E vb de principiu, nu de valuta in care e contul.
Eu am unul in USD fiindca l-am deschis mai dedemult, cand nu exista posibilitatea platii in lei (Ro nu era in UE) si pe care il mai folosesc inca pentru anumite proiecte.