Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 12

Subiect: Anulare comision

  1. #1
    Avatarul lui Infy2015
    Infy2015 este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    5th November 2015
    Vârstă
    35
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0


    Implicit Anulare comision

    Salut,

    In primul rand scuze daca (si probabil ca da) exista deja un topic asemanator. Dupa cum se poate vedea, sunt nou pe forum. Sunt chiar revoltat pe o situatie care cu siguranta s-a mai intamplat si altor persoane, dar as vrea cateva pareri, situatii, experiente anterioare. Detin un site de review-uri si am inregistrat primul meu comision "mai gras"

    In data de 26.10 omul a dat click pe televizorul X (~4500 lei), in data de 29.10 si-a cumparat televizorul Y ( 3999 lei). Pe langa televizorul Y, si-a mai cumparat inca alte 4 produse (~1000 lei), deci in total a cheltuit aproximativ 5000 de lei. Pana ieri, toate bune si frumoase (doar comisionul TV-ului fiind de 129 lei, celelalte 15 lei). Aseara vad in contul PS ca mai am doar 15 lei in asteptare; verific detaliat si constat ca acel comision de la TV este "anulat" celelalte fiind inca "in asteptare".

    Am in cap varianta pe care mi-ar justifica-o ei, ca o fi returnat clientul tv-ul. Oricum mi se pare o prostie ca cineva sa "sorteze" coletele cand vine curierul, mai ales la o asemenea valoare. Dar daca mi-ar fi aprobat comisionul ieri, azi, maine, etc si peste 20-30 de zile, clientul returna produsul, ce s-ar fi intamplat? Se merita sa intreb la PS sau la eMAG? Ma gandesc ca apoi "sunt luat la ochi", devin un fel de oaie neagra...

    Multumesc anticipat!

  2. #2
    Avatarul lui alarma
    alarma este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    10th August 2011
    Locaţie
    Tg Mures
    Posturi
    180
    Putere Rep
    25


    Implicit

    Salut,
    In primul rand citeste regulamentul..
    Stiu ca toata lumea zice ca se anuleaza comisione, si ca suntem furati, insa nu intodeauna este asa. Sa stii ca de multe ori am auzit de la prieteni, cunostinte etc... ca comanda mai multe lucruri deodata, si dupa cateva zile unele le returneaza.
    Este interesant si faptul ca toata lumea se plange ca se anuleaza comisioanele mari, Insa cand ele sunt platite si sunt anulate comisioanele mici nu este nicio problema. Eu am avut mai multe luni in care comisioanele mari erau toate aprobate si doar cateva mici anulate, si probabil sunt si altii ca mine, insa atunci nu se deschide un subiect nou pe forum ca vezi ce de treaba sunt cei de la X, Y ca mi-au aprobat comisionul de x00 lei, si au anulat doar cel de x lei..

  3. #3
    Avatarul lui Infy2015
    Infy2015 este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    5th November 2015
    Vârstă
    35
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Cred ca nu e o noutate ca sunt si comisioane care se aproba in mai putin de 30 de zile, termenul de retur. Ce se intampla daca clientul returneaza produsul dupa ce ti-au aprobat comisionul? Vad ca "tii cu ursul" in situatia asta. Pai cum ar fi sa se deschida subiecte noi de fiecare data cand se aproba un comision, motiv logic pentru care devii afiliat, nu? Adica nu vine cineva si iti da comision fara sa faci nimic, cred ca muncesti ca sa primesti comisioane, fie mici, fie mari. Si nu stiu cum privesti tu diferenta intre un comision mic si unul mare. Cand mi se anuleaza 5-10-20 de lei, inchid ochii, inghit in sec si mergi mai departe. Dar cand esti LA INCEPUT in treaba asta si vezi un comision de 129 de lei, te bucuri si daca este anulat, te superi, logic. Poate peste cateva luni, ani nu o sa mai privesc la fel o situatie de genul acesta. Mai ales la inceput consider ca aprobarea comisioanelor mari sunt o incurajare de adaugat articole si de promovare, iar anularea poate fi chiar decisiva si sa te gandesti de doua ori daca vrei sa mai scrii review sau nu. Insa nu am deschis acest subiect ca sa fiu "certat". Am vorbit frumos, am cerut o parere sincera; cine este atat de amabil sa raspunda frumos, este de apreciat, iar cine "ma trage de urechi" as prefera sa se abtina. Multumesc

  4. #4
    Avatarul lui alarma
    alarma este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    25
    Data înscrierii
    10th August 2011
    Locaţie
    Tg Mures
    Posturi
    180
    Putere Rep
    25


    Implicit

    Daca ti se pare ca raspunsul meu nu a fost frumos atunci scuzele mele (cu timpul probabil o sa ai si raspunsuri care sunt si mai greu de digerat pentru tine), insa cum am zis si in alt thread depinde si de nisa pe care esti cat la % din comisioane se resping, etc...
    La un comision mare sunt sanse mai mari sa se anuleze din punctul meu de vedere: omul vede ce a comandat sotia, o cearta si anuleaza comanda; la banii aia are asteptari mai mari de la acel produs, si chiar o cunostinta zicea zambind ca isi comanda un televizor, il foloseste 10 zile si il trimite inapoi caci se poate....

  5. #5
    Avatarul lui Infy2015
    Infy2015 este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    5th November 2015
    Vârstă
    35
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Citat Postat în original de alarma Vezi Post
    Daca ti se pare ca raspunsul meu nu a fost frumos atunci scuzele mele (cu timpul probabil o sa ai si raspunsuri care sunt si mai greu de digerat pentru tine), insa cum am zis si in alt thread depinde si de nisa pe care esti cat la % din comisioane se resping, etc...
    La un comision mare sunt sanse mai mari sa se anuleze din punctul meu de vedere: omul vede ce a comandat sotia, o cearta si anuleaza comanda; la banii aia are asteptari mai mari de la acel produs, si chiar o cunostinta zicea zambind ca isi comanda un televizor, il foloseste 10 zile si il trimite inapoi caci se poate....
    Nisa e destul de populara (tv, laptop, frigorifice, masini de spalat). Da, pare destul de corect exemplul tau. Cam trist, ce sa zic..? Mersi de info

  6. #6
    Avatarul lui Catalin Cerga
    Catalin Cerga este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    41
    Data înscrierii
    5th April 2013
    Locaţie
    Craiova
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    41


    Implicit

    Salutari

    Subscriu ca e absurd sa deschidem topicuri noi pentru fiecare comision anulat. In total sunt zeci/sute de comisioane mari returnate lunar, cu anularea comisionului aferent.
    Daca iei TV de 4000 lei si ceva produse pe langa, constati ca are vreo 5 pixeli morti, ce faci? Returnezi tv, pastrezi restul. Nu stiu de ce ti se pare deplasat. La fel cum poti sa iei 5 tricouri si unul sa nu iti placa/ sa nu iti vina/ sa aiba vreun defect. Returnezi toata comanda? Nu.

    E neplacut intr-adevar, dar ce poti face? Nu stiu ce raspuns astepti care sa te multumeasca, dar asta e realitatea, x% din comisioane vor fi anulate.
    Albert Einstein. Sa am si eu ceva inteligent in semnatura.

  7. #7
    Avatarul lui shiprian
    shiprian este deconectat Membru SeoPedia
    Reputatie:
    33
    Data înscrierii
    6th September 2006
    Locaţie
    Cluj Napoca
    Posturi
    116
    Putere Rep
    33


    Implicit

    Anularea comisioanelor din diferite motive este un lucru normal ( in special cand exista termen legal de returnare a produselor comandate online). Faptul ca sunt mari sau mici este irelevant.
    Este deja celebra faza cu cei de la Fan Courier care au facut o livrare de 5 frigidere de la o adresa ( la o tanti ) si dupa ce s-au chinuit oamenii sa le livreze in casa barbatul respectivei a spus in gura mare "Te hotarasti odata femeie sa stie oamenii astia pe care sa le duca inapoi".

  8. #8
    Avatarul lui Infy2015
    Infy2015 este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    5th November 2015
    Vârstă
    35
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Citat Postat în original de shiprian Vezi Post
    Anularea comisioanelor din diferite motive este un lucru normal ( in special cand exista termen legal de returnare a produselor comandate online). Faptul ca sunt mari sau mici este irelevant.
    Este deja celebra faza cu cei de la Fan Courier care au facut o livrare de 5 frigidere de la o adresa ( la o tanti ) si dupa ce s-au chinuit oamenii sa le livreze in casa barbatul respectivei a spus in gura mare "Te hotarasti odata femeie sa stie oamenii astia pe care sa le duca inapoi".
    Multumesc frumos !

  9. #9
    Avatarul lui Andrei BD
    Andrei BD este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    22nd January 2012
    Locaţie
    Craiova
    Vârstă
    43
    Posturi
    14
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Si eu am comisioane anulate si in special alea mari. Dar asta nu ma descurajeaza ci ma ambitioneaza sa lucrez mai mult. Probabil in cazul comenzilor mari oamenii stiu ca pot returna daca sunt nemultumiti si pt sume mari se merita, pentru comenzi de 100 de lei pe o prostie nu ti atat de mult cont si nu-ti bati capul sa returnezi tot timpul

  10. #10
    Avatarul lui Infy2015
    Infy2015 este deconectat Junior SeoPedia
    Reputatie:
    0
    Data înscrierii
    5th November 2015
    Vârstă
    35
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0


    Implicit

    Citat Postat în original de Andrei BD Vezi Post
    Si eu am comisioane anulate si in special alea mari. Dar asta nu ma descurajeaza ci ma ambitioneaza sa lucrez mai mult. Probabil in cazul comenzilor mari oamenii stiu ca pot returna daca sunt nemultumiti si pt sume mari se merita, pentru comenzi de 100 de lei pe o prostie nu ti atat de mult cont si nu-ti bati capul sa returnezi tot timpul
    Multumesc pentru incurajari

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan este/sunt 1 utilizator(i) care navighează în acest subiect. (0 membrii și 1 vizitatori)

Thread-uri Similare

  1. comision afiliat emag
    De cris în forumul Vouchere/Cupoane Magazine
    Răspunsuri: 11
    Ultimul Post: 11th January 2013, 11:16
  2. Anulare redirect
    De lovelife în forumul Google
    Răspunsuri: 13
    Ultimul Post: 3rd January 2012, 23:41
  3. 16% comision din vanzare | afiliere
    De Serban Cristian în forumul Link-uri/Bannere
    Răspunsuri: 8
    Ultimul Post: 11th April 2009, 10:56

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

  • Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •