de sms, dar daca suni la Rel Clienti si te infigi putin in ei, cedeaza... good luck

tataraseni este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    32
    Data înscrierii
    15th July 2005
    Locaţie
    Brasov
    Posturi
    1.482
    Putere Rep
    32

Implicit

Frumos, deci asa sta treaba, adica ei te baga automat in lista si daca ceri dezabonare nu pot ca sistemul este automat.... oare ANPC-ul nu se autosesizeaza ? Sau nu poti lupta cu colosii gen Orange, Vodafone, eMag, DigiTV , etc....

Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    14th June 2005
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.905
    Putere Rep
    37

Implicit

Citat Postat în original de tataraseni Vezi Post
    Frumos, deci asa sta treaba, adica ei te baga automat in lista si daca ceri dezabonare nu pot ca sistemul este automat.... oare ANPC-ul nu se autosesizeaza ? Sau nu poti lupta cu colosii gen Orange, Vodafone, eMag, DigiTV , etc....
    Omule, nu stiu... asa mi-a spus d-soara ... si crezi ca daca va primi orange-ul o amenda de 50 mil de la anpc va fi vreo problema?? Isi scot banii aia sin sms-spam in 2 ore...

Oricum, de apreciat ca dupa dezabonare, eu cel putin, nu am mai primit nimic... Nu ca in cazul unor magazine online de la care efectiv nu poti scapa...

add
    add este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    27
    Data înscrierii
    27th November 2005
    Posturi
    265
    Putere Rep
    27

Implicit

zi si dumneata numarul ala xxxx te rugam

Reputatie:
    37
    Data înscrierii
    14th June 2005
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    1.905
    Putere Rep
    37

Implicit

Iti dai seama ca daca mi-l mai aminteam il dadeam din prima... Dar nu am dat atentie asa mare numarului, etc... am trimis si gata, ca oricum eram plin de nervi pe ei... Suna la rel clienti ..

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Carti de citit legate de Marketing Online si marketing in general
    De w3bmaster în forumul Metode de promovare, Analiza trafic.
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 28th February 2011, 22:34
  2. SPAM Prin telefon
    De Cristian Mezei în forumul SPAM made in .RO
    Răspunsuri: 33
    Ultimul Post: 10th April 2009, 23:24
  3. plata Yahoo! Search Marketing si prin PayPal
    De lixor în forumul Stiri despre motoarele de cautare, SEO si Marketing
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 13th October 2007, 15:43
  4. spam declaratii.ro prin obb.ro
    De miealex în forumul E-mail SPAM