Vezi Rezultate Sondaj: E o idee buna, incercam sa o implementam? (vot public, va rog justificati raspuns)

Alegători
28. Nu puteţi vota în acest sondaj
  • DA

    25 89,29%
  • NU

    3 10,71%
Pagina 1 din 7 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 64

Subiect: Idee - Sectiune Traderi

  1. #1
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    107
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    107

    Implicit Idee - Sectiune Traderi

    Baeti, am o idee. Nu e singura, dar zic asa, ca asa e expresia.

    M-am tot gandit cum sa evitam fraudele si teparii. Si nu-mi iese deloc, adica nu exista un sistem 100% sigur si care sa poata fi implementat usor pe forum.
    Dar ce pot face si vreau sa va intreb daca ati fi de acord si daca e util este sa facem o sectiune noua in care sa facem topicuri de genul "Dan - profil trader" In aceste topicuri va exista un poll public (voturi viziile) unde restul oamenilor pot vota daca userul e de incredere sau nu, daca face treaba la timp, daca e onest, daca dispare des etc.
    Mai mult, fiecare om care voteaza tre sa lase si un mic review (unde sa spuna ce fel de servicii a cumparat si cand), altfel votul sau va fi sters.

    Exemplu de topic:

    Dan - profil trader

    Poll:
    - recomand =======
    - nu recomand ==
    - seriozitate cu platile (sau serviciile) =====

    Continut:
    Dan ofera servicii de hosting si content writing. Este membru seopedia din 2008.
    Ideea este ca cei care doresc sa tranzactioneze servicii pe seopedia vor fi protejati, vor putea cere preturi corecte si vor avea un fel de istoric cat de cat real, exceptand reputatia care poate fi usor manevrata.
    Cei care doresc sa aiba un asemena topic pentru a-si imbunatati seriviile oferite si increderea potentialilor clienti trebuie sa isi asume ca pot fi si criticati.

    Vor fi luate in considerare doar profielele celor care au un minim de vechime si cel putin o tranzactie incheiata (topic cu servicii, whatever). Topicurile pot fi si de cumparator si de vanzator.

    Astea toate sunt propuneri, ce parere aveti? Fac topic nou cu asta sau e o idee copilareasca fara sanse de succes?

  2. #2
    Avatarul lui florian g
    florian g este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    5th July 2011
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    200
    Putere Rep
    25

    Implicit

    @Dan
    E o idee buna care are succes pe alte forumuri.
    Daca x oameni spun ca esti ok, e mult mai usor sa finalizezi o tranzactie.
    Si recproca e valabila.
    Eu sunt pentru.

  3. #3
    Avatarul lui Robert
    Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94

    Implicit

    Dane, ai prea mult timp liber. Iti recomand un part time la o gradinita (ca educator, evident), la grupa mica.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

  4. #4
    Avatarul lui Catalin Cerga
    Catalin Cerga este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    5th April 2013
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    41

    Implicit

    Nu cred ca numarul tepelor este ingrijorator, nici sumele vechiculate.

    Pana la urma e vorba de ratiunea si maturitatea fiecaruia, cand accepti sa lucrezi cu un user nou pe sume mari fara avans e un risc asumat.

    Cat priveste topicul, probabil va fi prilej de spam si validari reciproce. Poti incerca, dar personal nu mi-s pare nici necesar nici oportun.



    Revenind la lucruri serioase:

    1. Nu cred ca suntem noi in masura sa judecam, mai ales acum, in postul sfintelor sarbatori de Paste.
    2. Ma bucur ca desi esti admin ceri si alte pareri, trufia este unul din pacatele cele mai des intalnite in ziua de azi

    Doamne ajuta!
    Albert Einstein. Sa am si eu ceva inteligent in semnatura.

  5. #5
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    107
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    107

    Implicit

    Citat Postat în original de Robert Vezi Post
    Dane, ai prea mult timp liber. Iti recomand un part time la o gradinita (ca educator, evident), la grupa mica.
    Nu am prea mult timp liber, dar daca mi-am asumat ca particip la buna organizare a forumului, vin si eu, ocazional, cu cate o idee. Propui sa nu mai intru pe forum sau sa nu imi pese? Adica zi in clar care ar trebui sa fie atitudinea mea. Multumesc anticipat. Doamne Ajuta!

  6. #6
    Avatarul lui Rapsodia
    Rapsodia este conectat acum Membru SeoPedia
    Reputatie:
    29
    Data înscrierii
    18th March 2013
    Locaţie
    Hungary + Chișinău + Câmpina
    Posturi
    2.695
    Putere Rep
    29

    Implicit

    Parere personala:

    Orice votare este supusa lipsei de obiectivitate, unul zice ca acelasi articol este super de bun altul ca este execrabil ( la content writer ), unii zic de pret, altii de rapiditiate, etc. Cred ca lista cu tepari e mai ok, la calitate servicii e mai simplu, iei in transe mici.

    OFF topic: mie nu-mi plac clienti care negociaza mii de articole, iau zece si zic te caut eu, revin peste trei luni, si tot asa. Sunt tepari? Neseriosi? NU, platesc in avans, colaborezi usor daca e ceva de refacut, etc. Cum sa-l votez pe asta? cu note de la 1 la 10? E subiectiv.

    Mai e un aspect: multi nu vor sa faca publice actiunile, nici macar sa lase un comment gen am colaborat. Black List e cel mai ok parerea mea.
    Ofer servicii Social Media Marketing!. Articole contra cost Oferta generala, ro, fr si ru aici!

  7. #7
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    107
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    107

    Implicit

    Citat Postat în original de Catalin Cerga Vezi Post
    Cat priveste topicul, probabil va fi prilej de spam si validari reciproce. P
    Ma gandeam ca topicurile fiind foarte personale si orice vot va fi insotit de o justificare, spamul va fi limitat.
    Validarile reciproce sunt ok dupa parerea mea. Chiar daca nu au valoarea unui review independent 100%, cineva isi pune totusi reputatia in joc pentru a-ti da un review. Asta inseamna ca ai totusi prieteni pe forum, stie cineva de tine cine esti, nu e asa comod, ca tepar sa zicem, sa gasesti 3 oameni care sa zica ca esti un sfant.

    In plus, un om care are reviews pozitive si raspunde decent la critici, va putea creste preturile pe baza acestor review-uri. Calitatea si profesionalismul se platesc (parerea mea).

  8. #8
    Avatarul lui Robert
    Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94

    Implicit

    Citat Postat în original de Dan Vezi Post
    Adica zi in clar care ar trebui sa fie atitudinea mea.
    Vrei indrumare? Du-te la biserica. Doamne ajuta!
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

  9. #9
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    107
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    107

    Implicit

    Citat Postat în original de Rapsodia Vezi Post
    OFF topic: mie nu-mi plac clienti care negociaza mii de articole, iau zece si zic te caut eu, revin peste trei luni, si tot asa. Sunt tepari? Neseriosi? NU, platesc in avans, colaborezi usor daca e ceva de refacut, etc. Cum sa-l votez pe asta? cu note de la 1 la 10? E subiectiv.

    Mai e un aspect: multi nu vor sa faca publice actiunile, nici macar sa lase un comment gen am colaborat. Black List e cel mai ok parerea mea.
    1. Asta tine de abilitatile tale ca vanzator. Eu, lucrand in turism multa vreme, m-am lovit des de tot felul de negocieri "internationale". La cei veniti din Italia asta e cea mai comuna chestie, sa negocieze pentru o luna si sa stea o saptamana (cu pretul negociat pt o luna). Vanzatorul, in acest caz, ar trebui sa faca la fel cum am facut noi la unitatea de care eram responsabil: primele 10 articole le platesti la pret intreg, indiferent cate cumperi. Urmatoarele 10 le iei cu 10% discount si tot asa pana ajungem la pretul corect pentru 1000 de articole sau cate or fi. Astfel esti asigurat ca oricand renunta clientul, esti acoperit si nu simti ca ai fost pacalit. E o chestie de negociere, clientul nu simte ca da teapa cuiva, ci vrea doar sa afle care este pretul minim cu care poti tu vinde ceva.

    2. Cei care nu doresc sa lase un review, nu lasa. Daca nu vrei sa ai topic, nu ai. Ma gandeam la solutia asta ca va fi imbratisata de cei corecti si care pot sa ceara o plata in avans sau un pret mai mare avand in spate un topic cu 10 (sa zicem) oameni cu care au colaborat si au fost multumiti. Nimeni nu iti poate garanta ca cineva e corect cu tine sau ca va veti intelege, indiferent de cati colaboratori multumiti a avut in trecut. E doar inca o asigurare ca omul cu care negociezi este un om "cu reputatie" (alta decat cea cu bulinele verzi, care este usor de manevrat).

    EDIT: nu ma contrazic neaparat cu voi, imi sustin si argumentez ideea, ca sa fie mai bine inteleasa.

  10. #10
    Avatarul lui Robert
    Robert este deconectat Ambasador
    Reputatie:
    94
    Data înscrierii
    7th August 2007
    Locaţie
    Bucuresti
    Vârstă
    46
    Posturi
    4.027
    Putere Rep
    94

    Implicit

    Acu, lasand gluma deoparte, nu e mai simplu (intreb, nu dau cu parul) sa se implementeze un plugin in genul celui de pe DP? Sau ma rog, cum era odata, nu stiu cum mai e acum. Sa se poata vota strict activitatea din market. V-ar scuti de multi nervi.
    Daca te pot ajuta cu un sfat sau daca doresti o oferta de optimizare pentru siteul tau, da-mi un mesaj!

Pagina 1 din 7 123 ... UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Sectiune VIP pe seopedia
    De inSecure în forumul Discutii administrative
    Răspunsuri: 15
    Ultimul Post: 19th November 2012, 21:59
  2. Sectiune portofoliu
    De edy12006 în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 9
    Ultimul Post: 8th January 2011, 01:47
  3. sectiune CONTACT din site
    De cris în forumul Continut web
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 9th July 2007, 19:22

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •