Pagina 7 din 7 PrimulPrimul ... 567
Rezultate 61 la 65 din 65

Subiect: Cititorii intreaba - Dan raspunde

  1. #61
    Avatarul lui ovidiu4ro
    ovidiu4ro este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    12th July 2011
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0

    Implicit

    Dan, am scos acea linie din robots.txt, eu asa stiam ca trebuie sa fie Disallow: / ca sa blocheze tot.
    Restul folderelor ce le-am blocat sunt cautari, sau chestii pe care mi le-a indexat aiurea programul cu care am dat sa-mi faca sitemap-ul.

    PS: merci tuturor pentru implicare, daca ma ajutati cu sfaturi care sa il duca in TOP 100 fac cinste

    --- Later Edit --- (ca mi-a fost lene sa apas "Edit")

    @Dan

    Cand ne-am apucat de site nu era in top 100.. deci e exclus ca sa fi intrat in sandbox dupa ce ne-am apucat de linkbuilding
    PS: ma onoreaza faptul ca zici ca nu sunt probleme on-site, la cat am lucrat pe el, macar atata bucurie sa am

  2. #62
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    107
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    107

    Implicit

    Uite la unealta asta:
    Google Sandbox checker Tool,Sandbox checker Google Sandbox Checker Tool
    Este singura din cunostintele mele care verifica asa ceva.
    Nu stiu pe ce baza verifica, nu prea stie nimeni sa dea un raspuns clar. Cert este ca daca in celelalte motoare de cautare apare iar in Google nu, este o problema din partea lui G.

    Repet: fa ce faceai, rezultatele incep sa apara peste o luna. Un singur advertorial (nu link sitewide) pe un site decent ar trebui sa te scoata din "uitare". Evident, nu stiu daca o sa apari maine, dar se va intampla curand. Scrie un advertorial si ti-l public fara probleme pe oferte-noi.info
    Trust, but verify.

  3. #63
    Avatarul lui ovidiu4ro
    ovidiu4ro este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    12th July 2011
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0

    Implicit

    Dan, surpriza: Site URL: piesedezmembrarimasini.ro
    Your site is still in google Sandbox. Contact support@searchenginegenie.com to get you out of Sandbox.
    :-)
    O sa iti trimit advertorial-ul zilele astea, in schimb o sa iti dau un link in continut de pe subpagina de PR 3 de .ro de pe unul din site-urile mele daca vrei.

    PS: o sa incerc sa bag si chestii mai grele sa il scot de acolo..
    Merci

    EDIT: insa daca ar fi in sandbox, oare de ce apare bine cand dau site:piesedezmembrarimasini.ro ? indexul e pe primul loc, etc, in mod normal nu ar mai trebui sa apara nimic daca ar fi in sandbox, nu ? :-?
    Ultima modificare făcută de ovidiu4ro; 26th October 2011 la 13:45. Motiv: edit

  4. #64
    Avatarul lui Dan
    Dan
    Dan este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    107
    Data înscrierii
    17th November 2004
    Locaţie
    Cluj
    Posturi
    3.358
    Putere Rep
    107

    Implicit

    Nu prea e cunoscut efectul "sandbox". E oricum un termen abstract, poate fi penalizat pentru un cuvant/expresie sau poate fi penalizat tot site-ul.
    Este deasemena posibil ca anterior sa fi fost evaluat manual si sa aiba un mic "checkmark" care sa il infunde

    Eu as continua sa pun link-uri in acelasi ritm (fara exagerari si fara opriri bruste de ordinul saptamanilor), iar daca tot nu apare in decurs de o luna in cautari, as face o cerere de reevaluare la google.

    Este interesant de studiat si "your site on the web" din Webmaster tools, acolo vezi ce pozitii ocupa si dupa ce cuvinte cheie.. scaderi sau cresteri in ultima luna.

    Ce am mai obsercat si nu stiu cat de bine e: nu ai o pagina 404, orice cerere catre o pagina inexistenta duce catre index. Poate au colegii vreo parere. Din cate stiu, google recomanda existenta unei pagini 404, dar cu link-uri si informatii utile pe ea. Fiind un robot automat, daca pagina 404 este aceeasi cu indexul... ma gandesc ca interpreteaza ceva aiurea. Repet, nu stiu nimic de asta, ar fi bine fii sigur cand faci asa ceva.
    Trust, but verify.

  5. #65
    Avatarul lui ovidiu4ro
    ovidiu4ro este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    12th July 2011
    Locaţie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0

    Implicit

    Buna observatie, legat de 404, am facut din .htacces impreuna cu coderul ca in cazul in care se greseste url-ul paginii sa faca redirect automat catre index.
    Imi amintesc si eu de acel video de-a lui Matt Cutts in care zicea ca e bine sa existe o pagina cu continut in 404 cu link catre index.
    Insa, e 404 si nu redirect 301 (permanent) .. nu stiu daca ar fi probleme din punctul asta de vedere ( e posibil sa gresesc, corectati-ma va rog )

    PS: Daca mai multa lume isi da cu parerea ca trebuie o pagina 404 si scos acel redirect eu o sa schimb urgent
    Merci

Pagina 7 din 7 PrimulPrimul ... 567

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. Egazda nu mai raspunde la tichet ?
    De alias74 în forumul Hosting
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 22nd March 2011, 12:43
  2. Nu pot raspunde la posturi sau adauga posturi
    De ntbv în forumul Discutii administrative
    Răspunsuri: 4
    Ultimul Post: 27th January 2011, 15:25
  3. Matt Cutts raspunde unei intrebari puse de un roman
    De evolution în forumul Bar, lobby...
    Răspunsuri: 12
    Ultimul Post: 27th September 2010, 03:08

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •