Rezultate 1 la 10 din 10

Subiect: Cursuri IT / Facultate / Sfaturi

Kriss este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    14th March 2013
    Locaţie
    Constanta
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Question Cursuri IT / Facultate / Sfaturi

Salut, doresc si eu cateva pareri/sfaturi, ce Facultate\Cursuri\Postliceala credeti ca ar fii mai bine sa fac.
    Anul acesta am luat Bacul si mai am cateva zile sa ma hotarasc unde sa ma inscriu asa ca am zis sa cer o parere si aici pe forum.
    In mare parte toti imi spun sa fac ce imi place, dar trebuie sa ma gandesc si la partea financiara, daca exista cerere de munca in domeniul pe care il voi alege sau daca ma voi descurca.
    Mi-ar place sa fac o facultate de sport, imi place box-ul mi-ar place sa il practic am avut ceva tangente dar nu am avut posibilitatea sa cotinui(daca ma inscriu la facultate o sa pot sa ma inscriu si la box) pe langa asta practic si culturismul (nu de performanta). In rest nu stiu ce JOB a-si putea sa am facand facultatea de sport Antrenor,Prof de Sport (dar nu stiu cat de multumit voi fii pe plan financiar)
    Am terminat liceul in turism calificare Tehnician in Turism.
    Problema este ca am trecut prin liceu "ca gasca prin apa" deci la matematica sunt 0
    Ma gandesc sa ma inscriu la Facultatea de Informatica Ovidius, fiind singura din Constanta cu acest profil, cei care a-ti trecut prin asta, ce credeti o sa ma descurc, e greu? avand in vedere ca eu nu stiu pic de matematica. [multi imi spun ca merge cu bani la examene]
    Eu nu ma bazez prea mult pe ce o sa invat in facultate, multi imi spun ca doar 20% din ce se preda acolo o sa ma ajute pe viitor, vreau mai mult sa fac o facultate in domeniu pentru ca ma va ajuta la angajare diploma obtinuta.
    Tot ce stiu legat de IT am invatat singur din pura pasiune si curiozitate: (Wordpress/Joomla/SEO/MySql/instalare software/ceva editare video/promovare online si alte lucruri care tin de componentele externe ale unui PC)
    Ma gandeam ca ar mai fii o ideie sa fac doar ceva cursuri/certificari in domeniu dar nu stiu daca imi voi gasii ceva de munca fara o facultate de profil.
    doresc sa fac ceva cursuri/certificari de programare, web design, java, php, CSS...etc dar nu am gasit mai nimic in Constanta, daca stiti unde pot face ceva cursuri serioase in Constanta astept mai multe detalii.
    Sau daca aveti ceva idei legate de un alt domeniu/facultate care merita facute.. sunt deschis pentru orice..
    Alte profiluri unde a-si putea incerca si cred ca este si va fii cerere de oameni pe viitor ar fii:
    Asistent medical generalist (postliceala FEG 3 ani)
    Asistent de farmacie (postliceala FEG 3 ani)
    Analist Programator (postliceala FEG)
    Facultate de constructii (dar si acolo imi trebuie matematica)
    Sau chiar un curs de HairStylist eventual cu timpul sa imi deschid propriul salon (se castiga bine in domeniu si Dartza oricum e pe moarte )

Astept pareri !

Multumesc.
    Ultima modificare făcută de Kriss; 14th September 2013 la 18:26.

Analiză este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    1st November 2012
    Locaţie
    Braila
    Posturi
    357
    Putere Rep
    19

Implicit

Cauta pe forum mai este un coleg care este cu un an mai mare ca tine si iti poate oferi mai multe detalii, referitor la recomandarea facultatiilor poti gasi pe internet un tabel cu calificativul pe care l-a primit fiecare facultate in parte.

Referitor la problema matematicii, este o singura facultate(cred), in Iasi unde se face programare fara prea multe matematica(se face un singur semestru, un singur examen in primul an.)

Referitor la povestea cu facultatea, sunt cazuri si cazuri, nu poti generaliza dar nici nu cred ca recomanda cineva sa termi o facultate cu nota 5-6.

Catalin Cerga este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    38
    Data înscrierii
    5th April 2013
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    38

Implicit

Salutari

De ce sa faci info daca esti zero la mate in ideea ca o termini cu bani? Daca ti-as da maine diploma in mana cu ce te-ar ajuta? O sa fii zero cu diploma, n-o sa treci niciun interviu de angajare.

Ideea e sa faci ceva la care poti deveni bun si te poti angaja. Degeaba e o meserie bine platita daca nu ai cunostintele necesare, nu te mai nagajeaza nimeni doar ca ai tu o diploma. Pe langa tine mai sunt 100 cu diploma care si stiu ceva, de ce te-ar angaja cineva in locul lor?

Gandeste-te bine si mult succes!
    Albert Einstein. Sa am si eu ceva inteligent in semnatura.

IulianC este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    25th August 2013
    Locaţie
    Ialomita
    Vârstă
    41
    Posturi
    362
    Putere Rep
    0

Implicit

Si eu am dorit sa fac niste cursuri de calificare in it operare calculator sau competente informatice.

Prima data era sa imi iau teapa, am platit un avans si urma sa incep cursurile dar acestea sau amanat pentru anul urmator.
    In anul urmator au inceput cursurile dar din pacate am constatat ca erau de initiere nu de calificare cum cerusem, iar pretul convenit la inceput sa majorat, cum nu aveau nici o valoare acele cursuri m-am retras de la ele si mi-am recuperat avansul ( un pic mai greu si cu scandal ).

Din fericire am avut norocul ca la 2-3 saptamani distanta sa prind niste cursuri de calificare gratuite competente informatice prin POSDRU destinate persoanelor din mediul rural . ( Cursurile au durat in jur de o saptamana, totul a fost gratuit, cazare, cursuri, 2 mese pe zi, decontare transport dus intors )

Cursurile s-au desfasurat la Bucuresti, firma ce le-a facut se numeste "AXIOMA SOLUTIONS SRL " ei fac o gama mai mare de cursuri in it, traineri sunt priceputi si deschisi, voi mai face in viitor cursuri cu ei chiar si platite . ( nu am nici o legatura cu ei ii laud fiindca am fost multumit )
    Certificatul de absolvire e recunoscut de catre Ministerul Educatiei si Cercetarii.
    Cunostiintele le aveam, nu am fost acolo sa invat ci doar sa imi iau o diploma care sa imi ateste cunostintele .

Am " dobandit " urmatoarele cunostinte in urma acelui curs

Introducerea datelor, Analiza datelor, Transpunerea datelor in format vizual, Utilizarea generala a calculatorului, Prelucrarea datelor, Crearea copiilor de siguranta si restaurarea datelor.

Am luat certificatul de absolvire pe drept fara "combinatii" cu nota maxima 10 ( cei drept nici nu au fost cine stie ce cerinte, au fost ca pentru astia de la tara )
    Ultima modificare făcută de IulianC; 14th September 2013 la 19:49.

Zimbru este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    12th August 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    590
    Putere Rep
    34

Implicit

Salut,

Cineva trebuie sa te trezeasca la realitate. Wp/joomla/instalare software - este experienta ta in domeniu IT? No really .. asta e experienta? Ai uitat sa treci internet browsing
    Ca sa iti dai seama cu ce mananca IT-ul, in zona unde se fac bani, poti incepe cu : IT Certifications | MCP | Microsoft Learning si poti continua cu : Training & Certifications - Cisco Systems si astea reprezinta doar o parte din zona infrastructura IT.

Chiar daca vei face o facultate de specialitate urmata de un master pe masura iti garantez ca nu te va angaja nimeni fara experienta. Diploma care atesta terminarea unei facultati, in ziua de azi, nu mai valoreaza nimic.
    Tocmai pentru remarcile cu "ca gasca prin apa" si "merge cu bani la examene", hartiile care odata certificau calitatile si cunostintele unei persoane au devenit banale si la indemana oricui.
    Tu, practic, esti la nivelul clasei a VIII-a, si criteriul dupa care vrei sa-ti alegi jobul pe care il vei face toata viata, sunt banii.
    In plus, daca iti alegi jobul in functie de castig = esti pierdut din start.

Succes
    I'm not a complete idiot, some parts are missing...

astterx este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    20
    Data înscrierii
    21st May 2013
    Locaţie
    craiova
    Posturi
    128
    Putere Rep
    20

Implicit

eu lucrez in alt domeniu decat IT dar iti recomand asistent de farmacie sau curs de hairstylist. daca ar fi sa o iau de la capat cu toate ca am un salariu peste media din tara as merge pe IT, medicina sau farmacie.
    tu cum nu stii mate deloc raman variantele recomandate, oricum e alegerea ta.

RedHat este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    23rd September 2010
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    896
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de Kriss Vezi Post
    [multi imi spun ca merge cu bani la examene]
    Cineva avea o vorba: spagarii de azi, incompetentii de maine.
    Gandeste-te bine daca asta iti doresti.

Citat Postat în original de Analiză Vezi Post
    Referitor la problema matematicii, este o singura facultate(cred), in Iasi unde se face programare fara prea multe matematica(se face un singur semestru, un singur examen in primul an.)
    La FII se da admitere la matematica sau informatica.

Sfatul meu este sa alegi ce iti place. Indiferent ca e sport, geografie sau alte facultati considerate fara potential daca iti place si excelezi vei avea succes. Daca mergi la informatica doar pentru ca ai auzit tu ca programatorii sunt bine platiti insa tu nu ai nici o atractie fata de programare nu iti vad un viitor prea stralucit in domeniu.
    Ultima modificare făcută de RedHat; 14th September 2013 la 21:45.

Analiză este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    19
    Data înscrierii
    1st November 2012
    Locaţie
    Braila
    Posturi
    357
    Putere Rep
    19

Implicit

Citat Postat în original de RedHat Vezi Post

La FII se da admitere la matematica sau informatica.

Sfatul meu este sa alegi ce iti place. Indiferent ca e sport, geografie sau alte facultati considerate fara potential daca iti place si excelezi vei avea succes. Daca mergi la informatica doar pentru ca ai auzit tu ca programatorii sunt bine platiti insa tu nu ai nici o atractie fata de programare nu iti vad un viitor prea stralucit in domeniu.
    Ar putea incerca sa invete exclusiv pentru informatica in decursul anului urmator, in functie de asta isi poate da seama daca e sau nu pentru el informatica, insa ii recomand un regim de a invata zilnic, materia este cea care se da la bac.

Ai pus accent pe capitolul excelat,nu stiu cat valoare are in domenii precum sportul sau geografie, insa in anumite domenii chiar poate conta, nu exagerez dar un profesor universitar are un salariu destul de mare.

RedHat este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    23rd September 2010
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    896
    Putere Rep
    41

Implicit

Ai ramane uimit sa vezi cate oportunitati poti avea cu un master in geografie. Nu esti limitat doar la a fi profesor, de fapt, eu intotdeauna am fost de parere ca profesori ajung doua tipuri de persoane: cei care iubesc meseria asta si cei care au facut facultatea degeaba

Zimbru este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    34
    Data înscrierii
    12th August 2010
    Locaţie
    Bucuresti
    Posturi
    590
    Putere Rep
    34

Implicit

Citat Postat în original de Analiză Vezi Post
    Ai pus accent pe capitolul excelat,nu stiu cat valoare are in domenii precum sportul sau geografie, insa in anumite domenii chiar poate conta, nu exagerez dar un profesor universitar are un salariu destul de mare.

Contrar asteptarilor, titlul de profesor universitar, este gresit inteles de 99% din oameni. Daca esti angajat al unui universitati nu inseamna ca esti profesor. O sa va expun cativa pasi elementari necesari dar nu si suficienti, ce trebuie parcursi, pentru a deveni profesor universitar:
    Cronologic :
    • facultate cu brio (toate mediile peste 9, de preferat 10)
    • master la fel
    • poti aplica pentru preparator sau sef lucrari
    • activitate de cercetare
    • articole publicate in reviste de specialitate (in tara si strainatate) - e ca pe aici : trebuie sa fie unice si aprobate de comisii
    • cu putin noroc in stadiul asta ajungi asistent universitar
    • doctorat + disertatie
    • esti deja mare - ai ajuns lector
    • publici o carte + alte articole de specialitate
    • iata ca acum esti conferentiar
    • activitate de cercetare
    • si mai multa activitate de cercetare
    • publici o carte si inca o carte
    • La multi ani! Ai 50 de ani - titlul de profesor e chiar aproape
    • alte carti si mult mai multe articole
    • in sfarsit esti profesor

Nu exagerez dar poti face toate astea si sa nu ajungi niciodata profesor universitar. Asa ca, e de admirat cand vad sfaturi neavizate.

PS : in general numarul de profesori universitari nu oscileaza, ca sa devii unul - trebuie sa dispara altul.

Cheers.
    I'm not a complete idiot, some parts are missing...

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

1. Cursuri Seo
    De ochiosu în forumul SEO Soft
    Răspunsuri: 16
    Ultimul Post: 6th May 2014, 02:08
  2. Ce cursuri De Management of Risk cunoasteti ?
    De RoManiac în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 0
    Ultimul Post: 30th November 2012, 17:03
  3. Seo la facultate
    De costy81gl în forumul Discutii generale privind optimizarea si motoarele de cautare
    Răspunsuri: 16
    Ultimul Post: 8th January 2008, 21:06
  4. Cursuri de programator sau/si designer
    De NetraKID în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 14th November 2007, 13:47
  5. SPAM: Cursuri Aerobic
    De eugen în forumul E-mail SPAM
    Răspunsuri: 1
    Ultimul Post: 22nd January 2007, 20:07

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.